PŘÍŠTÍ HROZBY PRO ČR

„Jsme ideální terč.“ Historik varoval před nebezpečnou hrozbou ze Západu, o které se v Česku nemluví

© REUTERS / Yves Herman

28. 12. 2019

Český historik Ivo Cerman ve svém rozhovoru pro Parlamentní listy vyjmenoval současné hrozby pro Českou republiku a vysvětlil zásadní změny v evropské politice, k nimž došlo v tomto roce. Podle jeho názoru navíc stále pokračuje proces odstranění parlamentní demokracie a rozšíření zelené kontrarevoluce.

Cerman se domnívá, že za hlavní strategický posun letošního roku v evropské politice můžeme považovat nasazení tématu klimatické krize jakožto klíčové otázky, a to místo krize migrační. Tento rok Evropská komise přijala plán na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, kdy jsou výdaje na jeho splnění pro Česko odhadovány na 675 miliard korun. Celý tento jev tak český historik a publicista vnímá jako zelenou kontrarevoluci, jež je součástí širšího procesu boje proti parlamentní demokracii. Schválený plán na dosažení uhlíkové neutrality ale rovněž předpokládá i finanční hrozby a omezení vůči státům, které se rozhodnou neplnit určité podmínky programu. Například, v případě Polska se může jednat o zastavení dotací.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„EU místo do slepé uličky míří teď do bažin. Milion chvilek nelze brát vážně.“ Keller varoval před současnými hrozbami„EU místo do slepé uličky míří teď do bažin. Milion chvilek nelze brát vážně.“ Keller varoval před současnými hrozbami

25. 12. 2019

cssd keller

Známý český sociolog, publicista a profesor Jan Keller, který má za sebou politické zkušenosti včetně práce v Evropském parlamentu, poskytl rozhovor portálu Parlamentní listy, v němž se vyjádřil k nejaktuálnějším tématům současnosti.

Na začátku besedy moderátor připomněl, že odcházející rok Českou republiku provázely demonstrace Milionu chvilek. V reakci na to Keller poukázal na určité limity tohoto spolku.

„Hnutí Milion chvilek nelze brát vážně. Pokud by mysleli vážně svůj boj proti oligarchizaci, museli by vystupovat nikoliv proti jediné osobě, ale proti systému, který moc oligarchům dává. A na to chlapci nemají,“ podotkl sociolog.

U příležitosti svátků Keller dodal, že dotyčné hnutí by mělo uvažovat o výroku jakéhosi starého rabína: „Všechno je jinak.“

Moderátor podotkl, že Milion chvilek je populární i na půdě Evropského parlamentu a někteří prý nosí jejich placky. V této souvislosti ho zajímalo, jestli si zaslouží takovou pozornost.

Zde sociolog se neváhal a poukázal na kladné stránky takového stavu věci.

„Klidně ať si europoslanci jejich placky nosí. Je to praktické, signalizuje to míru jejich vkusu a možná i výši inteligence. Těm normálním to šetří čas. Člověk jen mrkne na klopu a hned ví, s kým má tu čest,“ vyslovil se k věci bývalý poslanec EP.

V rozhovoru došlo i na Gretu Thunbergovou, kterou časopis Time označil za osobnost roku.

Keller svou kritiku v tomto ohledu moc neskrýval.

„Mám pocit, že Greta konzultuje svá vystoupení s Milionem chvilek. Je v tom stejný diletantismus, stejná bezradnost, stejný falešný patos a stejná hysterie. Je ovšem fakt, že Greta to všechno předvádí zadarmo,“ podotkl politik.

Keller přišel i se svou variantou pro čestný titul.

„Myslím, že titul osobnost roku by si zasloužil starosta městské části Praha-Řeporyje. Znemožnit ODS, a to dokonce v mezinárodním rozměru, to vůbec nebyl špatný nápad,“ domnívá se profesor.

Co nás čeká

V rozhovoru nechybělo ani téma Evropské unie, která po volbách do Evropského parlamentu podle tehdejších slov Kellera směřovala do slepé uličky. Aktualizovaná prognóza a hodnocení profesora není moc optimistická.

„Evropská unie směr zásadně změnila. Místo do slepé uličky míří teď někam do bažin. Stačí si přečíst usnesení o tzv. evropské paměti, odhlasované v polovině letošního září. Ti, kdo ho sepsali, i ti, kdo pro něj hlasovali, působí dojmem, jako by jim bylo úplně jedno, jestli druhou světovou válku vyhrál SSSR, anebo Hitler. Nám jako příslušníkům národa určeného v tom druhém případě k likvidaci, by to tak úplně jedno být nemělo,” zdůraznil publicista.

Když moderátor připomněl hrozbu kolapsu penzijního systému a riziko zhroucení veřejných financí, profesor vzhledem k těmto předpovědím provedl pozoruhodnou analogii.

„Podle podobných prognóz se ekonomika USA zhroutí už někdy v průběhu příštích dvaceti let. Je přece dobrá zpráva, že my se zhroutíme až třicet let po Americe. Další dobrá zpráva je, že penzijní systém se zhroutí až jako poslední. Podle podobných zaručených expertiz se totiž mnohem dříve zhroutí systém finanční, systém bankovní, systém bezpečnostní, systém ekologický a některé další systémy,“ okomentoval hrozby Keller.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

„Takže se toho obávat musíme, protože reálným smyslem toho hnutí je donutit státy k vytvoření umělého stavu nouze v hospodářství. Tak mi to připadá. Chtějí donutit státy, aby přijaly opatření, která byla obvyklá v době války nebo v čase nějakého skutečně vážného ohrožení. Vyvolají tak stav nouze a pak, až na lidi dopadnou ekonomické důsledky, tak oni – ti levicoví extremisté – přijdou s tím, že ten hněv a frustraci lidí naorientují proti tradičním nepřátelům v podobě mezinárodních korporací, kapitalismu, a kdyby ještě někde existovaly nějaké pravicové strany u vlády, tak proti nim,“ vysvětluje Cermak.

Současný boj radikální levice proti východní Evropě

Jedním z hlavních prvků této dekády v politické rovině je postupné odstranění parlamentní demokracie, přičemž za počátek tohoto procesu Cerman považuje hnutí Occupy Wall Street. Podle něj se v současné době čím dál více blížíme k jakési „sekulární teokracii“. Kromě toho Ivo Cerman celkově považuje současnou kampaň krajní levice proti východoevropským státům za největší hrozbu pro Českou republiku. Podle Cermana jsou státy východní Evropy považovány levicovými skupinami za nepřítele, jehož je nutné porazit či přimět ke vhodnému chování.

„Zároveň jsme ideální terč z toho důvodu, že na Západě je hodně imigrantů z východní Evropy, přistěhovalců. A veřejnoprávní média na Západě směřují nenávist a frustraci proti cizincům do nenávisti proti lidem z východní Evropy, asi nejvíc proti Polákům. Tahle kampaň nenávisti se týká všech zemí středovýchodní Evropy,“ podotýká Cerman.

Jako konkrétní příklad diskriminace České republiky publicista uvádí případ z roku 2007, kdy byla Praha odsouzena Radou Evropy kvůli údajné diskriminaci Romů v oblasti vzdělání. Pro Cermana je to ukázka toho, že jsou země východní Evropy vnímány jako druhořadí členové.

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473