PRYČ Z EU A NATO! NENÍ JINÉ CESTY!

ZA TŘI DNY (19. 7. 2018)

Za dva dny bych se chtěl účastnit o diskuze o jednom ze stěžejních bodů programu ANS, kterým je vystoupení z Evropské Unie. Pro úvod do problematiky jsem vybral dvě stanoviska odborníků, které mohu (na rozdíl třeba od pana Dolejše) považovat za ekonomy:

„Proboha, nelezme do eurozóny!“ Ekonomka Švihlíková nabízí úplně jiný pohled na Řecko a odhaluje, jak skutečně funguje EU „bez těch všech vlaječek“

20. 10. 2017 7:51

REPORTÁŽ „Měnová zóna v Evropské unii je kolos, který stojí jen na jedné noze a na tu ještě kulhá, a je velmi náchylná k různým otřesům. Řecká krize by měla být varováním pro české politiky i veřejnost, abychom nepřijímali euro.“ Taková a ještě tvrdší slova na adresu Bruselu padala na besedě v ostravském Knihcentru ze strany známé ekonomické expertky Ilony Švihlíkové, která přijela představit svoji novou publikaci s názvem „Řecké tragédie“. V této knížce se spoluautorem, Konstantinosem Tsivosem, vědeckým pracovníkem z Univerzity Karlovy, rozebírají současné příčiny ekonomického úpadku Řecka, za kterým vidí především „silovou“ politiku Evropské unie.

„Já se zabývám, jak je všeobecně známo, mezinárodní ekonomikou a problematikou eurozóny a také jejími mnohdy negativními dopady na některé státy. S tím jsem začala už při svém studiu na vysoké. Proto mne zaujal případ řecké dluhové krize, který rezonoval v roce 2010 v celém světě, a také velkou mírou i u nás. Jistě si vzpomínáte, jak tehdy, také před volbami, Miroslav Kalousek i jiní nás strašili, že pokud si nebudeme utahovat opasky a nebude se škrtat, tak dopadneme jako Řekové. Ty nám většina médií líčila jako lenochy, kteří většinu času prospí pod olivovníkem. Jenže když jsem řeckou ekonomiku začala studovat hlouběji, rozprostřel se přede mnou úplně jiný obrázek. Já jsem tou knížkou chtěla také odhalit, jak skutečně funguje Evropská unie bez všech těch vlaječek a s prominutím keců o hodnotách. Ukázat její mocenské vztahy, a jakými nástroji trestá neposlušné členy, a k čemu to potom vede. Jelikož máme teď také před volbami, tak je to ode mne i varování – proboha, nelezme do eurozóny!“ zahájila besedu docentka Švihlíková.

Ta ve své publikaci, jak na besedě uvedla, i pomocí věrohodných statistik, dokazuje, že Řekové patří v rámci EU mezi ty nejpilnější podle odpracovaných hodin, a že jejich ekonomiku vždy hodně zatěžovalo zejména zbrojení, jelikož leží vedle svého letitého rivala – Turecka. Zbraně pak Řekům dodávají i jejich největší věřitelé, tedy Německo a Francie. „V současné době z těch takzvaných záchranných balíčků, z těch stovek miliard eur, jak se prezentuje v médiích, jde jen pět procent do ekonomiky Řecka, zbytek na blokovaný účet, z něhož se pak vše vrací věřitelům. Tedy nejedná se o záchranu Řecka, ale především německých a francouzských bank. Hrubý domácí produkt (HDP) Řecka poklesl tak o jednu čtvrtinu, což se stává zemím, které jsou ve válce,“ konstatovala známá ekonomická publicistka.

Spoluautor publikace Konstantinos Tsivos pak ještě doplnil, že krize se teď v Řecku týká především velkých měst na pevnině, kde prý nezaměstnanost mladých lidí přesahuje až 50 procent, a že proto vysokoškolští absolventi ve velké míře odcházejí do zahraničí. Jedná se doposud až o 300 tisíc vysokoškoláků, kteří nejvíce míří právě do Německa. „Pokud by tento trend pokračoval, dnešní Řecko s téměř 11 miliony obyvatel by se dostalo v roce 2050 na 8,5 milionů lidí,“ informoval Tsivos.

V řecké státní správě to ale moc nefungovalo...

Velkou část besedy zabrala i hodně pestrá diskuse s návštěvníky akce. První dotaz tak padl na nedobré poměry v řecké státní správě v minulých letech, kde se v pátek moc nechodilo do práce, odcházelo se brzy do důchodu a pobíraly se vysoké, neadekvátní mzdy. Jeden z návštěvníků se tedy zeptal, proč proti tomuto stavu nevystupovala například politická opozice v Řecku.

