KDYBYCH BYL PREZIDENTEM ...

…odebral bych Babišovi pověření k sestavení vlády, jak k tomu m. j. vyzvala prezidenta nedávno už Aliance národních sil (ANS) a pověřil bych sestavením funkční vlády někoho jiného.

Ne proto, že je Babiš trestně stíhán. Takových je u nás poměrně dost a nedělá se z toho žádná věda. Kromě toho i občan aspoň průměrné inteligence s minimální znalostí práva by měl vědět, že dokud kdokoli není odsouzen, musí se na něj hledět jako na nevinného. Že to neví několik blbečků ve sněmovně nebo v senátu, kterým vadí stíhání Babiše, když u jiných to nevadí, na věci nic nemění.

Důvodem je, že Babiš projevil naprostou neschopnost a vládu dosud nesestavil. To by na základě výsledku voleb neměl být problém, pokud jde Babišovi o sestavení funkční vlády a nic víc. Asi tam bude právě to něco navíc, že? Funkční vládou nemyslím vládu protektorátu EU.

Dodal bych, že „vláda v demisi“ – Babišova dosud nic moc nepředvedla, ale negativ by bylo dost:

Podepsání promigrační deklarace Babišovým ministrem vnitra v Marrakéši třeba. Víme, že pan Babiš získával body kritikou nehospodárnosti všech ministerstev a podobně. A hle: vláda v demisi, to jest Babišova vláda, se dopracovala k návrhu rozpočtu se schodkem 50 miliard a kromě toho všechna ministerstva, to jest Babišova ministerstva, křičí, že mají málo a chtějí tento deficit navýšit. Takže bych předvolební kampaň Babiše mohl označit za klamavou reklamu, nebo snad ne, pane podnikateli?

Babiš se zřejmě chová a chce chovat jako podnikatel. Jde cestou nejmenšího odporu a největšího zisku – výhod, samozřejmě, že pro sebe. Tak kšeftuje s ministerstvy – kšeftování ve stylu „jak dědeček měnil, až vyměnil“ se u nás pokládá za podnikání a je se správnými kamarády neúspěšnějším, protože nejvýnosnějším podnikatelským oborem.

Tragikomedie, která se zde odehrává, může dospět k poznání diváků, že podzimní volby byly vlastně zbytečné. Hnutí ANO 2011 ve vládě bylo a bude, protože má daleko nejvíc poslanců.

ČSSD ve vládě byla a asi dále bude. Má sice málo poslanců, ale podporu americké ambasády. To, že vyměnila ve vedení jednoho Bakalova prostituta, který kryl okradení státu v kauze OKD, za jiného Bakalova prostituta, který to také musí nadále krýt, kromě zamezení trestního stíhání skutečných viníků, nic nepřinese. A vnitrostranické referendum? Víme dobře, jaká vnitrostranická kouzla (jako např. falšování počtu členů) se mohou odehrávat ve všech stranách, aniž by to kdokoli z vnějšku mohl vůbec zaznamenat, natož pak posoudit. Takže výsledek bude asi zjevně (podle Bakalova zadání), maximálně se bude předstírat, že to bylo těsné, jen tak – tak, nebo i jinak. Veřejnosti pak můžeme vyprávět, cokoli ve stylu „mnoho slov a nic se nedozvíme“. Jinak žádné překvapení. ČSSD se zásluhou svého vedení dlouhodobě chová jako stále odpornější prostitutka, která jde s každým.

Pokud se představitelé KSČM pod tlakem zevnitř své strany zachovají normálně a vládu nepodpoří, bude muset Babiš hledat třetího do vládního mariáše. Myslím, že pan Fiala se na to už třese. Kromě toho se Babiš také vyjádřil, že program ODS mu je nejbližší. ČSSD se přidá ke každému, takže trojkoalice ANO + ČSSD + ODS je reálná možnost. Poslanců budou mít dost.

Možná se mýlím, ale mám dojem, že pan prezident pověřil Babiše a probrali spolu nějaké varianty, které byly jiné, než kam to s panem Babišem dnes klopýtá. A času měl dost…

Proto bych Babišovi pověření odebral. To bych udělal já, kdybych byl prezidentem. Protože nejsem, musíme počkat, jak nakonec tako podivná šaráda dopadne a co přinese.

Že nic dobrého, to už z toho všeho trčí docela zřetelně. Možností jsou i mimořádné volby. Reálné to asi nebude. Všechny strany, možná s výjimkou SPD by v nich v důsledku dosavadního „šaškování“ ztratily. Jiná věc je, že není velká naděje, že naši voliči by volili výrazně jinak. Tolikrát už jsme doufali, že se dosavadním vývojem poučili a zatím nás pokaždé většinově přesvědčili, že nepoučili. Smutná pravda je, že v současném politickém panoptiku nemají v podstatě žádný výběr a to se asi tak rychle, jak by bylo třeba, nezmění.

V Mimoni dne 21. 5. 2018, M. Starý

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473