HEJMA ČEKÁ ZÁNIK KSČM...

Dnes se vyjadřuje k politice kdekdo. Často - čím horší je ve své profesi, snaží se to dohnat „politicky“. A někteří novináři pasou zejména po "moudrech" tzv. celebrit.

Pan Hejma mě nikdy jako muzikanta nijak neoslnil a jeho produkci bych viděl jako dosti chabou, leč některá jeho vyjádření nejsou hloupá a třeba pan Filip z KSČM by si je mohl poslechnout nebo přečíst:

Ondřej Hejma: Komunisté by se měli spojit se sociální demokracií. A pak v klidu zaniknout

Česko ještě nikdy ve své historii nečekalo na vznik vlády s důvěrou déle než nyní. Trvalo to 264 dní od voleb. Je česká politika tak složitá?

„Můj otec se dožil krásných 94 let a prožil celkem pět režimů. To je myslím typický znak české politiky, že to je politika nestálá, není úplně suverénní, pořád čeká na vlivy zvenčí i zevnitř a pořád se čeká, jak se to vyvine,“ říká hudebník Ondřej Hejma. 

Podle něj se tak dlouho čekalo i kvůli samotnému výsledku voleb. Spory o sestavení nové vlády by navíc českou politiku mohly poznamenat. Koalici ale drží pohromadě Andrej Babiš. „Dopadl podobně jako Angela Merkelová. Bylo to takové vítězství – nevítězství. Bylo jasné, že to bez nich nepůjde. Stál tedy před velikým úkolem a nikdo mu to neulehčil.

Babiš neměl úplně otevřenou ruku, s kým by mohl vládnout. Například SPD je nepřijatelná, což je taky rys české politiky. Dříve byli nepřijatelní komunisté, dnes SPD,“ tvrdí Hejma. 

Vládu tedy nakonec hnutí ANO složilo spolu se sociální demokracií za podpory komunistů. Právě ČSSD by ale na vládní spolupráci mohla doplatit. „Jan Hamáček do toho šel, přestože cena možná bude vysoká. Všechna čest. Na druhou stranu, kdo se bojí, nesmí do lesa.“ 

SPD nesmí do vlády 

Hejmovi nevadí podíl komunistické strany na vzniku vlády. „Vzpomínám na případ, kdy se poprvé dostali k vládě ve Francii a to byl jejich definitivní konec. Ztratí totiž nimbus protestní strany, budou se muset účastnit a ušpinit. Doufám, že jednoho dne se komunisté spojí se sociální demokracií a to strašlivé jméno a název strany zmizí konečně z české politiky. To je poslední úkol, který nás po revoluci čeká.“ 

„Z 90 procent je to totéž. Jediné, co odlišuje komunisty od sociální demokracie je postoj k NATO. A když vidíme, jak řádí Donald Trump, tak aby nakonec na jejich slova nedošlo.“ 

Padla tedy kvůli podílu komunistů poslední hranice a je nyní v politice možno opět opravdu vše?

S tím Hejma nesouhlasí. „V České republice nesmí Tomio Okamura do vlády. Tam je teď ta nová hranice. Do vlády nesmí, protože kdyby tam směl, tak už tam dávno je a Andrej Babiš je v pohodě. Proto tam byli vpuštěni komunisté, jako druhé největší zlo. Ale potvrzuje se tím, že komunismus už není nebezpečná ideologie. Podle mě to už ani nejsou komunisté.“ 

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473