OD POPULISMU K REALISMU?

U nás v Mimoni je, jak se zdá rozhodnuto. Kdo bude starostou, místostarostkou, kdo v radě. Straky na vrbách nebo jiných stromech už nám všechno vycvrdlikali. Malé otazníčky – ke komu se přidá pan Ráček nebo pan Beran (o paní Krousové nebylo pochyb) – už zmizely. Volby dopadly, jak dopadly. Parlamentní strany ČSSD a KSČM díky stupidním postupům svých vedení ztrácely všude a ztratily i v Mimoni. KSČM je u nás poprvé od roku 1990 bez zastupitele a pan Ráček prošel jako jediný za ČSSD s nejnižším počtem hlasů. Na venek proniklo i několik nám plebejcům neznámých informací, např. druhu, že kandidátka hasičů byla údajně postavena proti starostovi. Nevím, čím František Kaiser hasičům ublížil. Nebo že by to byly nějaké nevyřízené účty s panem Plívou? Pro toho bylo asi dobře, že do zastupitelstva byl zvolen pan Beran. Ten mu prý má svoje místo v zastupitelstvu přepustit. Na ustavujícím jednání by však bylo lépe, kdyby se zastupiteli ANO hlasoval pan Beran, než pan Plíva, který se proslavil m. j. vyjádřením, že ANO volí jen debilové. Možná svůj názor přehodnotí, když se zastupiteli za ANO bude nyní muset spolupracovat – hlasovat. Na rozdíl od něj (asi), já na svém názoru nemám co měnit. Jestliže jsem připustil, že částečně ANO volí lidé se sníženými mentálními schopnostmi, tím více se to projevuje na lidech, kteří za ANO kandidují. Na opadající vlně populismu se snaží vyvézt ambiciózní jedinci, což se ne všude daří, ale u nás na venkově, kde jsme obvykle trochu pozadu ve vnímání obecně logických jevů nebo se prostě jen o ně nezajímáme, se to ještě podařilo. A tak ambiciózní paní Bizoňová prý bude místostarostkou a pan Král, minule kandidující za „Kaiserovu“ Obrodu, bude prý starostou.

Jak už jsme vícekrát uvedli, ANO je hnutí bez programu, nahrazující absenci programu populistickými výkřiky nebo sliby, když jaksi nepopulární kroky provádí skrytě za našimi zády a bez našeho vědomí. Tím vyniká tragikomická figura současného pana premiéra a někteří další se pokoušejí opisovat. Položme si otázku: Co to přineslo? Příliv členů ANO? To nikoliv. Mnozí lidé, kteří stáli na počátku tohoto hnutí (přinesli jsme nedávno diplomovou práci jednoho z nich na toto téma), nebo časem prohlédli, se zachovali rozumně a odešli. Kandidátky hnutí obsadily často lidé ambiciózní, ale nikoli vždy schopní nebo odborně zdatní. Když potom je třeba obsadit místa, kde je jistá odborná kvalita je nutná, ANO nemá. To se projevilo např. v minulém období. Výrazně nám to předvedla třeba úděsně neschopná pražská primátorka. Výsledkem dnes je, že ANO bude ve vedení Prahy chybět. Nebo vlastizrádce – brněnský primátor za ANO, který se aktivně paktoval se sudetoněmeckým landsmanšaftem, čímž si vysloužil i německý řád. Také doprimátoroval. A vnímáme to i v řadě dalších měst, kde jiné strany, hnutí nebo sdružení neberou ANO jako partnera pro řízení komunální politiky.

I neúspěch ANO v senátních volbách - zvolen byl (ve 27 volebních obvodech v ČR) jen jediný senátor za ANO) má vypovídající hodnotu.

A tak můžeme být svým způsobem zvědavi na to, do jaké míry se podaří některým lidem přejít od pochybného populismu k nutnému realismu. Něco jiného je produkovat kritiku a napadající výkřiky, na kterých už nikdo nezkoumá, co z toho je pravda a co lež (a že všechno pravda nebylo, mnozí víme). Co je zaujatý projev osobní antipatie nebo neukojených osobních ambicí. Také jen docela obyčejný vztek, že není po mém.

A něco jiného je přijmout odpovědnost za rozvoj města ve prospěch všech jeho obyvatel, nikoli jen malých zájmových skupinek. To poslední se vztahuje třeba na paní Krousovou, kandidující za nejděsnější stranu v ČR. Častý diskutér pan Ráček, jehož připomínky byly i oprávněné a zejména bych mu mohl poděkovat, jako energetikovi, za věcné zhodnocení nesmyslnosti zateplování objektů přednesené na praktickém příkladu. K němu bych ani neřadil populismus, protože, jak známo, hájil svůj názor třeba proti všem ostatním. To populistické není.

A pan Král? Osobně, pokud jsem se s ním vzácně dostal do nějaké debaty, bavili jsme se v klidu, slušně a se vzájemným respektem. Mohl bych tedy říci, že to umí. Jde asi hlavně o to, aby zvládnul vlastní výbušnost a měl k sobě dobré spolupracovníky a rádce. Také půjde o nutnost slušné a věcné komunikace. To mu v minulém období, pokud mohu soudit, moc nešlo. Byl v radě, odešel. Vystupování v zastupitelstvu města netřeba připomínat – díky nejúčinnějšímu propagačnímu prostředku populistů – MITELu to mnoho lidí zná. Také jakási komise, která měla fungovat a hájit dvě kverulantky vyřizující si osobní „křivdy“ a vůbec nefungovala….

Ale to bylo. Co bude? Přejme lidem v našem městě - Mimoni, aby jejich život pokračoval objektivně v pohodě a bez zbytečných problémů a starostí, jak se to dařilo v posledních letech. Myslím, že za to by bylo dobré a slušné všem, kteří se o to zasloužili poděkovat. Já sám tak tímto činím.

V Mimoni dne 17. 10. 2018, Miroslav Starý, člen SČN (Spolek českých novinářů, Praha) a ANS.

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473