GROSPIČ JEŠTĚ NEDOSPĚL?

Poznámka úvodem: (Grospičovy myšlenkové variace mi připomenuly mou vlastní situaci, když jsem v roce 1977 stál před tribunálem stranických funkcionářů – KKRK KSČ v Hradci Králové, kteří po mně chtěli, abych vzal zpět své rozhodnutí a vyjádření. Řekl jsem jim, že už jsem dospělý chlapec (bylo mi 31), a že než něco řeknu nebo napíšu, tak o tom přemýšlím a nevím, proč bych to měl jen tak měnit a nezměnil jsem. No a co? Stálo mě to funkci, byl jsem 3 měsíce nezaměstnaný, a přišel jsem o nějakou korunu v mých příjmech.

Že by poslanec Grospič nebyl ještě dospělý? Nebo je mu líto peněz za předsedování výboru? M. Starý)

Grospič se omluvil za výrok o obětech srpna 1968. Bylo to nešťastné, řekl

Místopředseda KSČM Stanislav Grospič se omluvil za výrok o obětech srpna roku 1968. Své nedávné vystoupení v rozhlase označil za nešťastné, vstup vojsk Varšavské smlouvy do Československa podle něj byl špatný a přinesl české společnosti negativa. Řekl to v krátkém vystoupení před jednáním sněmovny.

grospic

Místopředseda KSČM Stanislav Grospič | Foto: ČTK

Grospič o událostech z roku 1968 hovořil v Českém rozhlasu před hlasováním, kterým sněmovna podpořila vyhlášení 21. srpna významným dnem. Uvedl tehdy, že obsazení Československa v roce 1968 nebylo okupací a lidé, kteří v důsledku invaze zahynuli, byli většinou oběti dopravních nehod. Jeho slova poté odsoudili představitelé jiných parlamentních stran i prezident Miloš Zeman, který označil výrok za odporný. (Co také čekat od hlavounů buržoasního protilidového režimu – pozn. RSP)

"Nikdy bych si nedovolil znevážit, hanobit a neuctít jakékoliv poškození lidského zdraví včetně ztráty lidského života. Nikdy jsem se k takovým názorům a myšlenkám nesnížil, jsou pro mě osobně nepřijatelné a cizí. Nebylo tak ani myšleno mé nešťastné vyjádření," řekl v úterý Grospič. Komunisté se od Grospičových slov nedistancovali. Personální důsledky pro Grospiče, který je ve sněmovně předsedou mandátového a imunitního výboru, vyvodit přes výzvy dalších stran odmítli. Předseda strany Vojtěch Filip nicméně uvedl, že každý člen by měl být zdrženlivý ve svých prohlášeních a dbát o to, aby byla v souladu s oficiální linií strany. (Asi myslel v souladu s režimní demagogií – pozn. RSP)

Omluvu kvitoval místopředseda mandátového výboru a místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík. "Tento výbor je trochu jiný než ostatní, zabývá se velmi citlivými a osobními věcmi. Pokud člověk, který je předsedou, je schopen pronést takovou nehoráznost, jako byla slova pana Grospiče o okupaci a dopravních nehodách v roce 1968, tak je to něco, co by mě nutilo si ho přestat vážit. Pokud se za to byl schopen omluvit, já to vítám a věřím, že se ve svých názorech skutečně posune a bude tím i věrohodnějším předsedou výboru," uvedl. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil uvedl, že je dobře, že Grospič v sobě našel kousek cti. Výrokem ale podle něj potvrdil, že KSČM je strana, kde stalinisté mají své pozice, a že se strana neoprostila od své minulosti. (Pochvala od kreatur jako Gazdík nebo Pospíšil ovšem musí opravdu „těšit“ – pozn. RSP.) Grospič se k omluvě podle svého stranického kolegy Jiřího Dolejše rozhodl o své vůli, byť se o věci vedla debata ve stranickém vedení. "Kvituji to jako věc, která by měla skončit tečkou. Pokud někdo volal po reflexi, tak tady ji má," uvedl.

Komunisté ve sněmovně tolerují menšinovou vládu ANO a ČSSD. Kabinet bude jejich hlasy potřebovat pro schválení státního rozpočtu na příští rok a bez KSČM zřejmě neprosadí ani daňový balíček zvyšující některé daně a platby.

(Převzato – zdroj: Lidovky)

Nejen můj názor:

Stává se, že si na někoho uděláte nějaký názor a poznání vás přinutí ho změnit. Se Stanislavem Grospičem je to složitější. Vážili jsme si ho pro jeho postoje a názory, i když to neměl právě ve vedení KSČM lehké a také v něm nebyl. Řada lidí se v něm zklamala, když se na posledním sjezdu a po něm přidal k partajním likvidátorům. Také ztratil mnoho příznivců. Kam ho dříve zvali, už ho nezvali.

To se opět změnilo, když odvážně řekl, že příchod vojsk v roce 1968 nebyla žádná okupace, a že oběti, ke kterým došlo, byly hlavně při nehodách. Pravda je: okupace to nebyla. Už jsme to na těchto stránkách vyslovili vícekrát. Mohli bychom dodat, že tak jako u nás z důvodu udržení rovnováhy sil, a když vedení ČSSR v čele s neschopným ješitným exhibicionistou Dubčekem situaci nezvládalo, byla na našem území dislokována vojska SSSR. Naprosto stejně, jako jsou od války dislokována americká vojska na území SRN. A říká snad někdo, že Amerika okupuje Německo? Sovětská vojska u nás byla 22 let. To americká v Německu jsou „na věčné časy“, tedy od skončení války nepřetržitě. Absolvoval jsem základní vojenskou službu v letech 1968 – 1970 a pamatuji si na mapu západního Německa v učebně, kde byly vyznačeny americké posádky včetně druhů zbraní, kterými jsou vyzbrojeny. Také americké pozorovatele na kostelní věži v protější vesnici za německými hranicemi

Ano mezi oběťmi (a každé je jistě škoda), byly následky dopravních nehod. Počet nelze ani zdaleka srovnávat s počty obětí nejen německé okupace, ale ani žádné z četných invazí vojsk USA kamkoli.

Nevyjadřuji se, čeho tehdy byla většina. Pokud a výjimečně došlo ke střelbě, byla to vesměs záležitost vyprovokovaná. Např. střelbou z galerie Národního muzea na „Václaváku“ v Praze nebo třeba jako u nás v Liberci, kde několik podnapilých výtržníků házelo na sovětské vojáky cihly.

Pokud se týká prezentace Grospičova vyjádření: Ano, vstup vojsk byl špatný a poškodil mezinárodní komunistické hnutí, ale z důvodu neschopnosti vedení ČSSR byl nutný. Žili jsme v těsném sousedství vojenského prostoru své vlastní životy. Žádná negativa to nám ani našemu městu nepřineslo.

Komunisty, který má správný názor a dokáže ho veřejně vyslovit je možno si vážit. Je správným komunistou. Pokud ale nedokáže svůj správný názor hájit, není komunista, ale „posera“ nebo …?

V Mimoni 6. 11. 2019, Miroslav Starý

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473