DVĚ Z MNOHA

Dvě zprávy

     Není to až tak dávno, co mě zaujaly dvě zprávy na teletextu ČT. Sparta Praha angažuje italského trenéra za cca 40 milionů korun ročně. Ztráta za pořádání mistrovství Evropy žen do 18 let je 25 milionů korun. Zdánlivě to spolu nijak nesouvisí, vždyť dotyčného trenéra platí klub, který má své vlastní hospodaření, zatímco mistrovství pořádá Český fotbalový svaz. Jde tedy o dvě zcela odlišné roviny. Je to tak ale opravdu? Zkusme se na to podívat trochu blíže.

     Je úplně jedno, kde a jak majitel Sparty Daniel Křetínský peníze na koupi klubu získal. V každém případě pocházejí z určité hodnoty, kterou někdo vytvořil. Vytvořil ji bankéř? Spekulant s nemovitostmi? Burzovní makléř? Ne!!! Ti jenom využili systém, který jim umožnil kšeftovat s hodnotami, vytvořenými masou pracovitých lidí. Lidí, kteří nakonec za svou práci poberou v podstatě almužnu v porovnání s tím, co si za ni přivlastnili majitelé, bankéři a spekulanti všeho druhu.

     Takže všechny peníze, ať jdou na trenéra Sparty nebo chybí na úhradu ztráty za mistrovství žen do 18 let, pocházejí ze stejného zdroje – z práce lidí. Jenom se potom pomocí šikovných rafinovaných mechanismů různě přelévají. Takže to navenek vypadá, že jsou z různých zdrojů a nijak spolu nesouvisí. Kde je chyba? Jednoznačně v systému, v kapitalistickém uspořádání hospodářského, politického a sociálního života. Zatím to lidem docela nedochází, protože jim je v podstatě dobře a stačí jim předhodit nějaké sousto v podobě nějaké senzace, intimnosti celebrit, dojemných příběhů o vyléčení zákeřné choroby, týraných dětech a podobně. A přitom jim ani nedojde, že i tyto příběhy jsou ze stejného pytle, jako původ výše zmíněných peněz.

     Co myslíte, dojde někdy lidem, že je pár darebáků systematicky okrádá ve velkém?

- oba -

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473