OSOBNÍ DROBEČEK

Týká se bydlení. Nezávidím nikomu majetek. Ten, který potřebuji k životu mám a nepotřebují mít pocit, že vlastním něco, co jiný třeba nemá nebo nemůže. Když mohu levně a výhodně bydlet, proč bych k tomu musel ještě byt vlastnit? Ale to je můj názor. někdo to může vidět jinak a dost lidí podléhá molochu vlastnictví, je to každho věc a "potřeba".

Pokud někdo touží opustit nejvýhodnější a levné nájemní bydlení, které nám návštěvníci odjinud upřímně závidí a investovat své nadbytečné finanční prostředky, je to jeho věc. Ceny nemovitostí jdou v poslední době nahoru a cena bytu 3+1 v Mimoni nebude rozhodně nižší než nějakých 650 - 700 tisíc a spíše ještě víc. Příležitost koupit byty za nějakých 50 tisíc byla kdysi, výjimečně a je pryč. Pokud by chtěl někdo rozhodnout o prodeji majetku obce pod cenou, natož hluboko pod cenou, dočká se zcela jistě trestního oznámení a následně soudního řízení pro porušení zákona a spáchání trestného činu. To je prostě dnešní realita. Mně to netíží. Nadbytek peněz nemáme, s bydlením jsme spokojeni. Zadlužit se na zbytek života, aby dluh splácely ještě naše děti? To by se nám pěkně poděkovaly.

Co si s bytem koupím. Starost o zakoupený majetek a všechno, co s tím souvisí. Někdy i obavy, jak dokážou naložit s majetkem dědící potomci. Znám případy i v příbuzenstvu, že spory o majetek po smrti rodičů dokázaly zničit i do té doby skvělé vztahy.

Ještě osobní názor na společenství vlastníků, se kterým sousedíme, jehož přednosti vytrvale vyzdvihuje paní Krousová: Zateplení nám ekonomicky nevysvětlila, jako třeba pan Ráček (velmi nevýhodná investice) a jak jsou zkušenosti i z jiných krajů, ale budiž. Osobně jsem rád, že tento dům je situován tak, jak je, a že hrůzami, které mu přidali vlastníci je otočen do lesíka a nehyzdí vzhled našeho sídliště.

Jinak by spořivá paní Krousová mohla říci, jak jejich společenství šetří na úkor svých sousedů. Jde o odvoz odpadů. Máme zde kontejnery na odpad. Z nich je jeden označen jinak. Je společenství vlastníků, které platí odvoz kontejneru jednou za dva týdny, zatímco my všichni ostatní platíme odvoz každý týden, takže dvakrát tolik. Kontejnery v řadě stojí vedle sebe. Jestli „popeláři“ vyvážejí jejich kontejner jednou za dva týdny a naše každý týden nesleduji. Možná to tak je a mělo by. Ovšem každý si asi umí představit, že kdokoli od nás i od vlastnických sousedů když vynáší odpad, vysype ho do prvního kontejneru, ke kterému přijde nebo tam kde je volno a nijak nerozlišuje, že ten je náš a ten vedle sousedů.

Jistě, o nic moc nejde. Nejsou to žádné obrovské peníze. Jde jen o princip. Inu každá koruna navíc je jistě dobrá. Že to je jaksi nefér k sousedům? Prosím vás, taková prkotina!?

5. 10. 2018, M. Starý

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473