KOMU TO ASI HODÍM?

Krajská zastupitelstva sleduji od vzniku kraje. Jak jsem se už vyjádřil, v krajských volbách by mi vyhovovalo, kdybych si mohl vybrat z různých kandidátek schopné lidi, které znám. Ale to nejde. Musím si vybrat jednu volební stranu. Kandiduje jich 16. Nejdříve vyřadím strany, které nemají plnou kandidátku.

Upřímně řečeno, nechápu, proč kandiduje DSSS (č. 38) se čtyřmi kandidáty a DSZ Za práva zvířat (č. 5) dokonce jen se dvěma kandidáty. Mám zvířátka rád, ale v tomto případě, i kdyby měla zvířata volební právo a všechna v Libereckém kraji přišla volit, tak by to snad nestačilo na zvolení. Myslím, že i Rozumní (č. 82), kteří ztrácejí s každým lístkem 12 hlasů, jsou rovněž bez šance.

Předem jsem už vyřadil ostudnou stranu Pirátů (č. 19) a ne o moc lepší společnost, mnou překřtěnou na „Kradousek a boží kamarádi“ (č. 59). Také KSČM (č. 63), stranu, která se v Libereckém kraji změnila ze strany hájící zájmy potřebných na stranu hájící zájmy a dobré živobytí několika partajních živnostníků. V důsledku toho mizela, až zmizela ze zastupitelstva ve městě Liberci a pod vedením skvělého „lídra“ ji může potkat totéž i v krajském zastupitelstvu.

Dosti podobně si v Libereckém kraji vede ČSSD (č. 45), také vyřazuji. Zbývá dalších 9.

Vyřadím strany, o kterých mnoho nevím. Soukromníci a svobodní (č. 55). Nevím, neznám nikoho.

Na Trikolóru (č. 70) bylo asi dost lidí zvědavých. Na počátku vypadala proti původní ODS částečně sympaticky, ale to byl jen počáteční dojem. Takže ne.

Strana pro otevřenou společnost (č. 10) má sympatický název a dva mně známé a dobré kandidáty. Nic víc a to je na hlas málo.

ODS (č. 33) má smůlu na „fialového“ předsedu. Ten její pověst rozhodně nevylepšuje, ani když se stává terčem lidové vtipnosti, třeba jako Brouk Pytlík, a preference snižuje.

SPD (č. 16) má díky populistickým vystoupením svého šéfa dost příznivců, může také nějaké posbírat třeba od úpadkových stran (ČSSD a KSČM). Proklamuje, ale cesty k proklamovaným cílům jsou nejasné nebo nereálné.

Babišova ANO 2011 (č. 50). Taková sběrna kariéristů. Tady se veze řada lidí jen proto, že ANO je v kurzu a stále si drží jakési preference, i když upřímně nevím na základě čeho. Místo programu hnutí (já žádný neznám) spíše jednotlivé výkřiky k tomu, co je právě žhavé a populistické sliby, např. důchodcům, i za cenu obrovského zadlužení (bude to už přes 3 biliony Kč).

Další jsou dvě ekologické volební strany. Pánové Korytář a Šedlbauer provedli odvážný taktický manévr. Vytvořili každý svou kandidátku – jedna Pro lidi a krajinu (č. 78) a druhá Pro krajinu (č. 85).

V případě zvolení obou by vzájemně spolupracovali s šancí na větší prosazení ekologických záležitostí. Riziko je v tom, že se může stát, že zvoleni budou jen z jedné z těchto kandidátek anebo z důvodu rozdělení voličů nemusí být zvoleni ani z jedné z nich. Inu nechme se překvapit. Patřil jsem vždy k zastáncům boje za životní prostředí. Záleží mi jistě na tom, v jakém stavu zanecháme naši zemi dalším generacím. Ovšem je třeba problémy řešit souhrnně v rámci dosažitelných možností, a ne za každou cenu. Nejsem přívrženec tzv. ekologů, kteří by nás chtěli vrátit do jeskyní, kde bychom si svítili loučemi. To se samozřejmě netýká těchto dvou kandidátek. V jisté době na mě působil dobře kritický pan Korytář, který si tak vydobyl (ale jen na krátko) místo v čele krajského města. Pak se z něj stal jakýsi rejpal. Rejpalové mi nevadí, pokud jsou rejpaly konstruktivními. To znamená, že rejpou a nabízejí lepší řešení. Konkrétně mi třeba vadí, že p. Korytář ve své volební propagaci kritizuje postup kraje při řešení dopravy. To já považuji v souladu s většinou zastupitelstva, za nejlepší možné. Tvrdí, že oni znají lepší řešení, ale jaké, už neřekne. Pak to vyzní jen jako vytahování, za kterým nic není.

Zbývá poslední kandidátka Starostové pro Liberecký kraj (č. 20). Sdružení, které zahrnuje mnoho lidí, z nichž téměř každý má vlastní zkušenosti z práce v samosprávě. Tato kandidátka pro mě obsahuje nejvíce kvalitních a schopných lidí. Mohu začít hejtmanem Martinem Půtou, který dle mého soudu je nejlepším hejtmanem v krátké historii Libereckého kraje, a proto byl také prvním, který post hejtmana obhájil a uhájil v průběhu období před různými napadáními a „podrazy“. Z lidí na kandidátce SLK bych zmínil např. pana Lípu, starostu ze sousedních Zákup, nikoli poprvé pana Canova, senátora a starostu Chrastavy, a pana Stříbrného, starostu Heřmanic, dále třeba pana Pilze, starostu Svojkova, atd., atd.

Volil jsem sdružení starostů pro Liberecký kraj i v minulých volbách jako dle mého soudu možné nejprospěšnější uskupení a svou volbu po čtyřech letech shledávám jako dobrou a s vložením hlasu jsem mohl být spokojen. Jedinou vážnou osobní výhradu, kterou bych měl je vkládání veřejných financí do údržby a oprav majetku církví neboli do majetku jiného vlastníka, který by měl mít víc než dostatek vlastních prostředků. Tato námitka se objevuje průběžně i na jiných úrovních jednání, třeba i v našem městě, ale jsme v menšině a tudíž neúspěšní.

Volit půjdu. Kdo volit nejde, nechává ležet svůj hlas, aby se o něj nakonec rozdělili všichni zvolení dle výsledků voleb. Komu to tedy hodím? To ovšem nemohu sdělit, že? Volby jsou přece tajné a nyní dokonce i maskované. Přeji vám dobrou volbu, abyste za 4 roky mohli říct: Jó, hodil jsem to správně!

V Mimoni 29. 9. 2020, Miroslav Starý

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473