NESUĎME JEDNOHO, ALE VŠECHNY!

Řešit všechny politiky, ne jednoho Babiše

Soen Kogaku, Daruma, wikiart.org

„Divím se, že všichni premiéři, kteří vedli tuto zemi od roku 1990 dosud, stále chodí po zemi. Měli by lézt kanály,“ říká František Havlát.

1 havlat

František Havlát – odborník na zemědělství a životní prostředíNarodil se v roce 1966 v Brně. Část jeho rodiny pochází z Čejkovic na Hodonínsku. Přestože nyní žije na Vysočině, zpracoval koncept, jak vyřešit sucho na jižní Moravě a restartovat hospodaření na venkově. Je poradcem v oblasti zemědělství, životního prostředí, rozvoje venkova, podpory rodinného podnikání a zaměstnanosti na venkově.

 

Je přesvědčený o tom, že dokud nebudou politici schopni podepsat se pod svá rozhodnutí „vlastní krví“, k lepšímu se u nás nic nepohne.

Pavlína Havlová: Odkud se znáte s Andrejem Babišem?

František Havlát: Znám Andreje Babiše ještě z dob, kdy působil v zemědělsko-potravinářském koncernu Agrofert. Když pak vstoupil do politiky, tak jsme se spolu setkávali kolem podnikání malých firem na venkově. A v minulosti jsem obchodoval s firmami, které Agrofertem nebyly, ale v průběhu času se Agrofertem staly. Znám téměř všechny lidi, kteří v Agrofertu působili nebo stále působí; stejně tak mohu říct, že znám i celou historii Agrofertu.

Co si myslíte o kauze Čapí hnízdo?

To, že se Agrofert tvářil jako malá firma a požádal o dotace, to se stát nemělo, to bylo špatně. Ale za to nemůže Agrofert! Za to mohou naši politici a úředníci! To oni nastavili možnost nesmyslného čerpání dotací tak, aby je mohli tímto způsobem podnikatelé využívat. Andrej Babiš toho jen využil. Proč politici nastavili podmínky tak, aby si mohl o dotace požádat odtržený kousek z velké firmy a tvářil se jako malá? Vždyť přece všichni dotčení úředníci dopředu museli vědět, že to jednou bude obrovský problém. Dneska do Andreje Babiše nejvíc kopou ti, kteří v minulosti pobírali dotace úplně stejně jako on! Přitom je evidentní, že bylo v zájmu politiků, aby se to takhle dělo. Podnikatelé tímto způsobem „čerpali“ navýšené finanční částky na projekty, a pak sponzorovali politické strany. Co se Agrofertu týče, ten tohle neudělal, dotace vrátil. Kdyby byl v pozici Andreje Babiše kterýkoliv jiný podnikatel, tak by peníze nevrátil, protože je zřejmě nemá.

Dotace takhle nikdy neměly být nastaveny! Pokud vůbec měly být, tak nikoliv na 5 let udržitelnosti, ale minimálně na 25 roků, aby došlo k mezigenerační obměně. Až tehdy dotace plní svůj účel. Pro firmy čerpající dotace měla být jasně stanovena pravidla určující jejich maximální velikost, výši obratu, ale hlavně udržení zaměstnanosti v daném regionu. Nemůžeme podporovat velké firmy, to je špatně. Dotace měly být určeny pouze pro mikro firmy, malé firmy, maximálně středně velké firmy, ale největší podpora měla být směřována k živnostníkům. Tohle jsem říkal politikům už před 20 lety, ale ti bohužel viděli jenom přerozdělování peněz a dopady je nezajímaly.

Andreje Babiše z neutěšeného stavu našeho venkova ale neviníte?

Andrej Babiš rozhodně nemůže za to, jak vypadá náš současný venkov. Bylo by pokrytecké tvrdit opak. Na vině jsou politici a úředníci, kteří nastavili špatné podmínky a absolutně je nezajímal venkov jako celek, a už vůbec ne jeho budoucnost.

Proč to tak nastavili?

Právě na to bychom se jich teď měli ptát! Copak byli psychopati? Pokud ano, pak by měli být zavření v nějakém zařízení. Nebo byli „pozitivně motivováni“ k vlastnímu prospěchu? Pak musí skončit v určitém zařízení na Pankráci. Měli by se probrat státní zástupci, kteří mají ze zákona vyhledávací povinnost. Pavel Zeman jako nejvyšší státní zástupce, Lenka Bradáčová, Ivo Ištvan jako vrchní státní zástupci musí dát konečně impuls k tomu, aby jejich podřízení neprodleně tyto podvody začali v součinnosti s policií vyšetřovat. Takových „malých velkých“ tady máme stovky, neřkuli tisíce! Je na čase, abychom toto začali postihovat, včetně politiků na tyto „obchody“ napojených.

