SLOVENSKO PROHRÁLO?

Prohra strany Směr-SD bývalého slovenského premiéra Roberta Fica nadchla představitele české opozice.

Podle řady českých politiků i aktivistů tím skončila vláda zla a Slováci se už nemusí za svůj stát stydět. Zazněli však i varovné hlasy o budoucím vývoji.

Prezident ČR Miloš Zeman a český premiér Andrej Babiš v neděli ráno již pogratulovali Igoru Matovičovi, jehož hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) zvítězilo ve včerejších parlamentních volbách. Pozadu nezůstávají ani zástupci české opozice.

Všichni se shodnou na tom, že odchod strany Směr-SD do opozice po dvanácti letech vlády znamená výraznou změnu ve slovenské politice. Mnozí opoziční politici, kteří sami zápasí proti dominantní politické síle, kterou představuje hnutí ANO Andreje Babiše, dosavadní vládní stranu Roberta Fica označili za zlo.

„Žádné zlo neroste do nebe a Slováci ve volbách učinili rázný krok, aby se ho zbavili, k čemuž jim gratuluju,“ napsala předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová. „Přeji Igoru Matovičovi, ať se mu podaří sestavit úspěšná vláda, která nedovolí, aby neshody vynesly zpátky k moci mafiány a posilnily fašisty. Hodně štěstí, Slovensko!“ vzkázala sousedům.

Podle předsedy občanských demokratů Petra Fialy úspěch opozice na Slovensku dokazuje, že změna je možná.

„Gratuluji vítězi slovenských parlamentních voleb Igoru Matovičovi. Úspěch opozičních sil na Slovensku ukazuje, že změna je možná. Věřím, že nová vláda povede Slovensko správným směrem,“ napsal Fiala.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka otevřeně napsal, že vítězství opozice na Slovensku je i nadějí pro Českou republiku.

„Vypadá to, že na Slovensku zvítězil zdravý rozum, gratuluji bratrům na Slovensku. Korupce, klientelismus, populismus, privatizace státu a spravedlnosti dostala na pr*el! Je skvělé vidět, že lidé se donekonečna nenechají opíjet rohlíkem. Toto je naděje pro Slovensko, ale i pro nás,“ oznámil šéf lidovců.

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan pogratuloval Slovákům, že odstavili Směr-SD Roberta Fica, a pochválil volební účast, která dosáhla 65,79 %.

„Chtěl bych pogratulovat Slovákům za to, že se jim povedlo odstavit Roberta Fica a jeho Směr, který jen sliboval nesmyslné, šířil strach z migrantů, zatímco si on a jeho blízcí privatizovali stát. Slováci hlasovali pro změnu a nárůst volební účasti jim můžeme závidět,“ sdělil.

Nejostřejší byl ale šéf analytického centra Evropské hodnoty Jakub Janda. Ten prohlásil, že na Slovensku zvítězila pravda a láska nad korupcí a vlastizradou. Stranu Směr-SD označil za mafiány a jejího dosavadního koaličního partnera SNS, který se do Národní rady nedostal, označil za ruské kolaboranty.

„Tak to vypadá, že Slováci dost tvrdě vyhnali mafii (Směr), ruské kolaboranty (SNS), náckové (Kotleba) dostali velmi málo,“ napsal na Facebook Janda. „Pravda a láska vítězí nad korupcí a vlastizradou. Teď začne velký úklid a stavění moderního slovenského státu, pokud se opoziční demokraté nepobijou mezi sebou. Přál bych Slovákům a Slovenkám, aby se za svůj stát už nemuseli stydět. Demokracie tady nádherně ukazuje, že se zločinců v politice lze nenásilně zbavit. Važme si toho, že žijeme v demokratických státech, i když mají mnoho velkých chyb. Ale demokracie funguje,“ míní ředitel Evropských hodnot.

Poněkud odlišnou interpretaci nabídl europoslanec Jan Zahradil z ODS. Ten poukázal, že propadli liberálové z řad Progresivního Slovenska, ze kterého vzešla prezidentka Zuzana Čaputová, a strana jejího předchůdce Andreje Kisky Za lidi. Matoviče srovnal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

„K volbám v SR: Matovičova výhra je pro mě dalším příkladem širšího trendu ‚trumpizace‘ politiky: vítězí výrazní, kontroverzní lídři, co se s ničím moc nemažou a útočí na ‚první signální‘ voličů. Příznačné je, že propadli bezbarví, médii protežovaní ‚liberálové‘(čaputovci, Kiska),“ napsal český europoslanec.

Na volby reagoval i místopředseda české vlády a šéf ČSSD Jan Hamáček, který podobně jako dříve prezident Zeman oznámil, že ho potěšil volební neúspěch kotlebovců. Slovákům popřál stabilní a demokratickou vládu.

