ČESKOLIPSKÝ EVERGREEN A VÁNOCE

Nemylte se, nejde o dlouhodobou českolipskou výjimečnost. Tak se jmenuje pěvecký sbor, který se ostaral o úžasný zážitek pro dvě stovky lidí, které zaplnily 20. 12. 2019 prostor evangelického kostela Mistra Jana Husa v České Lípě.

evkostel

Na snímku kostel, který se nachází na okraji městského parku v České Lípě, na snímku v zimním hávu, který mu na Vánoce jistě sluší, ale letos si na něj musí ještě počkat.

Pěvecký sbor Českolipský Evergreen vznikl v roce 2010. Byl založen bývalými členkami Českolipského dětského sboru. Časem se přidaly další zpěvačky (také naše snacha) a dokonce se objevil i první muž. Sbor má současně 20 členů.

V jeho podání pod vedením sbormistra Václava Filipa a s varhaním a klavírním doprovodem jsme vyslechli 15 vánočních písní a koled. Z nich prvou část zazpíval „na kůru“ u varhan…

cDS0207

… a druhou dole s klavíristkou Radkou Burdovou.

CSD2015

Pro zasloužený velký potlesk přidal ještě šestnáctou píseň – Aleluja.

Kostel je moc pěkný a má vynikající akustiku. Proto se tu konají občas další koncerty.

evkostel 2

Vstupné na koncert bylo dobrovolné. Jak jsme se na místě dozvěděli, o kostel pečují a snaží se ho před zkázou zachránit dva manželé. Peníze, které se vybraly a vybírají při jiných příležitostech, jdou na úhradu potřebných oprav a zdaleka nestačí.

To je pro mě poněkud nepochopitelné. Jak jsem vyčetl na internetu, kostel užívá Československá církev husitská. Podle úředních údajů tato církev dostala v církevních restitucích 3 085 312 000,- Kč. Tak kde ty peníze jsou? Chápu, že římsko-katolická farnost v Mimoni nemá na nic, protože největší část církevních restitucí je ve Vatikánu. Ale kde jsou tedy peníze Československé církve husitské, když nemá prostředky na opravu svého krásného svatostánku v České Lípě (podobně asi i kostelíčka v Mimoni) a musí o ně v podstatě žebrat?!

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473