Všichni teď současné problémy kolem dotací vysvětlují tak, že za ně může Andrej Babiš. Ale to je nesmysl! Mohou za ně politici. Vždyť oni nastavili tenhle politický marast v této zemi.

Které politiky máte na mysli?

Politiky z ODS, KDU-ČSL i ČSSD. Zemědělství se z valné většiny týká hlavně ministrů Bohumila Kubáta (1956–2017) a Josefa Luxe (1956–1999). Tito politici prodali náš venkov tím, že nastavili špatná pravidla. Fatální problém byl ve špatně vyjednaných podmínkách vstupu ČR do EU. A za to nese největší odpovědnost tehdejší vyjednávač agrárního sektoru současný ministr Miroslav Toman a hlavní vyjednavač přístupu Pavel Telička. Je jasné, že my občané za to nemůžeme. To konečně pochopil už snad úplně každý. Politici měli mandát, aby zastupovali tuhle zemi a její občany tak, aby vzkvétala. Ale nechali se koupit a prodali naši zemi zahraničním firmám, které skoupily naše firmy. Tím si odstranili konkurenci v naší zemi a nic jim nebránilo v tom, aby ovládli téměř celý trh ČR. A nyní jsme už tak daleko, že jsme de facto novodobou kolonií Bruselu.

Tehdy hodně lidí vsadilo na Klausovu ODS…

Ano, ale co vidíte, když se za působením ODS ohlédnete? Vždyť ti na co sáhli, to pokazili. Václavu Klausovi bylo po sametové revoluci zhruba tolik, jako je teď mně. Tak snad měl zdravý rozum? Jak může dnes V. Klaus jr. říkat „vezmeme si svou zemi zpátky“? Ať se raději svého táty zeptá: Ty táto, proč jste tu republiku prodali, že si ji teď máme brát zpátky?

Hodně nadějí vkládali lidé i do Zemanovy ČSSD…

Ani tady to nebyla trefa do černého. Na příkladu H-Systemu vidíme, jak v té době fungovala politika. Kdyby v ní byli normální lidé, zodpovědní právníci a soudci, tak by lidé z H-systému nebyli v takových problémech. Ale v té době bylo hlavním motivem sebrat lidem našetřené peníze. ČSSD byla v obrovských problémech, měla obstavené účty, a tak peníze z H -Systemu končily v Lidovém domě. A nejen to. Za ČSSD jde jeden velký problém, a to privatizace – darování – bank. Takže bychom se měli ptát současného pana prezidenta Zemana, který tehdy vedl ČSSD, proč se to tak stalo?

Dá se podle Vás vina za současný stav připsat někomu konkrétnímu?

Určitě ano. Vždyť přece tohle všechno musel někdo podepsat. Je jasné, že vláda jedná ve sboru, což platí minimálně od roku 1990. To znamená, že nese za všechno společnou zodpovědnost. Stačí se podívat a zeptat se, která vláda proč a co schválila? Přece si každý člen vlády musel uvědomit, jaký prospěch (resp. neprospěch!) z toho bude tato země mít.

Další rovina je zákonodárná (tj. poslanecká) iniciativa. Tady se musíme podívat na to, kteří poslanci v daných obdobích a co navrhovali, čí podporu sehnali, aby svůj návrh protlačili sněmovnou? A tu chvíli máme v obou rovinách jasno o zodpovědnosti. Máme k dispozici nové technologie, vše je zaznamenáno, takže to nemusí být problém. Politici nám slibovali, jak společnost ze špatného minulého režimu ozdraví. Na úrovni Rakouska jsme měli být za pět let, na úrovni Německa do deseti let – pokud nás paměť neklame? Ale výsledkem je, že zničili vše, co na venkově do té doby možná „špatně“, ale přece jen fungovalo. Na tohle všechno se teď musíme ptát. Kdy jindy než teď, okamžitě?

Co považujete za nejhorší rozhodnutí Andreje Babiše?

