NEÚCTA K OSVOBODITELŮM

„Neúcta k 144 tisícům osvoboditelů Československa.“ Ondráček ostře zkritizoval Zemana za možnou neúčast na oslavách v RF

28. 12. 2019

1 ondracekPoslanec za KSČM JUDr., PhDr. Zdeněk Ondráček se na svém účtu na Facebooku vyslovil k tomu, co nedávno prohlásil český prezident Miloš Zeman. Konkrétně se mu nezamlouvá, že česká hlava státu zvažuje, že se příští rok nevydá na oslavy Dne vítězství nad nacistickým Německem, které se mají konat v Moskvě.

Ondráček ve svém statusu narážel na to, že Miloš Zeman nedávno avizoval, že by se nemusel zúčastnit plánovaných oslav v Moskvě, jež se budou pořádat u příležitosti 75. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce.

„Přátelé, pokud toto pan prezident opravdu zvažuje tak ať se jde bodnout. Pokud nepojede, je to jeho neúcta k 144 tis. rudoarmějcům, kteří položili své životy při osvobozování Československa. Co si o tom myslíte vy? Váš názor mě zajímá,“ napsal na sociální síti.

Na jeho slova reagovali uživatelé různě. Někteří psali, že souhlasí s odmítavým postojem Zemana, jiní zase uvedli, že by na oslavy jet měl.

„Jen ať jede do Ruska. Uctí památku našich osvoboditelů a při té příležitosti si může s Putinem vyjasnit ruské výroky. Nečinnost je horší,“ myslí si jeden z komentujících.

Někteří psali, že se Zemanem souhlasí a snažili se předpovědět, co bude následovat. „Jenže v tomto případě s ním souhlasím. Nicméně, on tam pojede a řekne Putinovi, co si o tom myslí. Nejde, aby nám Rusko diktovalo, který den je památný či není. A okupace roku 1968 je dodnes živá a neomluvitelná,“ stálo v jednom z komentářů.

(Vstup vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. 8. 1968 předešel jen o několik hodin invazi US armády, která už v těch chvílích překročila hranice a Američané to omlouvali natáčením filmu i osvobozování západních Čech. Počet obětí, kterých je možno želet, byl minimální a nebyl v důsledku vojenských operací. Pobyt vojsk nebyl žádnou okupací, stejně jako pobyt amerických vojsk v Německu není nazýván okupací Německa a neměl vliv na normální život lidí v naší zemi. Ten řídily naše orgány, naše státní správa – pozn. RSP)

Někteří se ale do Zemana pořádně obuli. Psali, že je možné, že sbírá politické body. Další si myslí, že prezidenta ČR už zřejmě „nebaví neustálé nadávky na jeho návštěvy na východ“. Někteří ale tvrdí, že je jeho počínání nedůstojné a jde o špatnou výmluvu: „Kdyby řekl, že kvůli zdravotnímu stavu, ale tohle je ostuda...“

Pozvání na oslavy a možné odmítnutí

Tiskový mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček již na konci června informoval, že Miloš Zeman přijal pozvání ruského prezidenta Vladimira Putina na oslavy u příležitosti 75. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce, které se budou konat dne 9. května 2020 v Moskvě.

Nicméně, názor české hlavy státu se nejspíše změnil. Včera jsme informovali o tom, že Zeman nyní uvažuje, že buď příští rok nepoletí na oslavy Dne vítězství nad nacistickým Německem, nebo že vyzve Rusy, aby tento svátek přestali slavit.

Důvodem má být to, že ruské ministerstvo zahraničí dne 18. prosince označilo ustanovení Dne památky obětí invaze v roce 1968 a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy za „velké rozčarování“ a vyzvalo Českou republiku, aby „obrátila list“. Prezident ale ruskou reakci označil za drzost.

„Je to, samozřejmě, absolutní drzost,“ vyjádřil se o komentáři ruského MZV prezident. „Za další, před časem jsem přijal pozvání prezidenta Putina na oslavu 75. výročí vítězství v druhé světové válce, a teď přemýšlím o tom tam buď vůbec nejet, anebo, což asi udělám spíše, tam jet a říci Rusům: Co kdybyste obrátili list a přestali si toto výročí připomínat?“ uvedl.

Den památky obětí invaze a ruská reakce

Poslanci schválili 21. srpen jako další památný den. Proti je jen KSČM. Nešlo o okupaci a mrtví jsou oběti nehod, tvrdí (v některých případech i vlastní blbosti – viz několik opilců v Liberci, jak jsme již uvedli – pozn. RSP)

Iniciativa, aby byl 21. srpen vyhlášen Dnem památky obětí invaze roku 1968 a následné okupace, se objevila již v červnu po parlamentních debatách o návrhu zákona předloženého ruskou Komunistickou stranou, který má za cíl uznat účastníky sovětské okupace Československa v roce 1968 za válečné veterány. Podle informací výboru Státní dumy RF pro práci, sociální politiku a záležitosti veteránů tento návrh však plénum Státní dumy skutečně neschválilo a ani vláda s ním nesouhlasila.

