SPOJENCI A POMOCNÍCI

PRAHA – O tomto případu některé sdělovací prostředky letos již informovaly, ačkoli sdělnou zkratkou. Nyní ppmagazín.com získal dokumentaci, kterou přikládáme ke stažení. O co jde?

O záhadnou tiskovou mluvčí Michala Haška (ČSSD), lobbistku souzenou za pokus o podvod, úzce propojenou s agenturami Profil. Ve všech těchto rolích je v uplynulých letech veřejnosti známá Jana Mrencová, která ještě vloni v srpnu tvrdila, že se o politiku nezajímá už čtyři roky. Při posledních parlamentních volbách jejích služeb využily krajské organizace KSČM.

Na vedení komunistické strany se obrátil předseda představenstva společnosti Arca Capital Bohemia Pavol Krúpa (níže zveřejněný dopis včetně příslušných dokumentů a příloh je zkraje letošního roku).

Další podrobnosti k vývoji případu v roce 2018 zjišťujeme ve spolupráci s on-line deníkem inRegion.cz.

Krúpa upozorňuje, že Mrencová opakovaně a záměrně jednala s úmyslem přisvojit si finanční prostředky ve výši několika miliónů korun pod záminkou organizace charitativních akcí a projektů na podporu vzdělanosti. Peníze místo toho využila na kampaň KSČM.

Prostřednictvím společnosti Profil se zavázala realizovat pro společnost Arca Capital Bohemia aktivity spočívající v podpoře vzdělání a charitativní činnosti. Konkrétně se jednalo o Kongres pro střední školy a charitativní projekt Rošťák roku, na které se od společnosti Arca Capital Bohemia získala finance. 

Peníze měly jít studentům

„Projekt Rošťák roku nebyl nikdy uskutečněn a k akci Kongres pro střední školy nebylo ani přes několik výzev doloženo plnění, které mělo být uskutečněno. Nebylo doloženo ani poskytnutí finančních darů studentům, na které Jana Mrencová obdržela finanční prostředky od společnosti Arca Capital Bohemia,“ zdůrazňuje Krúpa a dodává: „Mrencové byly dále z mé strany jako fyzické osoby poskytnuty smlouvou o zápůjčce finanční prostředky ve výši 5 000 000.“

Projekt Rošťák roku nebyl nikdy uskutečněn a k akci Kongres pro střední školy nebylo ani přes několik výzev doloženo plnění, které mělo být uskutečněno. 

Pavol Krúpa

Tato půjčka však podle Krúpy navzdory uplynutí stanovené lhůty a několika adresovaných výzev k navrácení nebyla řádně splacena.

„Jako argument a důvod pro nedodržení závazků navrácení finančních prostředků uvedla Mrencová financování kampaně politické strany KSČM, kdy zdrojem měly být právě zapůjčené prostředky,“ konstatuje Krúpa.

Pomáhala i Konečné

Mrencová se, jak Krúpa doplňuje, odvolávala na údajné jednání a podporu šéfa KSČM Vojtěcha Filipa. Zároveň vykázala v rámci reklamní činnosti, kterou poskytovala pro skupinu Arca Capital a za kterou inkasovala částky v celkové výši 4 840 000 mediální výstupy, které se týkají aktivit poslankyně Kateřiny Konečné.

jasani

Na této ilustraci chybí už jen Kateřina Konečná (na pozadí by se šikla ještě Lysáková).

Z důvodu podezření z několika trestných činů podala v těchto věcech Arca Capital Bohemia trestní oznámení.

Mrencová proslula již v pozici mluvčí exhejtmana Michala Haška, kdy vystupovala pod skrytou identitou; najala si ji olomoucká buňka soc. dem. Předseda KSČM Filip, nicméně odmítá, že by on sám s Mrencovou spolupracoval, naposledy se tak prý stalo na Mezinárodní den žen. Důvody spolupráce ale sdělit nechtěl. 

„Spolupracovaly s ní některé krajské organizace na této volební kampani,“ potvrdil. „Já jsem naposledy využil jejích služeb na loňský Mezinárodní den žen. Když ji budu potřebovat, objednám si ji nebo si objednám jinou agenturu. Prostě je to moje věc,“ dodal a odmítl přiblížit důvody, proč padla volba právě na Mrencovou.

V politice jako doma

Mrencová má kontakty s významnými politiky i jejich manželkami. Spolupracovala například s Ivanou Zemanovou, Šárkou Grossovou. Je spojená s firmami s názvem Marketingové centrum Profil a Producentské centrum Profil. S těmito společnostmi, kde podle serveru Neovlivní.cz působí Mrencové druh i syn, uzavřel Jihomoravský kraj za hejtmana Haška smlouvy v letech 2011 až 2013 v hodnotě 3,75 milionu korun. Zakázky prověřovala policie, případ ale odložila.

Fiktivní mluvčí Michala Haška vzbudila svého času ohlas i mezi českými komiky. | Zdroj: Pavlasek TV; úprava a přechody: ppmagazin.com

Podle Filipa připravovala v loňských volbách do sněmovny Mrencová prostřednictvím agentury Profil, kde se angažuje, pro olomouckou buňku strany kontaktní kampaň. Také podle předsedy tamního výboru Josefa Nekla (KSČM) není spolupráce s Mrencovou ničím výjimečným.

Mrencová podle jeho slov organizovala například inzerci ve sdělovacích prostředcích, zpracovávala grafické návrhy kampaně anebo zařídila kompletní fotografování kandidátů uměleckým fotografem.

Sama Mrencová přitom v srpnu 2016 sdělila novinářům Seznam.cz: „Politiku nedělám už dávno. Přestala jsem před čtyřmi lety. Prostě mě to už nezajímá.“Dokumentace ke stažení (rozsah – 15 stran

Arca-Capital_KSČM_PR-aktivity-Jana-Mrencová_5-2-2018Download

Březen 2018

Krajský soud v Plzni uzavřel léta se táhnoucí úplatkářský případ Jany Mrencové a někdejšího místostarosty Mariánských Lázní Petra Horkého. Podle obžaloby chtěla Mrencová po Horkém v roce 2014 peníze za to, že zařídí, aby o něm nevyšel článek, který by ho poškodil. Mrencové i Horkému vyměřil soud podmíněné a peněžité tresty.

 

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473