CVIČENÍ PROTI COVID-19

RADA PRO ZASAŽENÉ I PRO PREVENCI...

Dobrý den, jsem Dr. Moodchay z nemocnice Qeens. Nyní vám vysvětlím jistou techniku od mé kolegyně Sue, naší sestry z oddělení ARO.

Je důležité pochopit, jestli jste již onemocněli koronavirem, že je nezbytné zajistit intenzivní přívod vzduchu do dolních částí plic. Způsob, jak toho dosáhnout, je cvičení, o něž se s námi podělila má kolegyně. Tento cvičební komplex denně používají lékaři ARO. Poctivě řečeno jsem hned nepochopil, jak je důležitý. Ale ať je tomu jakkoli, nyní vám řeknu vše přesně tak, jak mi to pověděla Sue.

Jestli jste již nakaženi, doporučuji přistoupit ke cvičení pokud možno co nejdříve. Ale jestli dokonce ani nejste nemocní, budou ta cvičení v každém případě užitečná pro prevenci.

Děláme tedy 5 hlubokých nádechů a po každém nádechu zadržíme na 5 sekund dech a vydechneme. Potom zhluboka nedechneme po šesté a pořádně zakašleme a zakryjeme si při tom ústa. Potom celý komplex zopakujeme ještě jednou a položíme se na břicho a dáme si podušku pod čelo. V této poloze dýcháme pomalu a zhluboka celých deset minut. Je nutno ležet právě na břiše, protože větší část plic se nachází zezadu, ne zepředu. Proto když ležíme na zádech, uzavírají se tak zvané malé vzdušné cesty a zhoršuje se přístup kyslíku do plic. To je při nemoci velmi škodlivé a může to vést k sekundárnímu zánětu plic.

Přátelé, prosím, věnujte tomu pozornost. Je to skutečně důležité. Tedy ještě jednou: dvě série po pěti hlubokých nádeších, po každém nádechu zádrž dechu na 5 sekund, výdech. Potom děláme šestý hluboký nádech a silně si odkašleme, abychom otevřeli dolní dýchací cesty.

Někdy a někomu se může začít točit hlava.

Nezapomeňte si silně odkašlat po každém cyklu. Musíte si lehnout na břicho, položit před sebe podušku (pod čelo) a dýchat klidně, ale poněkud hlouběji než obvykle asi 10 minut.

Opakuji ještě jednou, že dlouhé ležení na zádech vede k tomu, že se uzavírají malé dýchací cesty, a to zvyšuje riziko sekundárního zánětu plic a zhoršení stavu. Mějte na mysli, že těžký průběh tohoto onemocnění je vždy podmíněn právě problémy s dýcháním. Doufám, že vám tento návod pomůže. Řekněte ho svým přátelům a blízkým.

Děkuji za pozornost a buďte zdrávi!

Pozn. RSP: Příspěvek nás zaujal. Podle známých příznaků nám není dost jasné, proč onemocnění „korona“ se srovnává právě s chřipkou. Zhoršení dýchání by ukazovalo spíše na podobnost s astmatem.

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473