Dne 13. prosince prezident Zeman podepsal novelu zákona o státních svátcích. Ta zřizuje i Den památky obětí invaze roku 1968 a následné okupace, který se bude připomínat 21. srpna. Tvůrci novely uvedli, že noc z 20. na 21. srpna roku 1968 patřila dle jejich názoru k těm nejtragičtějším datům československé moderní historie. (Není to jediná blbá novela, kterou Zeman podepsal – pozn.RSP).

Moskva na to obvinila Českou republiku z politizace dějin.

„Touha Prahy zase se vrátit k událostem, které se staly před půl stoletím, aby je mohla zahrnout do současného politického kontextu, neochota obrátit list této historie, která kazí atmosféru rusko-českých vztahů, pravděpodobně nepřispěje k úspěšnému průběhu dvoustranné spolupráce,“ uvádí se v komentáři ruského MZV.

Ruské stanovisko se však v Česku setkalo s rezolutním odporem napříč politickým spektrem. Premiér Andrej Babiš obvinil Rusko z toho, že ukradlo Československu 21 let svobody. (Nám obyčejným prostým lidem je rozhodně neukradlo a žilo se nám v té době podstatně lépe než dnes. Rozhodně jsme se cítili svobodnějšími, než pod současným protektorátním diktátem Evropské Unie s jejími stupidními limity a omezeními, které deformují naši „svobodu“ a zničily naši ekonomiku. Pokud se pan Babiš cítil v té době omezen, měl by konkrétně uvést kdy, jak a v čem – pozn. RSP)

„Všem je jasné, co se v srpnu 1968 stalo. Byla to invaze ruských vojsk, s nevinnými civilními oběťmi, a český národ z ní dodnes má trauma. Rusové mu tenkrát ukradli 21 let svobodného života,“ citovala 19. prosince premiéra ČTK.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček uvedl, že možnou relativizaci těchto tragických událostí považuje za skutečnou překážku pro česko-ruské vztahy. Věc dříve komentoval i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

„Vyjádření je absolutně nepřiměřené a nepřijatelné. Okupaci v roce 1968 a její nevinné oběti je nutno si připomínat, nikoliv na obě zapomenout. Fakt, že pan prezident příslušný zákon 13. prosince podepsal, je jasným a principiálním stanoviskem,“ reagoval mluvčí Hradu.

Zdroj: Sputnik

… a přidáváme:

V Praze byl opět zneuctěn památník maršála Koněva

© Sputnik / Aleksey Danichev

28. 12. 2019

Podle informací neznámí pachatelé znesvětili pomník sovětskému maršálovi Ivanu Stěpanoviči Koněvovi, který stojí na náměstí Interbrigády v Praze 6.

Vandalové zavěsili na ruce bronzové sochy vojevůdce věnec uzenin a připojili k němu i pamětní stuhy z věnců, které byly k památníku položeny letos dne 16. prosince, a to u příležitosti 122. výročí narozenin Koněva. Slavnostního ceremoniálu, který proběhl téměř před dvěma týdny, se zúčastnila také maršálova vnučka Jelena Koněvová, stejně jako zástupci ruského velvyslanectví v České republice, komunistické strany, místních veřejných organizací a občanských aktivistů.

U pomníku hlídkuje policie. Orgány činné v trestním řízení již začaly vyšetřovat incident a pátrají po pachateli. Mezitím vedení Prahy 6 povolilo, aby se v sobotu poblíž pomníku konala demonstrace na podporu rozhodnutí o jeho přemístění.

Ještě před tím se ale u sochy chtějí sejít zástupci české veřejnosti, kteří požadují zachování památníku vojevůdce, jehož jednotky osvobodily město od nacistů.

Kontroverzní rozhodnutí o přemístění sochy

Není to však poprvé, co vandalové zaútočili na sochu maršála Koněva, například v srpnu ji neznámý pachatel polil červenou barvou. Po tomto incidentu ji starosta Prahy 6 neočistil a místo toho se rozhodl, že ji zakryje plachtou s lešením. Pak v září došlo ke schválení odstranění sochy maršála Koněva. Nahradit by ji měl památník osvoboditelů Prahy. Podle Ondřeje Koláře, starosty Prahy 6, není socha ani válečným hrobem ani není pod ochranou mezinárodního práva. Stojí za připomenutí, že celkem bylo celkem 33 hlasů pro a 1 proti, tudíž byl návrh vládnoucí koalice schválen.

Reakce Ruska

Na situaci samozřejmě reagovala i ruská strana. Ruské velvyslanectví sdělilo, že odmítá námitky českého ministerstva zahraničních věcí, které odmítlo účast v řešení situace okolo daného památníku v Praze 6. Kromě toho velvyslanectví sdělilo, že rozhodně stojí proti plánům přemístění památníku.

Rovněž dodali, že daný krok bude chápán jako neodpovídající plnění Smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci mezi Ruskou federací a Českou republikou z roku 1993.

Pomník maršála Koněva byl v Praze postaven v roce 1980. Došlo k tomu k 35. výročí osvobození města od nacistů jednotkami prvního ukrajinského frontu, v jejímž čele byl právě maršál Koněv.

 

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473