TÁBOR OPĚT SKVĚLÝ!

Tato vybraná společnost dováděla na tábořišti Pionýra „U Mlýna“ v Mařenicích u Cvikova od 4. Do 17. července prázdnin L. P. 2010. Chybí jen fotograf, spolupachatel a vedoucí tábora v jedné osobě.

Kdyby bývali pracovníci a organizátoři letního dětského tábora v Mařenicích věděli, jaké bude počasí, asi by situovali celotáborovou tematickou hru ne do „pravěku“, jak byla připravena a jak také postupně v rámci možností probíhala, ale do tropických krajů. Jenže kdo to mohl vědět? Počasí je opravdu hodně nestandardní. Bývaly časy, kdy se přibližně dalo počítat a počasí se s malými odchylkami opakovalo. Konec května a začátek června teplo, po Medardu teplo, leč proměnlivo s občasným deštěm.

Letos se vytrvale teploměr přes den šplhal k 37 stupňům a v noci neklesal pod 20 a to ještě díky blízkosti vodního „toku“. Největší hrdinkou tábora tak byla a největší uznání zaslouží bezesporu kuchařka, která si ještě ve žhavém podnebí „přitápěla“ v kuchyni hořáky propanbutanových sporáků nebo troubami. Že to vydržela a navíc chutnou krmí vytrvale zásobovala několikrát denně téměř pět desítek netrpělivých „hladovců“, to je opravdu na státní vyznamenání!

 

Program tábora tradičně bohatý! Poutavou novinkou byla návštěva ASTROBUSU - tří mladých pracovníků hvězdárny M. R. Štefánika v Praze na Petříně. Takže hned po prvé večeři v neděli zaujalo všechny účastníky bez rozdílu věku poutavé vyprávění o Slunci, naší sluneční soustavě s promítáním obrázků včetně záběrů z pobytu amerických kosmonautů na Měsíci. Dozvěděli jsme se mnoho nového všichni. Věděli jste třeba, že jen prvé čtyři planety Merkur, Venuše, Země a Mars jsou pevné - „kamenné“ a další – Jupiter, Saturn Neptun a Pluto jsou nepevné, takže se na nich nedá ani přistát, protože není na čem? Teoretický případný „astronaut“ by se propadal přitahován prostným shlukem dovnitř planety podobně jako ve vodě, dokud by ho tlak nerozdrtil. Pro odlehčení byl připraven animovaný film „Kráva na Měsíci“ a pokračovali jsme povídáním o dalších soustavách, galaxiích, vesmíru. Po 23. hodině přišlo na pořad pozorování noční oblohy a planet dvěma teleskopy. Zvláště Saturn se svým prstencem byl úžasný.

V době pozorování „přeplula“ nad táborem i mezinárodní kosmická stanice, jejíž sluneční články odrážejí světlo a je viditelná pouhým okem. Dostalo se nám také poučení, že pokud vidíme pohybující se světla na noční obloze: pokud blikají, je to letadlo, pokud neblikají, je to družice neboli nějaká umělá oběžnice - satelit. Jasná obloha přála pozorovatelům. Hvězdáři, které některé děti „překřtily“ na kosmonauty či astronauty svým vyprávěním a ukázkami zaujali všechny a dotazy nebraly konce.

Dalšího dne už se rozběhl táborový program a život podle táborového řádu. Byla vyhlášena táborová hra, děti rozděleny do šesti oddílů, které soutěžily mezi sebou, rozjela se soutěž v bodování pořádku, služby na škrábání brambor, mytí nádobí, ohřívání teplé vody v kotli, atd.

Součástí táborového programu byl turistický výlet do „Pekelných dolů“ – jeskyní za Svitavou směrem na Velenice, kde se také nocovalo. Ovšem nejdříve museli účastníci absolvovat „stezku odvahy“. Zpáteční cesta byla zpestřená exkurzí v malé, ale známé sklárně AJETO v Lindavě. Trvalou zábavou byly sportovní a vědomostní hry, vybíjená, stopovaná, střelba ze vzduchovky, táboráky, pečení buřtů.

V závěru tábora potom samozřejmě maškarní karneval s průvodem masek obcí Mařenice a soutěží o nejkrásnější masky. Hitem dle současného módního trendu bylo i „malování na tělo“.

Zde malá přehlídka – včelka Mája, kostlivec a další tři umělecké kreace.

 

V programu byl i „průchod“ pohádkovými říšemi, kde čekali pohádkové bytosti. Za splněné úkoly mohli účastníci pokračovat do další říše. A na konci cesty pak čekala pohádková babička a strom ověšený drobnými dobrotami, ze kterých si mohl každý utrhnout.

Představuje se vám kompletní soubor bytostí z pohádek starších i zcela nových.

 

Hezkou tradicí se stalo, že účastníci tábora si nabatikují trička. Obvykle podle oddílu (třeba každý jinou barvou). Letos kromě klasických batikovaných vzorů se vytvářely s pomocí šablon i různé vzory označující příslušnost k oddílu nejen podle barvy, ale i podle názvu. Výjimku nečinili ani dospělí pracovníci tábora (oddíláci, hlavas, kuchtička a zdravotnice). A tato osmička ve svých oddílových úborech (i oni, každý z nich patřil do nějakého oddílu), která se zasloužila o dva týdny hezkých prázdnin dětských účastníků, se s Vámi zde loučí. (Sejde se zcela jistě i za rok!)

Všem moc děkujeme!

36 nadšených a spokojených dětí!

... a tak vypadalo tábořiště poté, co se jím proháněla rozvodněná Svitávka během soboty 8. 8. 2010 - v neděli dne 9. 8. 2010. Stany poněkud změnily svou základní polohu a tvar tábořiště nebyl ve vzoru předpisové "podkovy" (U), ale řádění živlů přestály bez výraznějších škod.

 

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473