KONĚV OSVOBOZEN

Radnice odstraňuje plot kolem Koněvovy sochy. Lešení zmizí v úterý (už zmizelo – pozn. RSP).

2. září 2019  15:56,  aktualizováno  22:59

Radnice Prahy 6 začala v pondělí večer odstraňovat plot od pomníku maršála Koněva. Sochu nechala opatřit antigraffiti nátěrem. Zbylé lešení odveze v úterý. Učinila tak po odpoledním setkání lidí, kritizujících zakrývání sochy plachtou. Protest skončil jejím opětovným stržením, znovu tak učinil aktivista Jiří Černohorský. Policie ho odvezla z místa, odjezdu policejního vozu se snažili bránit demonstranti. (S výkřiky „hanba“ a „ne fašismu“ – pozn. RSP)

(Informace RSP: Pondělního setkání se zúčastnili a vystoupili (z videozáznamu):

poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna (ČSSD), mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček (uvedl, že je tam s požehnáním pna prezidenta – pozn. RSP), poslanec Lubomír Volný (zvolený za SPD – nezařazený), poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM), Josef Skála, který přečetl dopis 20 právnických osob premiérovi Babišovi), senátor Jaroslav Doubrava, po něm ještě jednou Jiří Ovčáček, poslanec Jiří Kobza (SPD), poslanec Stanislav Grospič, Jiří Černohorský s vlajkami ČR a osvobozujícího SSSR v ruce, Milan Rohan, který přednesl informaci o několika pochybeních starosty Prahy 6, Vladimíra Vítová, předsedkyně ANS a ČMF, posledními vystupujícími byli opět poslanci Volný a Foldyna. Poslanec Volný vyzval všechny přítomné, aby minutou ticha uctili památku všech padlých. Byla to výzva hlavně směrem k několika křiklounům s vlajkou NATO. Minutu ticha všichni dodrželi. Akce byla ukončena zpěvem hymny ČR. Poté vylezl na lešení Jiří Černohorský a odstranil zbytky plachty. Následně byl zadržen asi desítkou policistů Policie ČR a za protestů účastníků odvezen. Počet účastníků bylo obtížné odhadnout, námětí Interbrigadistů bylo zaplněné. Podle dosavadních zkušeností – když policie uvádí počet 300, můžeme říci, že jich bylo nejméně 2x tolik. Osobně bych to odhadoval na ještě víc. Mezi účastníky jsme viděli i Václava Větrovce, předsedu OV KSČM z České Lípy, představitele KSM a další soudruhy. Ostatní text mimo RSP – ČTK.)

„Nepovažuji vás za extremisty, jak vás nazval starosta Ondřej Kolář. Třicet let pomník nikomu nevadil a najednou přichází téměř výsměšná politická figura v podobě starosty. Maršál Koněv reprezentuje symbol osvobození Československa a reprezentuje to, že tady můžeme svobodně hovořit,“ řekl Jaroslav Foldyna.

Akci den před jejím konáním označil totiž starosta Prahy 6 Ondřej Kolář za sraz extremistů, které spojuje zaslepená láska k Rusku.

„Tito lidé chtějí konfrontaci, chtějí konflikt, chtějí vyvolávat a mezi lidmi živit nenávist. Stačí se podívat na jejich slovník, na jejich vystupování, na jejich chování. Prosím vás, nechoďte jim tam oponovat. Jen jim tím uděláte reklamu. Zítra je první školní den a děti budou plné zážitků a dojmů. Buďte raději s nimi. To má smysl. Ne nějaký otlemený Foldyna,“ napsal na Facebooku.

„Máme různé názory a volíme různé politické strany, ale jedna věc nás spojuje, odmítáme přepisování historie a odmítáme lidi, kteří pošlapávají hodnoty demokracie,“ uvedl na místě Jiří Ovčáček a při svém druhém vystoupení dodal, že jeho účast na akci posvětil prezident Miloš Zeman. 

ans protest

Hovoří Vladimíra Vítová, za ní vlevo Jana Volfová a zcela vpravo s lodičkou Jaroslav Doubrava.

Komunista Josef Skála přečetl otevřený dopis Andreji Babišovi, ve kterém se na premiéra obrací (20 právnických osob – pozn. RSP) s výzvou, aby s vandalismem Prahy 6 neprodleně skoncoval a zajistili pomníku ochranu. Třeba tím, že ho vyhlásí za kulturní památku nebo pozemek s pomníkem odkoupí. 

„Kdo nezná svoji minulost, je povinen si ji prožít znovu. Předpokládám, že až přijde správný čas, půjdeme i na radnici Prahy 6,“ uvedl poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. 

Během proslovů vystupujících řečníků se ozývalo bučení a pískání několika odpůrců akce. S sebou měli vlaječky s překříženým srpem (a kladivem, ale také vlajku NATO – pozn. RSP).

Setkání se zúčastnila (a průběh akce moderovala – pozn. RSP) i někdejší poslankyně a nynější lídryně České Suverenity Jana Volfová. Podle ní protestní shromáždění neprobíhají jen v Praze, ale na dalších šestapadesáti (uvedla ve vystoupení, že dosud dostala informace z 56 měst a obcí – pozn. RSP) místech po celém Česku. Lidé podle ní pokládají květiny na pomníky vojáků Rudé armády. (V závěru J. Volfová uvedla, že se chtějí zúčastnit jednání zastupitelstva Prahy 6 dne 12. 9. 2019, kde se bude o pomníéku jednat - pozn. RSP)

Volfová všechny zúčastněné požádala, aby přispěli na pokutu, která pořadatelům hrozí za zorganizování akce (a ukázala krabičku, do které lidé během akce přispívali – pozn. RSP). Úřad ji nestihl povolit. Ve správním řízení jim hrozí pokuta až patnáct tisíc korun.

Na závěr akce vyšplhal na lešení Jiří Černohorský a odřezal zbývající plachty z pomníku Koněva. Následné ho zadržela policie a v doprovodu skandujícího davu Černohorského odvedla na stanici. 

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473