ŽIVÍME ZBYTEČNĚ MNOHO "UMĚLCŮ"?

Divadelníci chtějí po vládě kompenzace za ušlý zisk. Nezávislí?

"Umělci" se většinou pohybují na demonstracích proti vládě a najednou chtějí po té samé vládě peníze - je to normální?

Že se ti nezávislí divadelníci nestydí chtít po státu, tedy po nás všech, kompenzace za ušlý zisk.

V této republice se zavřelo tolik fabrik a nikde jsem neviděl žebrat dělníky o peníze.

Ti lidé byli "normální" a normálně si našli práci a to třeba i v jiném oboru. Zkrátka se museli přizpůsobit trhu. Ovšem tito jen natahují ruce a žádají kompenzace, jiní zase granty na provoz divadla atd.

Divadelníci na pracák? A z čeho jim budou počítat prachy, když každý odvádí jen to poctivé minimum, co musí?

Na trhu práce chybí zhruba 300 tisíc lidí, tak si tito nezávislí mohou zajít na úřady práce a zde si vybrat obor, kde by chtěli pracovat. 

Na tak malou zemi je zde mnoho "umělců" a tak se všichni asi nemusí uživit. 90% personálu těchto divadel nepracuje v zaměstnaneckém poměru.

To znamená, že pracují na volné noze, nebo jako OSVČ a nemají povinnost platit zdravotní pojištění. A dle statistik jej platí pouze 10% z nich!

Takže nechtějí platit, ale pouze brát. Každý rozumný člověk má finanční rezervu na horší časy.

Tito"Augusti" by si to měli uvědomit!

Žijí si nad poměry, nazývají se celebritami, a když se nedaří, začnou fňukat.

To vidíte pořád na sociálních sítích, jak tráví dovolenou třikrát, čtyřikrát do roka někde u moře, jak si žijou jak prasata v žitě a teďka by chtěli nějaké kompenzace? Koronavirem jsou nejvíc ohroženi umělci, pár dní se nehraje a už umírají hlady.

Ti samí lidé, kteří tvrdí, že přijmout a živit migranty není problém, najednou neuživí ani

sebe! To mně fakt hlava nebere...

Žádné kompenzace! Ať ukážou, co umějí, umělci!!!

Když demonstruji jako pravičák tak nemohu najednou chtít, aby se se mnou zacházelo jako za vlády levice.

I důsledky této krize se mají brát jako riziko podnikání.

A podpora? Jen podle toho zda odvádím daně v ČR a kolik. Podporu mezd podle toho kolik se odvádí na sociálním a zdravotním. Jinak nic víc!

A otázka omezení. To je ve prospěch zdraví a to je na prvním místě!

Názor Dalibora Jandy

Je ze staré školy a je to zřejmé z každého jeho slova, zatímco mnozí muzikanti demonstrují za živou hudbu a žádají stát o finanční kompenzace, že nemohou kvůli pandemii vystupovat v plném rozsahu, Dalibor Janda, který letos oslaví čtyřicet let na scéně, k tomu zaujal zcela opačný postoj. Podle něj se česká hudební scéna alespoň vytřídí.

Nebýt pandemie, Dalibor Janda by 30. března v pražské Lucerně zahájil své jubilejní turné ke čtyřiceti rokům na hudební scéně. Přestože se koncert kvůli vládnímu nařízení neuskutečnil a on přišel o téměř půl milionu korun, nestojí podle svých slov s nataženou rukou a nečeká na pomoc.

„Nestěžuju si, nejsem na tom tak špatně, abych nevydržel půl roku nebo rok bez kšeftů. Pokud někdo nepřežije bez dotací nebo jiné pomoci, ať se na to vykašle a jde dělat něco jiného,“ vzkazuje Dalibor Janda, podle něhož nejvíc řvou divadelníci, kteří dostávají dotace.

 „Když slyším, jak fňukají, jsem naštvaný. Ať se to vykrystalizuje. Je tu moc umělců, pokud se někdo neuživí, ať jde dělat něco jiného, některá děvčata už šla do supermarketů. Umělci jsou přemnožení. Když děláš v Americe SuperStar pro třistamilionový stát, tam se to ztratí, ale dva podobné pořady ročně pro desetimilionové Česko jsou moc. Přitom pak nemají kde hrát, dávají dohromady revivaly, což je samozřejmě pro pořadatele levnější, ale vystupují většinou na playback a místo umění předvádí estrádu. Když nemají hity, musí se živit tak, jak se dá,“ dodává Janda.

A podobně můžeme připojit (my RSP), názory týkající se ohlášeného vrácení státního vyznamenání zpěvákem Danielem Hůlkou:

Zaznamenali jsme kladné i záporné. Shrňme to: Já bych vyznamenání propůjčené prezidentem ČR nevracel. Na druhou stranu chápu, že je to umělcovo rozhodnutí, a jeho důvody jsou zřejmé.

Byl jedním z mála, kdo se na dobu znemožněné umělecké činnosti přihlásil k jiné práci – jako pomocný dělník. Chápu, že je ze jmenování Prymuly a stupidních opatření která následují, a za která, ať chtějí nebo ne, odpovídají vláda premiér i prezident, který ministra ve střetu zájmů jmenoval, naštvaný, jako většina normálně uvažujících lidí.

Jakým způsobem to dá a bude dávat najevo je na jeho osobním svobodném rozhodnutí, které může učinit. Nebo snad nemůže?

Z Mimoně 22. 10. 2020, Miroslav Starý

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473