INAUGURAČNÍ OHLASY (2)

Podivnou odezvu na inaugurační projev prezidenta Miloše Zemana přinesla akce „Vyhlašování Českých lvů“. Údajně před zahájením přenosu proběhla podpisová akce na „obranu ČT“. Přiznám se, že na vyhlašování Českých lvů se nedívám. Jednak mě od toho odpuzuje tradičně stupidní upoutávka (divím se, že výrobce Magnézie neprotestuje) a také nezaznamenávám kromě několika výjimek jako Troškových Babovřesek nebo pohádek, Saturnina, Žen v pokušení a jen několika málo dalších filmů - za celé popřevratové období velmi málo filmů, které by mě zaujaly a líbily se mi. Ale nikomu neupírám jeho vkus; soutěže, přehlídky a festivaly jsou v kurzu. Takže předvádějme, je-li co:

Výzvu na podporu České televize podepsalo 370 hostů vyhlašování Českých lvů

Výzvu na podporu České televize (ČT), která vznikla mezi filmaři během příprav slavnostního předávání Českých lvů, podepsalo 370 hostů slavnostního večera. Uvedl to v neděli režisér Jan Svěrák, který text výzvy v sobotu přečetl na pódiu Rudolfina před začátkem přímého přenosu.

Podpisový arch s textem nazvaným Pět vět na obranu České televize, který přečetl režisér Jan Svěrák před zahájením přímého přenosu z Rudolfina, kde se rozdávaly filmové ceny Český lev.

Výzva je reakcí na čtvrteční inaugurační projev prezidenta, v němž zaútočil na veřejnoprávní televizi. Text s názvem Pět vět na obranu České televize vyzývá politiky a veřejně činné osobnosti, aby se postavili snahám likvidovat nezávislost nejsilnějšího veřejnoprávního média.

„Je to všechno narychlo, webové stránky se chystají, aby se během týdne mohly k výzvě připojit i osobnosti z jiných oborů včetně politiky,” uvedl Svěrák.

Režisér Jan Svěrák přečetl před zahájením přímého přenosu z Rudolfina, text nazvaný Pět vět na obranu České televize.

Útok na ČT je útokem na demokracii

„Pilířem demokracie jsou nezávislá média, a proto je útok na Českou televizi zároveň útokem na demokracii v České republice,” stojí v textu, který po skončení přenosu podepsali například Helena Třeštíková, Zdeněk Svěrák, Zuzana Kronerová, Miroslav Krobot, Daniela Kolářová, Eva Zaoralová, Jitka Němcová, Pavel Nový, Jaroslav Plesl, Václav Neužil, Bohdan Sláma, Tereza Nvotová nebo Marek Daniel.

blbopodpisy

Poznámka: Přikládáme snímek podpisového archu, kde se na prvním místě skví podpis Daniely Kolářové, herečky, kterou jsme mnozí měli rádi pro její role po boku Jaromíra Hanzlíka nebo Oldy Kaisera s Tomášem Holým a poslední dobou nám je jí jen líto.

Svěrák označil kritiku ČT v inauguračním projevu prezidenta Miloše Zemana za největší útok na její nezávislost od televizní krize v roce 2000.

Poznámka: nevím co, nebo kdo přiměl režiséra Svěráka, aby ze sebe udělal veřejně blbce (podobně jako ostatní podpisující). Že zpravodajství ČT a nejen ono není nezávislé, nevědí snad jen oni. Názorně to předvedl ředitel ČT Dvořák, když v kampani před prezidentskými volbami podepsal podporu kandidátu Drahošovi. Opravdu zcela nezávislý přístup!

Režisérka Olga Sommerová po převzetí ceny za nejlepší dokument poukázala na to, že přímý přenos z předávání ocenění vysílá Česká televize. „Nepatří žádnému oligarchovi, ale nám občanům,” zdůraznila.

Poznámka: ČT nepatří nám občanům, jak se bláhově domnívala paní Sommerová nebo to aspoň předstírala, ale je ovládána zájmovými skupinami k českým občanům nepřátelskými. Dokumenty paní Somerové nesleduji pro podezření, ke kterému jsem vlastními poznatky dospěl, že totiž nemusí vždy odpovídat dokumentovaným skutečnostem.

Prezident ve čtvrtek v inauguračním projevu obvinil ČT, že se ve zpravodajství příliš přikláněla ke straně TOP 09.

Prezident Miloš Zeman ve svém projevu po složení slibu 8. 3. 2018 řekl přesně toto:

„…je to například i kritika veřejnoprávní České televize. Rád bych vám připomněl nedávnou studii Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, která uvádí, že zpravodajství naší veřejnoprávní, vyvážené, objektivní České televize, bylo v minulosti výrazně ovlivněno její příchylností ke straně, která se jmenuje TOP 09. Budu předpokládat, že vzhledem k nedávným volebním výsledkům této strany, se Česká televize napříště stane poněkud vyváženější.“

Poznámka: Co řekl prezident je bohužel smutná pravda, kterou je třeba lidem říkat. Tím také, m. j. dokázal, že je správným člověkem na správném místě. Nedojde-li v ČT k radikálním změnám, bylo by asi nejlépe zrušit koncesionářské poplatky, které odvádějí občané ČT za selekci informací a dezinformace. Nechť ji financují ti, co ji podporují a pro které pracuje. Občané ČR to rozhodně nejsou.

Kromě televize Zeman obvinil i další média z pokusů o manipulaci veřejnosti a neobjektivnosti. Představitelé ČT jeho nařčení odmítli, útoky na nezávislost médií jsou podle nich nevhodné. Zemanovy útoky na novináře odsoudili i někteří politici.

Poznámka: Aniž bychom je slyšeli, určitě bychom mohli vyjmenovat, kteří to byli.

Umělci se angažují i v dalších akcích namířených proti politice vítězů posledních voleb. Iniciativu s názvem Milion chvilek, která požaduje odstoupení premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), například vedle neúspěšného kandidáta na prezidenta Marka Hilšera podepsaly herečky Aňa a Ester Geislerovy, zpěvák Richard Müller či herec Vojtěch Dyk.

Dodatek: Poněkud smutno je mi při pomyšlení, že kdysi se umělci stavěli do čela národního obrození a dnes se takoví, jako výše uvedení a podepsaní, z nichž jsme i některé za umělce považovali, režírují do rolí národních hrobařů.

V Mimoni, 15. 3. 2018, Miroslav Starý

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473