VANDALSTVÍ NEBO FAŠISMUS?

K vandalskému činu došlo v noci z neděle 5. 1. na pondělí 6. 1. 2020 na nádraží ČD v Liberci. Na nádraží je umístěna jakási připomínka odsunu tzv. sudetských Němců, provedeného z rozhodnutí vítězných mocností 2. světové války na návrh Velké Británie. Později zde byla umístěna pamětní deska připomínající vyhnání Čechů, Židů a německých antifašistů na podzim roku 1938 (viz foto)

CD lb

A právě tato druhá byla neznámým pachatelem stržena i s částmi omítky. Protože byla stržena jen ta jedna a dříve zmíněná zůstala na svém místě, je možno projev tohoto vandalství posuzovat jako fašistický. Pachatel strženou desku pohodil na místo, kde ji objevila místní „ochranka“.

Ta desku uložila a informovala o stržení představitele spolků, které ji zde instalovaly.

Protože se jedná o trestný čin poškozování cizího a veřejného majetku, byla informována policie. Její postup bychom označili jako udivující, nedostatečný a odsouzeníhodný. Pokud jsem zaznamenal ohlas jednoho z informovaných, že kdyby byla stržena deska týkající se zákonného, oprávněného a vzorně provedeného odsunu, byla by tam policie „co by dup“ a rozjela by vyšetřování a stíhání pachatele nebo pachatelů, považuji ho za důvodný a oprávněný.

V našem případě policie ostudně nekonala v podstatě vůbec nic. Nezájem o nahrávky z kamer, nikdo nebyl vyslechnut, nebyl sepsán žádný protokol. Policie po zjištění, že stržená deska byla nalezena, žádné další šetření neprovedla a místo činu opustila.

Vám se to zdá v pořádku? Nám tedy rozhodně vůbec ne a úroveň policejní práce v našich očích utrpěla pořádný „šrám“.

-RSP-

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473