„Státní správa byla skutečně hodně předimenzovaná, ale problém byl i s tím, že mnoho lidí ze střední i vyšší třídy si ‚ulévalo‘ své příjmy do cizích bank a neplatily se tak řádně daně. Politický systém byl zabetonovaný, kdy se dlouho ve vládnutí střídaly prakticky jen dvě strany. Jejich lídři potom dosazovali na vlivná úřednická místa svoje lidi. Opravdu byl velký rozdíl mezi výkony v soukromém sektoru a ve státní správě. Řecko má také problémy se správou 2500 svých ostrovů – a patřilo i k nejvýznamnějším dovozcům zbraní,“ odpověděl na otázku Konstantinos Tsivos.

ekosvih 2

Ilona Švihlíková přijela do ostravského Knihcentra představit svoji novou publikaci s názvem „Řecká tragédie“ i s jejím spoluautorem, vědeckým pracovníkem z Univerzity Karlovy Konstantinosem Tsivosem. Foto: Jan Štěpán

Další diskutující z publika kritizoval řeckou menšinu v dřívějším Československu v roce 1968 za to, že velmi aktivně podporovala sovětské okupanty. Řeč pak také přišla i na horentní řecké důchody, které byly ještě nedávno druhé nejvyšší v Evropské unii.

„V roce 1968 nebyly ani v řecké menšině v tehdejším Československu poměry všude stejné, existovala část Řeků, kteří okupaci schvalovali, ale existovali také ti, co ji odsoudili a byli potom za to perzekvováni. Co se týká důchodů, tak ty byly ve státní správě skutečně neúměrně vysoké. Lišily se od penzí dělníků a lidí pracujících v zemědělství, jež byly srovnatelné s těmi českými. V současné době se všechny důchody horentně ponížily. A i když jsou někdy vyšší, než ty, co pobírají lidé v chudších zemích EU, senioři jimi podporují své rodiny, jinak by byl ekonomický dopad řecké krize pro tamní společnost ještě drtivější. Myslím si také, že není v dnešní době tím správným trendem, aby lidé pobírali nízké důchody,“ uvedl pedagog a vědecký pracovník Tsivos.     

O Finsku, které jde ekonomicky dolů, se záměrně moc nemluví

Ilona Švihlíková věnovala velkou část besedy také rozpravě o situaci jednotlivých států, jež se ocitly v dluhové pasti a také o těch, kterým měnová unie v EU moc nesvědčí. „Chování špiček Evropské unie k jednotlivým státům se opravdu dost liší. Proti Řecku postupuje EU s nebývalou tvrdostí, kdy zvláště němečtí politikové mu nechtějí dluhy odpustit, i když ty jsou reálně nesplatitelné. To tvrdí překvapivě i experti z Mezinárodního měnového fondu. Řekové mají pro ostatní sloužit jako odstrašující příklad, aby si něco podobného nedovolili. O vládě v Athénách se už tak nedá moc mluvit, je to spíše německý protektorát, kde jen úředníci plní příkazy z Berlína. V této souvislosti je zajímavé, že se už nemluví o velkém poklesu finské ekonomiky, na kterou měly negativní vliv především tři faktory. Dřívější ekonomické neúspěchy firmy Nokia, pokles ziskovosti dřevozpracujícího průmyslu a sankce proti Rusku. Pokud by si Finové mohli pomoci devalvací měny, bylo by to v pořádku, jenže mají euro, takže nemohou. O tom se už moc nedozvíte, protože to nejsou ti ‚líní jižané‘, ale přece premianti ze severu Evropy,“ prohlásila vysokoškolská pedagožka.

Ta dále uvedla, že Řekové jsou nyní nuceni ve velkém privatizovat svůj majetek, jako jsou přístavy, letiště a podobně, což za příznivé ceny skupují finančníci z Německa. „Musela jsem se smát, když jsem slyšela prohlášení francouzského prezidenta Macrona, který se podivoval nad tím, co vedlo řeckou vládu k tomu, aby prodala athénský přístav Pireus Číňanům a další důležité nemovitosti Němcům, a proč ne Francouzům. Myslím si, že mezi Německem a Francií dojde brzy i k větším názorovým střetům. Řecko může být i pro naši republiku mementem, abychom neskončili podobně kvůli mocenským praktikám vedení EU. Například mne zaráží, že naši politici si nebyli schopni ani po 28 letech stanovit základní strategické cíle v tom smyslu, co bychom si měli ponechat v našem majetku, jako například energetické i surovinové zdroje a podobně,“ dodala závěrem Ilona Švihlíková.

ROZČILENÝ EKONOM ŠEVČÍK (před prezidentskými volbami):

ORIENTOVAT SE EKONOMICKY NA EU JE NESMYSL!

(Odehrálo se na TV PRIMA a pan Ševčík byl tak rozčilený, že se moderátorovi přes veškerou snahu nepodařilo ho přerušit a své vystoupení dokončil.)

