GORILA - ZVLÁŠTNÍ DRUH OD SOUSEDŮ

Na Slovensku se objevila nahrávka s názvem Gorila. Důkazy o provizích ve státních obchodech?

SLOVENSKO

16. 10. 2019

Redakce slovenské zpravodajské televize TV JOJ na svých stránkách informuje, že včera ve večerních hodinách obdržela e-mail s odkazem na stažení souboru ve formátu mp3 s názvem Gorila. Pravost zatím nebyla ověřena, ale celkově jde o 39 hodin zvukového záznamu.

Televize uvádí, že nahrávka měla vzniknout v bratislavském bytě poté, co příslušník SIS Peter Holúbek zaznamenal zvýšený pohyb vysoce postavených osob v blízkosti jeho soukromého bytu. Slovenská informační služba po obdržení informací vybavila byt odposlouchávacím vybavením. Už několik dní se ve slovenských kuloárech mluví o zveřejnění nahrávky kauzy, které v roce 2012 do ulic dostala tisíce lidí na celonárodní protesty.

Gorila po celém Slovensku

Je možné předpokládat, že soubor dostaly i další slovenské redakce, jako tomu bylo s únikem tajného dokumentu s krycím názvem Gorila ze SIS v prosinci 2011, který byl později zveřejněn na internetu.

„Zmíněné osoby budeme konfrontovat otázkami týkajících se nahrávky. Zároveň ji však zatím nezveřejníme s ohledem na citlivost informací,“ uvádí redakce.

Spis Gorila

Spis Gorila obsahuje rozhovory finančníka Jaroslava Haščáka s politiky o provizích ve státních obchodech v letech 2005 a 2006. Ve zveřejněných textech jsou zmíněny tehdejší ministr hospodářství Malchárek, šéfka Fondu národního majetku Anna Bubeníková, ale i expremiér Robert Fico. Od počátku přepisy nahrávky zpochybňuje finanční skupina Penta. O pravosti se dlouhodobě spekuluje.

Naposledy se informace o nahrávkách objevily v souvislosti s vyšetřováním vraždy novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Policisté provedli domovní prohlídky u obviněného Mariána Kočnera, který měl ukrývat originál zvukové nahrávky Gorila.

Korupční aféra Gorila vypukla na konci roku 2011 poté, co se na webu objevily dokumenty s názvem Gorila. Tyto dokumenty popisovaly uplácení vysoce postavených úředníků a politiků v letech 2005 a 2006 za vlády tehdejšího premiéra Dzurindy finanční skupinou Penta, která za to podle tisku získalavliv na privatizaci a některé podniky.

Podle portálu deníku SME Penta v reakci na zprávu o nalezení záznamů řekla, že ani po letech vyšetřování se žádné korupční jednání představitelů finanční skupiny nepotvrdilo.

Blaha rozplétá kauzu Gorila: Liberální fašisté s vazbami na tajné služby chtějí převzít moc, 17. listopad je den D

SLOVENSKO 17. 10. 2019

Za uniklé nahrávky ze slovenské kauzy Gorila může někdo, kdo má vazby na zpravodajské služby a kontroluje média. Jeho cílem je vyhnat lidi před volbami do ulic a převzít moc v zemi. Tvrdí to poslanec slovenské vládní strany Směr-SD Ľuboš Blaha.

BLAHous

Blaha ve čtvrtek na svém Facebooku reagoval na uniklé nahrávky z korupční kauzy Gorila. Podle něj se jedná o část dobře naplánované hry, jejíž součástí je i předešlý únik nahrávek z Threemy Mariána Kočnera. Podle poslance samotné uveřejnění těchto materiálů je nezákonné a ten, kdo se k nim dostal, musí mít obrovskou moc.

„K těmto materiálům se nedá dostat zákonným způsobem. Ani jejich zveřejnění není zákonné. Tento někdo musel za tyto materiály někoho uplatit obrovskými sumami. Musí mít kontakty na zpravodajské služby. A musí mít v rukou média,“ napsal Blaha na Facebook. „Je to někdo, kdo se kvůli moci nestranní ani vraždy,“ dodal s odkazem na vraždu novináře Jána Kuciaka.

Načasování

Blaha upozorňuje na načasování uveřejněných materiálů. Nahrávkami z kauzy Gorila musel strůjce této aféry disponovat několik let, anebo přinejmenším od té doby, co byly zajištěny při domovní prohlídce podnikatele Mariána Kočnera, který je obviněný z Kuciakovy vraždy.

Uveřejnit se je ale rozhodl až nyní, poté, co již zveřejnil zprávy z Kočnerovy Threemy a měsíc před 30. výročím něžné revoluce (pozn. sametová revoluce). Cílem je vyhnat, co nejvíce lidí do ulic a ovlivnit tak parlamentní volby, jež se budou konat v únoru příštího roku. Blaha proto nevylučuje, že se do médií mohou dostat další materiály, které mají očernit stranu Směr a jejího předsedu Roberta Fica.

„Sedmnáctý listopad jako den D. Ví, že se blíží 30. výročí 17. listopadu. A zároveň se blíží volby. Potřebuje vyvolat emoci, nahnat lidi do ulic, vypeckovat ve společnosti nenávist. 17. listopad je pro sluníčka magické datum – všichni by nejraději bojovali za svobodu a demokracii a umlátili oponenty pravdou a láskou, zdají se jim mokré-lepkavé o Havlovi, touží po americkém liberalismu a nejraději by zničili Fica a vše, co popírá ten nejrobustnější kapitalismus. Ano, 17. listopad je ten orgasmický vrchol v celém tomto plánu,“ nebere si servítky Blaha.

