TÁBOR PS RALSKO 2018

Hobit – Cesta tam a zpět

To je název celotáborové hry PS Ralsko v Mařenicích v roce 2018. I já, jakož moji vrstevníci i podvrstevníci, jsme se s Hobitem a jinými tvory vzniklými z fantazie J. R. R. Tolkiena nikdy nesetkali.

Dívám se raději na přívětivé staré české pohádky. Příběhy plné podivné magie a příšer jsem opomíjel a jen okrajově jsme asi vnímali, že existují nějací vícedílní „Pánové prstenů“ apod.

Co mě překvapilo je, že autor moderní science-literatury a pohádek žil v letech 1892 – 1973. Myslel jsem, že později. Vytvořil „svůj“ svět plný skřetů, trpaslíků, čarodějů, různých potvor, elfů a jiných pohádkových bytostí. Když jsem chtěl zvědět, o čem je táborová hra a porozumět dětskému snažení a hemžení, nezbylo, než doplnit „vzdělání“. Hobit, jak jsem byl poučen, byl menší tvor, člověčího vzhledu, s chlupatýma nohama a chodil bos. Na něj se obrátili trpaslíci s čarodějem Gandalfem, aby jim pomohl vrátit zlatý poklad, který jim uloupil drak a ukryl se s ním v hoře. Po mnoha komplikacích horu s drakem našli. Drak to „neunesl“ a spálil přilehlé město. Jenže Bard Lučištník draka zastřelil. Pokladu bylo potom využito na stavbu nového města.

Trpaslíci v táborové hře byli děti. Rozdělené do čtyř oddílů soutěžily, který oddíl se dostane k pokladu nejdřív.

hobit 1

Mapa na stěně ukazuje postup cesty za pokladem. Za překonané překážky - splněné úkoly dostávaly oddíly body - kroužky v barvě oddílu, které se zavěšovaly na příslušnou šňůru. Stav v době uzávěrky našeho měsíčníku a v polovině hry byl: Žlutí 20, Modří 20, Zelení 19, Červení 16. Vyrovnaná soutěž svědčí o tom, že družstva byla dobře sestavena.. 

hobit 2

Vedoucí tábora a jeho pomocníci při nástupu vyhlašují soutěže a úkoly. Vedoucí velí a táborové děti v rolích trpaslíků poslouchají, aby nic nespletly

hobit 3

Tak třeba: Štafetový běh mezi družstvy přes překážky na čas. Návod: Nízká lavice se podlézá, vysoká přeskakuje.

hobit 4

hobit 5

Jiné bylo překonávání pavučin v lese určeným místem. Nešlo o čas. Za dotyk vlákna pavučiny byla srážka bodů.

hobit 6

Pohled do táborové pohonné jednotky – kuchyně.

hobit 7

Eliška z Manušic je na táboře poprvé. Řekla nám, že je jí 8 let, po prázdninách půjde do druhé třídy, protože měla odklad. Na táboře se jí hodně líbí, jídlo jí chutná a je v oddílu zelených. Věděla, že mají jeden bod ztrátu na Žluté a Modré a věřila, že do konce hry je ještě překonají a zvítězí.

hobit 8

Závěrem bychom mohli dodat, že děti na tomto táboře jsou mimořádně pořádné. Pořádek jsme bodovali po desáté hodině dopoledne, kdy naplno běžel program. Možná nebylo v některém stanu vzorově ustláno a lůžkoviny nebyly přesně uhlazené a napnuté, ale nikde žádné papírky ani jiný nepořádek. Docela jsem zíral.

Z Mařenic 4. 8. 2018, M. Starý

 

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473