„Je fatální omyl to, co třeba provádí pan profesor Drahoš – orientovat se na jádro Evropské Unie. Já si myslím, že Miloš Zeman a předtím i Václav Klaus dělali velmi dobře, že ekonomicky nepřerušili styky např. i s Ruskem, což pohřbil Havel svým památným výrokem a zrušil v podstatě vojenskou výrobu u nás a tyto trhy převzali potom ti Němci, Francouzi – ti mírumilovní – ale ty trhy si převzali. Čína má 1 miliardu 375 milionů obyvatel. To je fantastický trh. Čína za posledních 11 let mám průměrné roční tempo růstu ekonomiky 9,34 %. Eurozóna – to jádro, kam bysme se podle pana Drahoše měli orientovat má průměrný růst 0,90%, t znamená, že jednoroční průměrný růst v Číně je jako růst HDP za 11 let v Eurozóně, kam se chce pan Drahoš orientovat. Rusko má 146 milionu spotřebitelů. Celá EU po odchodu Velké Británie, bude mít 445 milionu spotřebitelů. Kam se chcete orientovat? Na ty předlužené země, na to jádro? Když se podíváte, to je fatální omyl pana akademika Drahoše, kam se on chce orientovat. Nesmysl. To jsou ty zem+ě, které jsou dneska předlužené. I Německo má dvakrát vyšší zadlužení ve vztahu k HDP než Česká republika. Kam se chcete orientovat? Do Belgie? 105 % HDP. Německo 68, Řecko 180, Španělsko 99, Francie 96, Itálie 132, Portugalsko 130. To je to jádro, ta Eurozóna? Tam se máme orientovat? Vždyť ti žijou na dluh!

Tak to je z pohledu ekonomů. Přidám jednodušší hledisko:

Nedávno jsem se účastnil jednání s představitelem jiné strany nebo hnutí. Průběh mě docela vyděsil. Uvádím tuto poznámku jako ilustraci, jak lidé, kteří údajně chtějí totéž, se nemohou domluvit.

Všichni účastníci se shodli, že chtějí, aby Česká republika byla samostatným suverénním státem.

Tento cíl byl jasný a také z toho vyplynulo, že byl nastolen proto, že tomu tak není. Česká republika je v současnosti v postavení kolonie nebo protektorátu (jak je ctěná libost) Evropské unie. Vláda České republiky není vládou suverénního státu, ale vládou koloniální nebo protektorátní.

Na tom je možno se shodnout. Horší už je, že se lidé se stejným cílem nemohou shodnout jak cíle – suverenity a samostatnosti - dosáhnout. Po zkušenostech nejen naší země je jediný logický možný závěr – cesta: Vystoupit z Evropské unie. Následně se státy, které jsou na tom stejně, a logicky by měly také vystoupit, vytvořit jiné smluvní vztahy či rovnocenné spojenectví. Je to tak jasné, jako že jedna a jedna jsou dvě. Domnívat se, že je možno EU změnit na svazek, který bychom si přáli, tedy vzájemně výhodný, po dosavadních zkušenostech a vývoji více k horšímu než lepšímu, se může domnívat pouze člověk chabé mysli. Přesto se tací najdou, bez jakéhokoli zlého úmyslu, lépe řečeno pro jejich dobro, bych takovým doporučil, aby nechali bez prodlení odborně přezkoumat své duševní zdraví a mentální způsobilost.

Analogicky se jeví situace ohledně členství ČR v NATO. Víme, jaká je smlouva o vytvoření paktu NATO. Víme, že neobsahuje vyvolávání válečných konfliktů, stejně jako neobsahuje povinnost vzájemné pomoci a ochrany svých členů. Víme, že obsahuje ustanovení o mírových řešeních. Ale také víme, že tato smlouva se hrubě porušuje. NATO je agresivním nástrojem svého vlastníka – USA v rozporu se smlouvou, dle které byl pakt založen. Ano, to všichni dostatečně dlouho víme.

Jediná možnost, jak se zbavit spoluzodpovědnosti za zločiny, které NATO v rozporu s mezinárodním právem páchá je vystoupit z NATO a řešit obrannou politiku a ochranu naší země jiným způsobem.

A hle jsou lidé, kteří se domnívají, že není třeba z NATO vystoupit, ale dodržovat mírumilovná ustanovení smlouvy o vytvoření paktu. Domnívat se, že je možné přinutit majitele paktu, aby dodržoval původní smlouvu, když ta je stále více a velmi hrubě porušována a nedodržována, může opět jen člověk velmi chabého rozumu vyžadující neprodleně odborné vyšetření s následným umístěním v odpovídajícím zdravotním zařízení.

Nebo jsme už v takovém stupni degenerace společenského vědomí, že tak primitivní a logické souvislosti nejsme schopni chápat?

V Mimoni 16. 7. 2018, Miroslav Starý, ANS

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473