BABIŠ A TÍM I ČR JSOU VINNI VMĚŠOVÁNÍM

Alexandr Lukašenko obvinil Českou republiku a řadu dalších států z vměšování do vnitřních záležitostí Běloruska. Podle jeho slov situaci v Bělorusku z větší části ovlivňuje cizí zasahování a řízení protestních akcí ze zahraničí. Skutečnost, že tyto zásahy pocházejí z Česka, Polska, Litvy a Ukrajiny, je velice znepokojivá, řekl Lukašenko.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že současná situace v zemi je do značné míry ovlivněna zasahováním cizích států, a to včetně České republiky. (Vzhledem k nepřijatelnému a nemístnému vyjádření Babiše a jiných „mudrců“, má zřejmě pravdu – pozn. RSP)

Podle slov běloruského prezidenta se jedná především o protestní akce, které jsou řízeny ze zahraničí.

„Jsou řízeny z Polska, Česka, Litvy a Ukrajiny, což nás znepokojuje nejvíc. Včera ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov již otevřeně řekl, co se děje vedle hranic. My reagujeme na jakákoliv negativní gesta na běloruskou adresu. Naším hlavním úkolem je nedopustit roznícení nějakých horoucích vášní. Musíme si uvědomit, že se to vždycky pak přenáší z hlavního města na další regiony,” prohlásil Lukašenko.

Pokus o destabilizaci Běloruska

Včera ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva má důkazy o tom, že se zahraniční aktéři snaží destabilizovat situaci v Bělorusku. Ministr ve svém projevu zdůraznil především Ukrajinu.

„Takové aktivity jsou prováděny z území Ukrajiny. Tam je také Trojzubec Stěpana Bandery, je tam také S14, je tam národní sbor a Pravý sektor*. Všechny tyto struktury se aktivně podílejí na provokování radikálních akcí v Minsku a dalších městech Běloruska,“ upřesnil.

David o prozápadní běloruské opozici: Má podporu asi 10 % obyvatel, zatímco od EU dostává na svou činnost 52 milionů eur

Podle ministra zahraničí existují na Ukrajině tábory „pro výcvik takových extremistů“: zejména ve Volyňské a Dněpropetrovské oblasti. Celkově je nyní v republice asi 200 členů těchto skupin.

„Ti, kteří se snaží všemi pravdami nebo nepravdami vyvolat nepokoje, vyprovokovat porušení zákonů, jsou si dobře vědomi, že takový národní dialog je ponechá na okraji historie. Proto se snaží, aby vše vyústilo k extremistickým provokacím, a snaží se vyprovokovat policisty. Budeme kategoricky potlačovat takové pokusy, zejména pokusy o využití multilaterálních struktur, kterých se účastní Rusko a Bělorusko, k řešení takových provokací,“ dodal ministr.

V Moskvě proběhlo jednání mezi Lavrovem a jeho běloruským kolegou Vladimirem Makejem. Během setkání Makej prohlásil, že se s pomocí Ruska podařilo Bělorusku vyhnout se ukrajinskému scénáři „barevné revoluce organizované zvenčí“.

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473