JAK NA KLÍŠŤATA?

S oteplením jsme vyrazili mnozí do přírody, na výlety, blíží se období dovolených, táborů, atd.

Všude je třeba dávat pozor, abyste se nezranili a nezpůsobili si zdravotní komplikace. I při veškeré opatrnosti vás však může poranění potrefit v podobě napadení klíštětem. V případě, že je klíště infikováno, může následovat onemocnění boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou.

Na táborech odstranění zakousnutého klíštěte bývá zdaleka nejčetnější způsob zdravotního zákroku a ošetření. Zákrok spočívá v odstranění klíštěte a dezinfekce ranky.

 

Pro takové případy letos budou mít výletníci a milovníci přírody k dispozici jedinečný přípravek:

IXODERM

Je to přípravek určený k rychlému usmrcení, bezpečnému odstranění klíštěte a dezinfekci.

Je to lihoetherový roztok jódu. Přípravek nelze použít, pokud víme o přecitlivělosti pokožky na některou z látek, které obsahuje přípravek (líh - ethanol, ether, jód, jodid draselný, nitrocelulosa).

Přípravek je v tubě o obsahu 10 ml, cena je kolem 250,- Kč.

Způsob použití:

Po odšroubování uzávěru se na klíště nanese 1 – 3 kapky, tak aby bylo celé klíště pokryto. Nechá se působit 2 – 5 minut. Přípravek klíště usmrtí a současně dezinfikuje místo kousnutí. Po pěti minutách přípravek částečně nebo úplně zaschne. Zaschlý přípravek se odstraní. Pokud usmrcené klíště neodpadne s ním a zůstává zakousnuté, odstraní se kývavými pohyby. Doporučuje se po odstranění klíštěte ještě jedna kapka na ranku.

Místo potom měsíc sledujeme, zda nedojde ke zčervenání okolí místa zakousnutí klíštěte, které se postupně rozšiřuje. V takovém případě je nutno vyhledat lékařskou pomoc.

Bližší informace můžete vyhledat na www.ixoderm.cz, kde si také můžete přípravek objednat a nechat zaslat. Měl by být ke koupi ve všech v lékárnách nejpozději od 1. 6. 2012.

Přípravek se uchovává při teplotě do 25o C mimo dosah dětí.

Nepoužívat po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu!

 

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473