Organizace úniku

Blaha si všímá i těch, kdo uniklé informace zveřejňuje. Jedná se o slovenský liberální Denník N.

Jak dříve upozorňoval Blaha, akcionářem Denníku N je slovenská IT společnost ESET, jejíž spolumajitel Anton Zajac plánuje podpořit politickou stranu exprezidenta Andreje Kisky.

„Jedno víme jistě – tento někdo chce zničit Směr a převzít moc. A musí mít neuvěřitelné množství peněz a vlivu. A je přesvědčen o návratnosti svých investic – když převezme moc, peníze se mu vrátí,“ konstatuje Blaha.

Protesty proti Gorile organizují Karolína Farská spolu s Jurajem Šeligou a Juraj Šeliga z iniciativy nevládní organizace Za slušné Slovensko. Šeliga, jak upozorňuje Blaha, dnes pracuje pro Kisku.

„A toto Kiskovo děvče už organizuje protigorilí protesty. A samozřejmě chtějí odvolat Fica. Neboť ten pil kolu. Pravice rozkrádala Slovensko, ale ta je fajn. Terčem je Fico, neboť prý pil kolu. Jak jednoduché,“ míní Blaha.

Poslanec tím upozorňuje, že celá kauza vznikla ještě v době působení pravicových vlád Mikuláše Dzurindy z let 2002 až 2006. Uniklá nahrávka zaznamenává rozhovor současného šéfa Směru Fica z roku 2006, kdy byl opozičním poslancem, s představitelem finanční skupiny Penta Jaroslavem Haščákem, který stojí v centru celé kauzy, v bytě v centru Bratislavy.

Zpravodajská hra

Haščák se měl setkávat s politiky a podnikateli v konspiračním bytě, kde jim nabízel peníze za spolupráci. Peníze měl údajně nabízet i straně Směr-SD výměnou za její vstřícnost vůči jeho podnikatelským aktivitám. Podle Blahy ale v té době strana Směr nemohla být za kauzu Gorila odpovědná.

„Nyní je to namířeno – ať to zní jakkoliv absurdně – proti tomu, kdo s gorilami nemá nic společného: proti Směru. Nejšílenější zpravodajská hra v dějinách Slovenska. To muselo stát prachů,“ poznamenal.

Blaha upozorňuje, že se do procesu začnou zapojovat i další politici včetně Čaputové a Kisky.

caputice

Skandál jako Izrael! Čaputová trojským koněm CIA?

„Zapojuje se i Čaputová. Prezidentka, kterou tento někdo kontroluje. Ve správný čas se do toho vloží a moralizuje,“ píše.

Čaputová se ve středu již vyjádřila ke zveřejněným nahrávkám. Podle ní je synonymem politické korupce celé jedné politické generace.

„Veřejnost je přesycena informacemi o zneužívání moci a naléhavě potřebuje vědět, jaké kroky dělá policie, prokuratura a soudy,“ myslí si Čaputová.

Vyjádřil se i Kiska.

„Oligarchové, gauneři, někteří policisté, státní zástupci a soudci unesli naši zemi. Koupili si politiky, kteří jim roky kryjí záda a udržují tento systém,“ napsal bývalý prezident na Facebooku. „Tento zkorumpovaný systém zde funguje dlouho, a stále jsou u moci ti, kteří ho udržují. Fico a Pellegrini křičeli, když jsem jako prezident mluvil o mafiánském státě. Dnes už nekřičí, protože to říkají všichni. Museli by křičet na všechny. I na slušné policisty, soudce a státní zástupce, kteří to už pochopili. A začali jednat. Je čas ukončit toto období. Strana Za lidi má připravené řešení a odborníky, kteří budou pracovat pro lidi, ne pro mafii. Je čas vrátit Slovensko všem lidem,“ uvedl.

Liberální fašisté neprojdou

Podle Blahy se celá aféra plánovala velmi dlouho a musela stát velké množství peněz.

„A pracují na ni profíci. Skoro stejní profíci, co pracovali na převratu v Černé hoře. Pamatujete si – jakási agentura Shaviv ve spolupráci s CIA,“ dodal Blaha.

Na agenturu Shaviv Blaha již upozorňoval dříve. Ta mohla být podle informací médií zapojená do pokusu o převrat v Černé Hoře a přes firmu Derker, kterou vlastní manažer firmy Aron Shaviv, je napojena na bývalého agenta CIA Josepha Assada. Agentura Shaviv se přitom podílela i na prezidentské kampani Čaputové a předvolební kampani vůdců Progresivního Slovenska/Spolu Michalovi Trubanovi a Matúšovi Vallovi.

Blaha je ale přesvědčen, že slovenští občané se nenechají údajnými strůjci převratu podvést.

„Liberální fašisté neprojdou. No pasaran!“ pronesl heslo španělských republikánů z občanské války. „My Slovensko uchráníme! A když bude třeba, půjdeme do ulic. Proti Velkému bratrovi, který to tu celé organizuje. Buďme připraveni!“ dodal.

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473