POLEPŠILA SI ČSSD??

Jak už víme, předsedou byl zvolen Jan Hamáček. V prvém kole ze sedmi kandidátů dostal největší počet hlasů Jiří Zimola. Ten postoupil do druhého kole s Janem Hamáčkem. Třetí a nejúspěšnější z poražených byl Milan Chovanec, který neunesl porážku a odmítl následně i kandidaturu na prvního místopředsedu. Ve druhém kole zvítězil Jan Hamáček rozdílem 48 hlasů z celkového počtu 516 hlasujících delegátů (272 proti 224 hlasům).

Budeme-li brát v úvahu výsledky veřejné ankety, které se zúčastnilo téměř 20 tisíc respondentů, výrazně největší sympatie veřejnosti měl Jiří Zimola, který v anketě obdržel asi 56 % ze sedmí kandidátů. Ze zbývajících šesti neobdržel nikdo větší počet hlasů v procentech, který by byl vyjádřeno dvoumístným číslem. Znamená to, že touto volbou veřejnost zřejmě bude nadšena velmi málo.

O to víc bude záležet na prvních krocích nového vedení, aby tento nepříznivý dojem dokázalo napravit. Částečně to mohlo mírně vylepšit zvolení Jiřího Zimoly prvním místopředsedou, případně odchod některých poškozovatelů „firmy“ ČSSD, jako např. Zaorálek nebo Marksová z vedení ČSSD.

Bude hodně záležet na tom, jak se ČSSD postaví k podpoře Babišovy vlády, jak k tomu vyzval na sjezdu delegáty přítomný prezident Miloš Zeman.

Zde je významná šance, jak si může ČSSD svou značně pošramocenou reputaci napravit. Pokud se této šance jasně nechopí a propásne ji, bude ČSSD pokračovat v poklesu sympatií, ztrátě preferencí a voličů směrem k riziku odchodu ČSSD z poslaneckých míst.

18. 2. 2018, M. Starý

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473