ANI "DOMA" DRAHOŠE NECHTĚJÍ

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš chce před druhým kolem lovit hlasy přímou kontaktní kampaní v regionech, a tak jako před pěti lety Karel Schwarzenberg vyrazil na začátek do Moravskoslezského kraje,

tradiční bašty prezidenta Zemana (v okrese Karviná by byl zvolen rovnou v prvním kole se ziskem téměř 58 procent hlasů). Drahoš, který v kampani rád vystavoval na odiv své rodiště ve slezském Jablunkově, proto vyrazil přesvědčovat do své domoviny.

Anketa: (školní hodnocení není asi zcela vypovídající, ale nám lidem je jasné a srozumitelné, vzorek 12907 respondentů má také vypovídací hodnotu – pozn. RSP)

Jak byste ohodnotili dosavadní prezidentování Miloše Zemana? Jako ve škole:

1 79%; 2 4%; 3 3%; 4 2%; 5 12%.

Vrcholem prvního dne měla být Drahošova účast na hokejovém zápase v Třinci. Tamní hokejisté v úterý hráli odvetné utkání semifinále Ligy mistrů proti finskému týmu.

„Třinci jsem vždycky fandil. A to nejen v hokeji. Dobře si pamatuju, jak jsem byl na Borku na fotbale, když hrál Třinec první ligu proti Spartě. Hokejisté hrají dneska proti Finům, tak doufám, že zvítězí,“ vykládal před utkáním novinářům.

Česká televize jej v reportáži v Událostech ukázala, jak přichází na stadion s červenobílou šálou třineckého klubu kolem krku a posléze se nechá výtahem vyvézt na tribunu. Tam usedl do nejprominentnějšího skyboxu ve společnosti generálního ředitele Třineckých železáren Jana Czudka a místopředsedy dozorčí rady Jána Módera, který je současně prezidentem třineckého hokejového klubu. Během třetí třetiny byl prezidentský kandidát, sedící ve VIP patře, představen na velkoplošné  obrazovce, ze které divákům zamával. Reakce publika ovšem nebyla taková, jak Drahoš a jeho štáb očekával. Valná většina z pěti tisíc diváků totiž kandidáta podle webu IDNES.cz vypískala.

Jiří Drahoš se ve středu zážitkem z hokejového utkání pochlubil i na Facebooku. „Bez ohledu na výsledek, musí se prostě bojovat naplno, ve sportu i v životě,“ napsal k tomu poté, co hokejisté Třince s finským soupeřem prohráli. Drahošovi však prý připravili „velký zážitek“. „Ocelářům patří uznání, na ledě nechali opravdu všechno,“ zakončil příspěvek. O tom, co se dělo poté, co se objevil na velkoplošné obrazovce, se nezmiňoval.

Větší úspěch měl podle serveru IDNES.cz mezi osazenstvem v kavárně. „Práce se nebojím. Sám jsem si postavil chalupu. Kdysi jsem i zdil, nemám strach vzít do rukou lopatu. Mnohokrát jsem si vyzkoušel, jak vypadá těžká práce,“ vykládal. Po utkání ještě hovořil s novináři v tiskovém centru třinecké arény. Mluvil zejména o politickém dění, konkrétně o tom, že vláda Andreje Babiše nedostala v Poslanecké sněmovně důvěru. „Vyslovení nedůvěry mě nepřekvapilo, nakonec myslím, že jsme ho očekávali všichni, dokonce i Andrej Babiš. Co by se mělo dít dál? No tak kdybych byl prezidentem já, dělo by se určitě něco jiného, druhý pokus by za takové situace dostal někdo, kdo má šanci sestavit stabilní vládu,“ řekl novinářům. (Kalousek by ji rozhodně nesestavil – pozn. RSP)

Poznámka RSP:

Ještě před prvním kolem voleb jsme mohli vidět výsledky jakési ankety – kdo z kandidátů vede nejhůře volební kampaň. Jako nejhorší byl výrazně pan Drahoš – 68 %. Z devíti kandidátů. Druhý Horáček měl myslím už jen 20 %.

Vypadá to, že se nezlepšil ani pro druhé kolo. Zásadně se nedívám na zpravodajství, ale protože nám předvolební šoty už cpou do kdejakého programu, neuniklo mi ani vyjádření Drahoše, že se rád utká s panem prezidentem v přímé debatě. Také vím, že měly proběhnout 4 (slovy čtyři) takové debaty. V rozporu s vlastním vyjádřením se Drahoš už dvěma takovým debatám – na TV NOVA a na TV BARRANDOV vyhnul – omluvil se. Nedivím se tomu. Možná si přece jen uvědomuje, že v přímé debatě vedle Zemana nemůže obstát. Proč ale v televizi „dělá ramena“ - „rád se utká“ a pak uhneJe to chudák, ubožák nebo dokonce lhář? Obelhal nás v televizi všechny!

Přidáváme plody lidové tvořivosti (básničku a písničku):

Drahošovi v Třinci dali, 

pěkně ho tam vypískali.

Tak vymyslel nové fóry,

objíždět zas seniory.

Jak má zblbnout staré lidi,

dali návod havloidi.

Vyslal svoji Evičku,

zblbnout starou babičku.

Jsou to šmejdi, je to hrůza,

 je jim dobrá už i "lůza". 

Mohou to být třeba voli,

 jen když právě jeho zvolí.

Má to marné manekýn.

My lidé jsme dobrý tým.

Nevolíme Drahoše,

chceme na hrad Miloše!

ČESKÁ LIDOVÁ

V srdci naší zemičky

sešel se svět celičký

a určil po poradě,

kdo že má být na Hradě.

Zástup osmi trpaslíků

spolu kráčí v jednom šiku.

Zeman jim tu překáží,

takže se snaží.

Už jdou borci Pražáci,

zdvořilí jsou slušňáci,

zbaběle jdou do boje

s vozejkem hnoje.

Z jedné pražské kavárny

valí se ven sprosťárny:

buran, hulvát, ožrala

– není žádná pochvala.

Všichni v čele s profesorem

hází špínu jedním sborem,

nesou v pytlích do boje

zásobu hnoje.

Už se chystá debata,

Drahoš do ní nechvátá.

Když otázka přistane,

profesor už nevstane.

Neví, co se kolem děje,

marně hledá u přítele,

v apatyce nekoupí

ten, kdo je hloupý.

Chceme na Hrad Miloše

– statečného zbrojnoše!

Trpaslíci zalezte,

na Hrad nelezte!

(Přepis nahrávky.)

 

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473