NÁHLED NA 2. KOLO "SENÁTEK"

TAK SE NA TO JUKNĚME

Na výsledky 2. kola voleb do 1/3 Senátu Parlamentu ČR – celkem 27 senátorů.

Účast prabídná. Celkově v celé ČR 16,74 %, ale u nás – ve volebním obvodu č. 36 jen 11,4 %!

Co mělo vliv na účast ve 2. kole?

Mizerné počasí, nezájem o druhou komoru Parlamentu - Senát, který řada lidí považuje za zbytečný.

A všeobecné nadšení voličů z vládních „pryma“-opatření. Toto nadšení se promítlo i do výsledků.

Z kandidátů, kteří postoupili do 2. kola, byla daleko nejúspěšnější strana STAN a dvakrát STAN + SLK (v. o. č. 33 Děčín a v. o. č. 36 Česká Lípa).

Z vládních stran (zodpovědných za nesmyslná vládní „pryma“-opatření) neuspěli ani v jednom případě kandidáti ČSSD (ani pan Štěch – kdysi předseda senátu) a z několika kandidátů ANO 2011 jen jediný – v obvodu Karviná, který o 1,24 % porazil právě kandidáta ČSSD.

V našem volebním obvodu č. 36 vyhrál pan Vosecký ziskem 52,87 % hlasů, proti 47,12 % pana Vomáčky.

Co asi přispělo k vítězství horšího kandidáta? (SLK, kde je m. j. také senátor M. Canov, což je úplně jiná kvalita, mě zklamali návrhem opravdu mizerného kandidáta.)

Samozřejmě masivní propagační kampaň billboardů, které nás přemlouvaly k podpoře Voseckého na každém rohu. Možná jistý momentální trend, kdy jsou v kurzu arogantní hulváti (jako náš král) a političtí turisté cestující ze strany do strany podle toho, jak se které straně daří. (Pracovní název této kategorie by mohl znít „darmožrouti“ nebo „vyžírkové“.) Také poněkud podivná kampaň v podobě rozesílání přemlouvacích osobních dopisů. Jestliže byl rozesilatelem třeba Franta Kaiser, který už není starostou ani nekandidoval za SLK, tak mi to nevadí. Třeba jsou kamarádi. Ale pokud masivně dopisy rozesílali starostové nebo místostarostové, kteří jsou momentálně ve funkcích, bylo by možná zajímavé zjistit, za jaké peníze to bylo.

Dalším faktorem je jistá partajnická omezenost. Mnozí lidé se nedokážou zbavit partajních „pout“, když jde o to jen rozhodnout mezi dvěma lidmi, který z nich je lepší. Politická příslušnost nebo nepříslušnost v kvalitě člověka nemusí být až tak rozhodující. Bohužel to už vůbec to nelze čekat od jiných stran nebo hnutí. Předpokládám, že severočeská ANS byla jediným politickým subjektem, který veřejně vyslovil podporu lepšímu kandidátu – panu Vomáčkovi.

Zajímavé bylo se podívat na výsledky v některých městech. Pan Vomáčka celkem výrazně zvítězil třeba v České Lípě, také v Doksech, naopak pan Vosecký nijak výrazně nebodoval v Novém Boru, nebo v některých obcích v blízkosti své domovské obce Okrouhlé.

A nakonec jeden údaj, který nejlépe potvrdí rozdíl v kvalitě obou kandidátů.

Ve své domovské obci – Okrouhlé získal pan Vosecký 53,57 % a pan Vomáčka 46,42 %.

Ve své domovské obci – Kravařích získal pan Vomáčka 83,18 % a pan Vosecký 16,81 %.

Dalšího komentáře asi netřeba.

V Mimoni 10. 10. 2020, Miroslav Starý

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473