Za jeho největší průšvih považuju zavedení EET. Ale pozor, EET dle kuloárních informací nevymyslel Andrej Babiš. EET vzniklo v dílně ČSSD. Andreji Babišovi bylo údajně vysvětleno, jak na EET vydělá a jak dostanou na frak malí podnikatelé a velcí na tom vydělají. Ale v důsledku to byl největší průšvih Andreje Babiše vůči podnikatelům, venkovu a malým firmám. Vždyť každý ví, že trh nekřiví malí, ale ti velcí, kteří chtějí zlikvidovat malé a ovládnout jejich prostor. Přes to všechno si ale myslím, že Andrej Babiš je nejlepším premiérem, jakého jsme kdy měli. Minimálně co se národních zájmů týče. Ti co byli před ním, to byly loutky. Nevěděli téměř nic! Bohuslav Sobotka venkov nechápal. Petr Nečas nechápal vůbec nic. Kdyby bývali Václav Klaus, Miloš Zeman, Vladimír Špidla a další byli opravdoví státníci a věděli alespoň něco (!), tak by v životě nemohli dopustit, aby republika dopadla, jak dopadla!

Minimum hodnot tvoříme, ale maximum možného spotřebováváme, což je katastrofa.

Divím se, že všichni premiéři, kteří vedli tuto zemi od roku 1990 dosud, stále chodí po zemi. Měli by lézt kanály. Většina jich kope do Andreje Babiše, ale ten jen využil toho, co tito pánové nastavili.

Vadí Vám ještě něco, kromě EET?

Ještě je velký problém Andreje Babiše v tom, že nechápe souvislosti venkova (nebo ho tak jeho lidé tlačí?). Nechápe, jak má venkov fungovat. On totiž nezačínal jako podnikatel v zemědělství, ale úplně v jiném oboru. Měl v roce 1990 informace o tom (tak jako další), co se v téhle zemi bude dít dál. Ani za to mu nelze dávat vinu – mnoho lidí tehdy vědělo, že republika bude rozdělena mezi určité skupiny lidí. A tak toho také všichni využili. Ovšem ten, kdo na venkově nežije, do detailu mu neporozumí. Kdyby měl ale kolem sebe Andrej Babiš pár chytrých a schopných lidí (praktiků), tak by byl ještě lepší politik. Já komunikuji s politiky napříč politickým spektrem. Všichni vědí, že venkov má velký problém. Bojí se ale, že když začnu venkov spoluřešit já, tak náprava nebude populární. Navíc by vyšlo najevo, jak chybné kroky ve vztahu k venkovu udělali.

A co považujete naopak za dobré rozhodnutí Andreje Babiše?

Ekonomický pohled mu nelze upřít. Ale to platilo pouze do doby, kdy byl v Agrofertu, tedy než vstoupil do politiky. Pak ještě částečně, když byl ministrem financí, to ještě uměl šetřit. Ale od té doby, co je premiérem, tak slibuje a rozdává astronomické částky. Nevím, kde na to do rozpočtu vezme peníze.

Jak moc půdě vadí umělá hnojiva (hlavní činnost Agrofertu)?

I umělá hnojiva v zemědělství potřebujeme. Dokonce i naši dědové je používali, ale v omezené míře a ve vazbě na návrat organické hmoty do půdy. V posledních 30 letech se to otočilo. Organiku – hnůj – nedáváme půdě žádnou, ale vše táhneme umělými hnojivy. A to je velký, ale velký problém. Dnes orná půda už jenom drží to, co v ní roste (třeba řepku nebo kukuřici). Dnes tak pěstujeme například rajčata. Dřív rajčata rostla v ornici. Dodávaly se k nim živiny formou organické hmoty (hnoje), ale i umělých hnojiv a ošetřovaly se chemickými přípravky, aby je nenapadly houbové choroby. Dnes se pěstují tzv. v hydroponii. To znamená, že se zeminou vůbec nepřijdou do styku. Většinou jsou rostlinky zasazené v kokosové drti nebo keramzitu a dopravuje se k nim chemická zálivka, díky které rostou. Zemědělství dnes už není zemědělství. To už je de facto průmysl! Málokterého agronoma však zajímá spojitost. Vidí jenom řepku, pšenici, kukuřici, bioplyn – byznys, hurá, vydělám peníze. Ale to je konečná!

Je možná náprava?

Je možná, a to právě TEĎ. Už jenom s ohledem na naše děti a jejich budoucnost to musíme napravit. Není jiná cesta. Evropa má jinou podobu, než jaká byla do devadesátých let. Původně měly spolu státy v Evropě spolupracovat. Dnes se evropské státy snaží požírat navzájem.