„Slovenští voliči včera překreslili politickou mapu. Nezabodoval Kotlebův extremismus, jak některé průzkumy naznačovaly. Blahopřeji vítězům a přeji Slovensku stabilní a demokratickou vládu, která bude pokračovat v nadstandardních vztazích mezi našimi zeměmi,“ napsal na Twitter.

Slova opatrnosti

O něco opatrnější v reakci na výsledky voleb byl šéf poslanců topky Miroslav Kalousek, který varoval před nerealistickými očekáváními, ekonomickými problémy v Evropě a zakořenělými klientelistickými sítěmi.

„Blahopřeji vítězům voleb na Slovensku a přeji mnoho úspěchů. Budou to mít těžké. Klientelistické sítě budou dál velmi mocné a budou bojovat. V celé Evropě půjde ekonomika dolů a voliči budou přitom mít obrovská a často nerealistická očekávání. Tak hodně štěstí,“ napsal na svůj Twitter.

Šéfredaktor deníku FORUM 24 tvrdí, že odchod Směru-SD do opozice neznamená ještě příchod „vlády dobra“. Igora Matoviče obvinil z toho, že není transparentní, a nazval ho novým mesiášem s falešným hnutím.

„Slyšíme ze Slovenska, že tam skončila vláda Zla. Nemyslím si ale, že tam nastává vláda Dobra. Igor Matovič není transparentní demokratický politik, ale spíš nový mesiáš s falešným hnutím. To není moc dobře,“ poznamenal Šafr.

Šafr si rovněž všiml, že poprvé od pádu komunismu nemají parlamentní zastoupení slovenští Maďaři. To podle něj může vést k jejich frustraci a radikalizaci.

Názor SP:

Podle ohlasů politických ubožáků z Čech, jako je Fiala, „Topačka“ a někteří další, nepřinesou výsledky voleb nic dobrého. Co přinese nový „kašpárek“ na scéně závisí a tom, kdo bude za provázky loutky tahat. Skutečnost, že služební auto se značkou vítězného hnutí parkovalo druhý den po volbách před americkou ambasádou, naznačuje odpověď, pro Slovensko nepříznivou. RSP - a k tomu přidáváme:

„Tohle je bomba,“ ohlásil staronový poslanec Blaha v neděli odpoledne. Blaha se dostal k fotografii, pořízené v Bratislavě. Jak se k ní dostal, to nepopisuje, ale měla vzniknout v neděli ráno, den po volbách. Na obrázku je vidět služební dodávku Trnavského kraje. Ten je pod politickou kontrolou hnutí OlaNO, vítěze sobotních voleb, a v Trnavě rovněž žije předseda hnutí Igor Matovič.

Zajímavé ale podle Blahy je to, kde krajské auto parkuje. „Ti, co znají Bratislavu, tak už vědí. A vy ostatní se podržte. Parkovalo před rezidencí amerického velvyslanectví,“ rozpoznal.

To předáka nové opozice vede k jednoduché otázce: „Prodal jsi Slovensko, Igore?“ Při vší úctě, toto vypadá, že velký hrdina Matovič, nebo někdo z jeho poskoků, si šel okamžitě po volbách vyžádat pokyny od Velkého bratra,“ dodal poslanec, který prošel do parlamentu z jedenáctého místa kandidátky strany Smer. Poslanec se hodlá na základě zákona o svobodném přístupu k informacím ptát, co dělalo auto placené z daní občanů před americkým velvyslanectvím. „Toto je prostě skandál. Vypadá to, jako by podvodník Matovič prodal Slovensko Američanům jen pár hodin po volbách. Hanba,“ píše dále poslanec.

A to není všechno, co se od „svého zdroje“ dozvěděl o aktivitách velvyslanectví USA pouhý den po volbách. „Také mi sdělil, že dnes kolem 13:30 viděl vycházet z americké rezidence ještě jednu zajímavou postavičku. Arpáda Soltesza, liberální monstrum, které Slovany rasisticky označuje za „chátru“ a je autorem filmu Svině.“ O filmu Svině, který přišel do distribuce pár týdnů před volbami, web Českého rozhlasu napsal, že „beletristickou formou zachycuje dobro a zlo na dnešním Slovensku“. Ve filmu, který se podle autora „neodehrává na Slovensku, ale mohl by“, vystupují postavy jako předseda vlády Bobo, ministr vnitra Ňuňu, nebo podnikatel Lolo Wagner. „I díky tomuto filmu, který šířil tu nejnechutnější nenávist vůči Smeru, nejspíš vyhrál Matovič volby,“ dodává poslanec Blaha.

BLAHous

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473