HRADNÍ ŠOKY ZA HAVLA NESTAČILY?

Zeman šokoval všechny, šokuje i vás. Odeslal zásadní dopis do Venezuely

6. 2. 2019 20:00

Prezident Miloš Zeman uznal Juana Guaidóa prozatímním prezidentem Venezuely. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru a svou zprávu doplnil i o blahopřejný dopis, který Miloš Zeman novému venezuelskému prezidentovi zaslal. Miloš Zeman v tomto dopisu pozval Guaidóa do České republiky a změnu režimu ve Venezuele nepřímo přirovnal k sametové revoluci. V reakcích na tento akt několik lidí poukázalo na nesouhlasný postoj KSČM ke změně venezuelského prezidenta.

Jiří Ovčáček na svém Twitteru informoval o tom, že: „Prezident republiky Miloš Zeman zaslal ve středu dne 6. února 2019 blahopřejný dopis Juanu Gerado Guaidó Márquezovi, prozatímnímu prezidentovi Bolívarovské republiky Venezuely.“ A svůj příspěvek doplnil o oficiální tiskovou zprávu vydanou Hradem.

Obsahem tiskové zprávy je blahopřejný dopis, jenž Miloš Zeman zaslal novému venezuelskému prezidentovi Juanu Gerado Guaidó Márquezovi. Miloš Zeman v tomto dopisu pozval Guaidóa do České republiky a změnu režimu ve Venezuele nepřímo přirovnal k sametové revoluci. Níže si můžete přečíst jeho obsah.

Anketa

Česko uznalo za prezidenta Venezuely Juana Guaidóa. Souhlasíte?

Souhlasím

7%

Nesouhlasím

88%

Je mi to jedno

5%

hlasovalo: 12921 lidí

Anketa celkem názorně prezentuje logický většinový názor. Osobně jsem už prezentoval svůj názor: Česká vláda může mít jistě názory na vnitřní vývoj v různých zemích, může vyjadřovat své sympatie třeba fašistům na Ukrajině, samozvaným prezidentům jinde, s tím rizikem, že její upadající preference ještě klesnou atd. Může rozhodovat o navázání nebo zrušení diplomatických styků.

Pokud je známo, Venezuela má prezidenta zvoleného legálně v prezidentských volbách. Veřejně uznávat nějakého člověka, který se z popudu amerického prezidenta nazval prezidentem a zahájil svou podvratnou činnost již déle připravovanou z velvyslanectví jiné země - Kolumbie je vměšováním do vnitřních záležitostí cizí země a je pro mě nepřijatelné. Na otázku položenou v „anketě“ bych nevolili ani jednu ze tří variant. Moje odpověď by byla: Je to nesmysl!

Tak mám pocit, jestli se někteří lidé, které jsem dosud považoval za spíše normální, úplně nezbláznili.

To že někteří novináři jásají nad tím, jak vyšlapujeme podle západních not EU a NATO, není bohužel nic nového. Ti se chovají jako kandidáti blázince dost často.

Když jsem si přečetl text, který samozvanci poslal náš prezident – viz níže – položil jsem si otázku. Mám to považovat za velebonmot Miloše Zemana nebo se mám strachovat i o jeho duševní zdraví?

„Vaše Excelence, dovolte mi, abych Vám co nejsrdečněji poblahopřál k Vaší odvaze převzít v souladu s venezuelskou ústavou odpovědnost za venezuelský národ a dovést ho ke svobodným a demokratickým volbám. Přeji Vám mnoho štěstí ve Vašem úsilí a pevně věřím, že Vaše snaha bude úspěšná. Rád bych využil této příležitosti a pozval Vás k návštěvě České republiky. Česká republika oslaví v tomto roce třicáté výročí sametové revoluce a doufám, že i Vaší zemi se přechod k demokracii úspěšně podaří. Věřím, že brzy dojde k posílení vzájemných vztahů mezi našimi zeměmi.“

K textu si s drzostí sobě vlastní dovolím poznámku:

Pokus o převrat ve spojení s cizí mocností, z území jiného státu bych mohl nazvat jedině vlastizradou. Sotva to bude v souladu s venezuelskou ústavou, kterou samozřejmě detailně neznám, ale předpokládám, že samozvané svržení moci nebo převrat neobsahuje. V daných podmínkách bych v tom viděl sotva nějakou odvahu, pokud nebyla myšlena odvaha ke zradě. I k té je potřeba asi odvaha, zejména k překonání vlastních výčitek svědomí. Za bonmot bych považoval přirovnání čehokoli k „sametové revoluci“ se závěrem přechodu k demokracii, který se u nás zcela nezdařil a nepřál bych ani jiné zemi takové „skvělé“ konce – výsledky po 30 letech neúspěchů. S panem velvyslancem Bolívarské republiky Venezuela jsem se potkal asi čtyřikrát a vždy jsem měl pocit upřímného a dostatečného přátelství k lidem v naší zemi, které není třeba měnit.

Osobně jsem si myslel, že když nám úspěšně odešel mírový bombometčík a „velemyslitel“, který dokázal radit všem jiným zemím, jen doma si nevěděl rady, že už se nic takového opakovat nebude. Bože, dej, abych se nemýlil!

V Mimoni 7. 2. 2019, Miroslav Starý

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473