28. BŘEZEN - DEN UČITELŮ?

Seřezat prdel nejen jim, ale hlavně těm rodičům, kteří takhle zanedbávají výchovu svých dětí. 

A také těm dnešním matkám, co si často "nechají udělat" dítě s tím, že muže nechtějí, že se budou starat samy a pak to  nemají šanci zvládnout. Ztrácí se model klasické rodiny. A také mnohý muž dnes často není muž, ale mamánek. Takže opět absence rodičů. Je toho mnohem víc, jen takhle z voleje jsem to nahodila.

Učila jsem asi 30 let na různých typech škol, začínala jsem začátkem 80. let na učilišti - byli to super kluci, jednodušší, ale rozumní, slušní a féroví. Dnes bych do té džungle nešla.

Změna k horšímu vyvrcholila někdy na přelomu tisíciletí, kdy měla děti ta generace rodičů, která chodila na ZŠ (i výše) už v době demokracie. A všechno mohli a ve škole je kdysi nutili do něčeho,  a měli heslo "my to teď těm blbcům kantorům vrátíme".

 A běda, když se jejich děťátka dotkneš pohledem, natož slovem! Mám dost vlastních zkušeností... I písemnou důtku jsem dostala, moc často jsem si vzpomněla na Vratné lahve. 

Ale je ještě hodně normálních lidí

A myslím, že nová generace jako celek není horší. 

Bude hodně náročné pro tuto novou  generaci se o sebe postarat. 

Rodiče poskytující servis, tu věčně nebudou ...  Děti se dnes nemají nutit k jídlu, spánku, učení, pohybu, domácím pracím, ba ani k respektování autorit. Děti dnes jednoduše mohou vše - dospělí nic. Vyrůstá přece generace osobností, která nepotřebuje to, čím si prošli jejich rodiče… 

Děti dnes nemusí nic, doslova.

Třeba my jsme v mládí museli poslouchat – rodiče, prarodiče, učitele, trenéry ... 

To je asi první věc, kterou dnešní rodiče na svých dětech nevyžadují, aby neměly doživotní mindrák. 

Jo, já poslouchat musela a mimochodem žádný mindrák z toho nemám. 

Rodiče měli autoritu, a dokud jsem bydlela do dospělosti doma, platila pravidla mých rodičů. 

Nevychovaných dětiček, co se neumí chovat ani doma, ani kdekoliv na veřejnosti, v hotelu, v restauraci, v dopravních prostředcích atd. vídám stále více. Neposlechnou za žádnou cenu, ani za cenu sebezničení a tomuhle někdo říká „zdravé“ dětské sebevědomí? 

Děti dnes nemusí ani jíst v pravidelných časech normální jídlo. Vídám maminky, které se lžičkou v ruce pobíhají kolem stolu či kdekoliv jinde a snaží se dostat do svých dětí oběd. Dítě oběd odmítá, načež vyškemrá po chvíli sušenku, čokoládu, zmrzlinu, brambůrky nebo nějaký jiný pamlsek. 

Pamatuji se, jak u nás platilo snídaně - oběd - večeře, nikdo nás do jídla nenutil, ale všichni věděli, že v mezičase nic nebude. Najez se jídla, sladkosti jsou za odměnu nebo si dej ovoce.  

U televize nic k „zobání“ nebylo a po večeři se už nic nekřupalo. Světe div se, obezita nebyla takovým strašákem jako je dnes a to se u nikoho doma žádné speciality, cizokrajná, odlehčená, bezlepková (i pro ty, kteří takovou dietu nepotřebují), veganská nebo light jídla nepřipravovala … 

Děti dnes zásadně nemusí doma pomáhat. Rodiče dost často připomínají otroky a sloužící.

Z práce honem vyzvednout autem děti, honem je odvézt do kroužku, připravit jim tohle a tamto, dovézt domů, uvařit jídlo, uklidit, vysát, vyprat, vyžehlit, dát do skříně … 

Slýchám, jak se některým ratolestem protiví i to, že musí dát nádobí do myčky, případně ho z myčky uklidit do skříněk. S odpadky chodí tátové, hadr na podlahu "děti - osobnosti" neznají, není přece od věci pořídit automatický vysavač?! 

A posekat trávu nebo snad vyplít záhon? 

Pomoct něco u babičky nebo dojít pěšky pro nákup??? Žijí jako v bavlnce, jediný stres, který je doma může potkat je nefunkční anténa k TV, výpadek internetového signálu nebo ztráta mobilu … 

No, jsem zvědavá, kdo jim takový servis bude poskytovat, až tu rodiče nebudou a jak se o sebe postarají. Nutit děti do učení nebo je vyhnat někam do lesa za pohybem, na rodinnou procházku, v horším případě na stadion či plavečák? 

Nebo je snad nutit jít večer spát ... nemyslitelné! Já vám nevím, ale je to opravdu správná cesta - nechtít po dětech nic? 

Nemusí nic znát, protože vše najdou na internetu. 

Vždyť některé dnešní děti neumí ani pořádně psát, leckteré nedokážou pořádně ani číst a bez kalkulačky si nespočítají ani nákup… Bez navigace v tabletu nebo mobilu si neumí najít cestu nebo vyhledat odjezd vlaku v jízdním řádu. Bez internetu se vlastně neumí ani bavit, protože internet a sociální sítě jsou pro ně jedinou zábavou, všechno ostatní je nuda … 

A takoví jedinci, kteří se vlastně neumí o sebe postarat, nic nevědí, nemají jakékoli sociální návyky a žijí znuděné životy, jsou prý ta lepší příští generace?! 

Jedinou  cestou  k  normálu  je  NÁVRAT k  výchově, prováděnou  našimi  PŘEDKY. Prvním  a  důsledným  krokem  musí  být  - pořádně  seřezat  prdel  těm  nemyslícím  politikům, výchovným poskokům,  sociálním pracovníkům a psychologům, co  tu  současnou  ne-výchovu  k  nám  odkudsi  zavlekli!!!!

AMOS

Sváteční poznámka RSP:

Pokud někde ještě máte učitele, kteří nezmagořili a nezapomněli, co je jejich posláním, velmi, ale akutečně velmi si jich považujte, za jejich práci jim děkujte a k jejich svátku jim přejte zachování zdravého rozumu a pevné nervy.

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473