JÁSÁNÍ JAKO PROJEV BLBOSTI?!!

Bývaly doby, kdy jsme záležitosti velmi potěšitelné vítali s jásotem, což je poněkud hřmotnější a spontánní projev radosti. Sportovní fandové jásali, jestliže tým, kterému fandili, vítězil. Sportovní vlastenci jásali, když reprezentanti naší země dosahovali sportovních úspěchů a medailí.

Tak jako se u nás téměř všechno mění k horšímu, je tomu tak i s jásáním. Je to tak, že důvodu k jásotu hodně ubylo. Dokonce i ve sportu, jakmile do něj vtrhly finance a „byznys“.

Nedávno jsem četl knihu „Fotbal na prodej“, ve které jsem se dočetl, že už v dobách „slavného“ Panenky se kupovaly a prodávaly zápasy a podpláceli rozhodčí. Ovšem tajně. Vytvářely se černé fondy apod., a když se to provalilo, bylo to na basu. I autor zmíněné knihy si odseděl 2 nebo 3 roky.

Dnes už se ovšem sportovní hokynaření provádí zcela veřejně a mnohamilionové příjmy sportovců plní zprávy a stránky pro senzacechtivé čtenáře, posluchače a diváky. Není vzácnost, že sportovec dá přednost dobře placenému turnaji před ctí reprezentovat svou zem. Možnost jásání se i ve sportu omezila na minimum těch, na kterých je vidět, že jim jde o reprezentaci a pokládají si ji za čest.

Jiný druh jásání je nad příznivými zprávami a změnami. Pamatuji se třeba ze zvukového záznamu jásání zaplněného Václaváku, když v únoru 1948 přijel Gottwald a oznámil, že prezident Beneš přijal demisi podvratných ministrů a návrhy na novou vládu. Událost znám i z vyprávění mého tatínka, který byl v těch pohnutých dobách v Praze a zažil to na „vlastní kůži“. Od něj, na rozdíl od jiných deformátorů dějin, také vím, že prezident Beneš si Klementa Gottwalda jako politika a jeho schopností velmi vážil. Dnešním pomluvám na adresu Gottwalda by se pravděpodobně velmi divil.

Ale přenesme se k jásání pobloudilých davů v listopadu 1989. Netvrdím, že za minulého režimu nebyly nedostatky, že bylo všechno naprosto v pořádku. Toho samozřejmě využívala dlouhodobě protilidová nepřátelská propaganda a bohužel na samotném převratu se podílely také zrádné vysoké nomenklatury KSČ, které si tato strana uvnitř vypěstovala.

Mnoho tehdy demonstrujících lidí si naivně myslelo, že jde o nápravu chyb a odstranění nedostatků. Pamatuji si dobře rozhovory s některými obyčejnými pracujícími lidmi na Letné v listopadu 1989. Všichni mluvili o nápravě chyb a zlepšení socialistického systému. Nikdo o návratu ke kapitalismu, o rozkradení téměř pěti bilionů korun na důchody nahospodařených předcházejícími generacemi, o zničení tradičních odvětví našeho hospodářství, o likvidaci potravinové soběstačnosti, o rozdání národního majetku zahraničním firmám, o vytvoření protektorátu EU, kde budou pracující dělat podřadné práce za minimální mzdy. O zadlužování, které se z mírně plusových hodnot v roce 1989 dostalo do výše dnešních více než dvou bilionů Kč. O zlodějně tisíciletí, kterou jsou církevní restituce – darování obrovských miliardových majetků církvím, kterým předtím nepatřil. A to se stalo.

Nemůžeme se divit, když průzkumy veřejného mínění přes úsilí „pražské kavárny“, „české“ protinárodní televize a prostituujících „herců a héreček“ a jiným společenským, leč majetným odpadem (a za peníze se tu může všechno – pozn. aut.), většina národa dnes ví, že minulý režim byl i se svými nedostatky mnohem lepší a lidem se v něm lépe žilo. Kruté poučení by mělo přivést lidi k tomu, aby se svým jásotem nakládali opatrněji, aby se později nemuseli pokládat za blbce, kteří někomu naletěli.

Říkám to proto, že už se objevily letáky protidemokratického spolku „Milion způsobů napadání demokracie“, které lákají k takovému jásání pomatenců 16. 11. 2019 za úhradu autobusu, oběda a každému 500,- Kč, ale až po skončení akce. A tak mnohým pokládám otázku:

Stojí vám výlet do Prahy s obědem a 500,- Kč za to, abyste ze sebe dělali blbce?

Mnozí by vám možná odpověděli: Ale když to říká ten a ten (politik, herec či hérečka)? Ano, jistě. Jenže ti, co to říkají, to nedělají za blbých 500,-, ale mají to zatraceně dobře zaplaceno.

Nebo vás tak oslňuje mladík, který jako dnes bohužel mnoho mladých, se snaží bezpracně se dobře uživit a producíruje se v kroji hitlerovské NSDAP? (Jen se divím, že ho policie „nesebere“ za propagaci fašismu – hnutí směřujícího k násilí. Nebo je tak nevědomá či neschopná? – pozn. aut.)

Inu, jak jsme se přesvědčili, jásání nemusí být vždy kladným projevem. Může být i projevem vlastní blbosti, případně mizerně zaplacené blbosti, což není o nic lepší, naopak.

Ovšem pokud si myslíte, že rozhodování většiny z voleb je nedemokratické, běžte klidně jásat! A že vás bude mnoho lidí (jasná většina národa – pozn. aut.) mít za blbce, vám asi bude jedno, že?

V Mimoni dne 13. 11. 2019, Miroslav Starý

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473