Za minulého režimu se létalo do Moskvy, teď se létá do Bruselu. Je otázka, kam je to blíž, a kde se vymýšlí větší blbosti? Za minulého režimu jsme si všechno vyráběli sami, ve všem jsme byli soběstační. Proč dnes musíme dovážet vepřové maso ze Španělska, Portugalska, Německa a odjinud? Vždyť stále máme šikovné lidi, krásný venkov, kvalitní zemědělskou půdu – jen lidem nedáváme dostatečnou motivaci k tomu, aby tam pracovali a podnikali. Podhoubí této rakoviny sahá opět k politikům z 90. let. Neřídili se zdravým rozumem a totálně zlikvidovali národní hospodářství této země. Místo aby řekli: Potřebujeme zemědělce, opraváře, tesaře, zedníky, účetní, ale i právníky. Namísto toho jsme začali produkovat právníky a další. Každý právník chce dnes vydělávat nejméně 100 tisíc korun měsíčně a každý soudce chce to samé. Právníci si přes politiky nastavili všechno tak, aby na tom vydělávali. Do exekuce se člověk dostává proto, že si půjčí většinou nějaké částky peněz. Ale jak tady někdo mohl v 90. letech nastavit lichvu? Vždyť za první republiky měli jasně dáno, že pokud úrok přesáhne určitou úrokovou sazbu, tak je to lichva. Ovšem v roce 1990 chtěli politici moc a chtěli peníze.

Moc jim rychle zachutnala…

Víte, politici za minulého režimu, ať byli, jací byli, tak by nikdy nedopustili likvidaci venkova a zemědělské půdy. Věděli, tak jako naši dědové, že toto je obživa národa. Ale tito frajeři už nevědí vůbec nic! Jsou na tom tak špatně, že uříznou ruku nebo nohu vlastním dětem, jen aby se Bruselu zavděčili. Jde jim o vlastní prospěch, teplo kamer a zájem novinářů. To je celé.

Nebojíte se mluvit otevřeně. Znáte hodně takových lidí?

No moc jich není. Ale na druhou stranu mě to nepřekvapuje. V dnešní době se lidé bojí víc, než se báli za minulého režimu. Já jsem jako mladý neměl nikdy s politikou nic společného. A nebál jsem se nikdy (ani na vojně) říct svůj názor. A nikdy se mi nic nestalo, každý mě respektoval.

Dnes režim lidi likviduje ekonomicky. Mafie se na vás dohodne. Policie vyšetřuje, státní zástupce nějak rozhodne. Většina soudců (podotýkám většina) je zkorumpovaných. Jednají na zakázku. Nikdo s tím nechce nic dělat, všem to vyhovuje. Exekutoři a insolvenční správci jsou kamarádi soudců. Dělí se spolu o lup – majetek občanů, který jim seberou.

Pomohou nám například Piráti, kteří jsou v politice noví?

Piráti jsou většinou mladí lidé, kteří si s minulou politikou nezadali, což může být sympatické. Ale problém je, že nemají praktické zkušenosti a odborné znalosti.

Pomohou nám jedině lidé, kteří něčemu rozumí, znají souvislosti a ví, jak problém napravit. Budeme-li vykřikovat, že jediný Andrej Babiš je špatný, tak si příliš nepomůžeme. Pojďme řešit všechny politiky, kteří mají zodpovědnost. Pak je šance, abychom situaci vyřešili.

Jak si představujete takové ideální politiky?

Stačilo by, aby to byli slušní lidé, kteří mají zdravý rozum a chuť něco napravovat. Ti když se obklopí odborníky, kteří za danou věc budou spoluzodpovídat s politikem, tak ano, v tu chvíli jsme schopní něco napravit. Politici musí naslouchat a důvěřovat odborníkům, kteří to, co navrhují, podepíší vlastní krví. Například já když jsem dělal dotační titul biopásy, tak se všichni postavili proti mně. Agrární komora, ASZ, ochrana přírody. Ale prosadil jsem to, řekl jsem jim, jak to bude a umím to kdykoliv zargumentovat a převzít zodpovědnost. A tak se stalo. Biopásy v původní podobě byly nejlepším dotačním titulem z pohledu venkova, zemědělství i životního prostředí.

A na této zodpovědnosti měla být postavena veškerá pravidla. A když se spojí parta lidí, jako jsem já a začneme řešit venkov, tak to půjde. Bude řev jako v ZOO, politici budou metat salta v povětří, některá média se zblázní, někdo dostane infarkt, někdo skončí v Bohnicích, ale jinak to nepůjde. Je za minutu dvanáct. Když udělá poklesek normální člověk, dostane se k soudu a má problémy. Politici a úředníci nám obyčejným občanům připravili zajímavý systém, jak nás kontrolovat a jak nás srovnat. A teď nastala doba, abychom my připomněli jim, jak je vrátit do reality.

(Převzato z revue PŘÍTOMNOST)

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473