MŮJ NÁZOR

(Který nikomu nevnucuji.)

U kandidátů z našeho volebního obvodu č. 36 které neznám, nemohu mít názor. Utvářet si názor podle toho, za kterou stanu kandiduje, nepovažuji v této volbě do Senátu, kde volíme jedince - osobnost, za nejlepší.

V souladu s předchozím článkem Lidé a partaje, se nemusím vyjadřovat ke kandidátům za Piráty, také za „Kalouskovu TOP-sestavu“. To je u mě diskvalifikace.

Alince národních sil (ANS), které jsem členem, veřejně vyjádřila podporu Ing. Miloši Titovi. Jen doufám, že s tím neměl kandidát nepříjemnosti od nejvyššího vedení KSČM, jako kandidát KSČM ve volebním obvodu Cheb.

Něco málo vím o současném senátoru, který kandidoval v minulosti za jiné strany (původně za KDU-ČSL, možná i za ČSSD). Myslím si, že kandidovat v 69 letech na dalších 6 let je na můj vkus velmi odvážné. Až moc. Pan Vosecký býval starostou ve vesnici Okrouhlá u Nového Boru. Jako současného senátora jsem jej viděl za minulých šest let dvakrát. Jednou na jednání krajského zastupitelstva po jeho zvolení před šesti lety a jednou (v roce 2019) na Memoriálu A. Sochora ve Stráži pod Ralskem. To mi přijde ve srovnání např. s Michaelem Canovem, senátorem za sousední volební obvod, kterého vídáme dost často na různých akcích, dost málo. Pana Voseckého provází pověst arogantního hulváta (jak jsem koupil, tak prodávám). Jeho jediné vystoupení, které jsem mohl vyslechnout loni ve Stráži, by tomu celkem odpovídalo. Můj dojem: samolibost, obsah řeči byl z větší části mimo předmět setkání a vyzněl poněkud hloupě. Ale to je jen můj ojedinělý dojem. K většímu počtu jsem neměl příležitost.

V našem volebním obvodu jsme už měli senátory za ČSSD. MUDr. Coufala nebo Ing. Kapouna. S oběma senátory jsem se vícekrát setkal a hovořil bez větších problémů nebo nějakých negací. Současného kandidáta neznám. Bohužel strana, za kterou kandiduje, se mi dnes jeví jako jedna z nejhorších v historii politické scény u nás za posledních 30 let. A to zejména z důvodu volby spojenců (spojím se s kýmkoli, jen když z toho něco kápne) a časté změny stanovisek. Na čem jsme se domluvili dnes, už neplatilo zítra a bylo úplně jinak, třeba i opačně pozítří, když přišlo na hlasování.

Tím se mohu dostat k dalšímu kandidátu, kterého znám, a kterým je Vít Vomáčka za ODS. V dobách, kdy jsem ještě čeřil vody okresní politiky na Českolipsku, jsem říkával, že raději jednám se zástupci ODS než třeba ČSSD. Jestliže jsme se na něčem shodli nebo neshodli, mohl jsem se spolehnout (na rozdíl od ČSSD), že tato shoda nebo neshoda bude platit zítra jako za týden. ODS má v současnosti smůlu na předsedu (to má ale i ČSSD). Ale když osobnost známe, nemusíme zase tolik k stranické příslušnosti přihlížet. Myslím, že Vít Vomáčka je dobrý kandidát. Do jisté míry o tom svědčí fakt, že je dlouho a dosud (na rozdíl od pana Voseckého) starostou své obce Kravaře. Podle ohlasů odsud bych řekl, že pro obec dost udělal, a že ho lidé berou.

K ostatním pánům, byť jsem přišel se dvěma dalšími z nich do styku (ale už je to hodně dávno), se nevyjadřuji. Lidé se mohou časem měnit a někteří opravdu hodně.

V Mimoni 29. 9. 2020, Miroslav Starý

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473