HISTORICKÉ KOČÁRKY POPRVÉ

1. SETKÁNÍ HISTORICKÝCH KOČÁRKŮ V MIMONI

Konalo se, jak už jsme avizovali v sobotu 12. 5. 2018 – den před letošním Dnem matek.

Za slunečného příjemného počasí 96 dětských kočárků se svými doprovody, často ve stylovém oblečení, a zajímající se veřejnost zaplnily toho dne náměstí 1. Máje.

Kočárku bylo tolik, že registrace probíhající od 10 hodin se do 11 hodin nestihla a musela být dokončena až po průvodu centrem města. Ono to nebylo jen o vydávání čísel soutěžícím, ale pro potřeby vyhodnocení bylo nutné znát, ze kterého roku je kočárek a také z jaké vzdálenosti účastníci přijeli. Registrace byla přerušena, protože průvod Mírovou a Malou ulicí v centru města musel vyrazit přesně v 11 hodin. Na dobu průvodu totiž Policie ČR komunikace uzavřela. Protože se jedná o hlavní průtahové ulice v Mimoni, musela uzávěrka proběhnout přesně a pokud možno s co nejmenší dobou trvání. Pokyny k tomu vydaly tyto dvě dámy.

DSC 0009

V čele průvodu vyrazila skupina historických kol spolku Achilles z Horní Police.

IMG-20180512-WA0007

Kočárky všech věků a velikostí prošly se svými doprovody zpět na náměstí. Jako dobré jsme viděli, že právě Mimoní projíždějící řidiči respektovali průvod, netroubili a neprojevovali žádnou nervozitu. Možná za to mohli i dva policisté, kteří se stavěcími terči průvod uzavírali.

Účastníci akce obdrželi lístky, na kterých dávali hlasy kočárkům v jednotlivých kategoriích. A nebylo to vůbec jednoduché. Kočárky byly úžasné a hlasující měli opravdu obtížný úkol vybrat ty nejlepší.

Souběžně s touto akcí probíhal v Mimoni už tradiční cyklokrosový závod Tour de Ralsko, jehož více než 300 účastníků startovalo ve 12 hodin z prostoru mezi rohem náměstí a zámeckým mostem směrem alejí na Vranov a potom dál po trase dlouhé 55 km s cílem v prostoru dostihového závodiště.

DSC 0093

V době do 13 hodin se mohli účastníci posilnit v cukrárně, nedaleké pizzerii nebo v restauraci. Možná trochu škoda, že nebyly nějaké klobásky, langoše nebo podobné občerstvení v nějakém stánku přímo v místě dění. Mezitím pořadatelé počítali hlasy a vyhodnocovali hlasovací lístky, aby mohli vyhlásit vítěze jednotlivých kategorií.

K tomu je možno ještě dodat, že každá účastnice dostala účastnický list, jako dáma v apartním kloboučku na snímku startující se sedačkou z roku 1955 (tedy o rok starší než je ona sama) pod číslem 70, a od pana starosty 1 karafiát ke Dni matek.

IMG-20180512-WA0001

Vítězka kategorie dětských kočárků pak dostala od starosty „Rychlé špunty“ (nealkoholické šampáňo).

A tady jsou vítězové:

20180512 131016

První zleva je vítěz v kategorii hlubokých kočárků, druhý a pátý v kategorii nejstarších (oba z 19. století) – všimněte si ještě loukoťových kol u jednoho z nich. Třetí zleva je vítěz z dětských kočárků, čtvrtý otevřená sedačka nebo „sporťák“ a šestý je kočár, který se nejvíce líbil a dostal „cenu poroty“. Na fotografii chybí vítěz kategorie „nejvzdálenější účastnice“. Byla z Břeclavi a je na následujícím snímku.

20180512 131145

Opravdu velmi povedená akce. Všem, kdo se na ní podíleli, patří upřímné poděkování velmi spokojených účastníků i nás – nadšených přihlížejících

Z Mimoně 12. 5. 2018, M. Starý

 

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473