PŘED SJEZDEM ČSSD

Oddechový čas

   Už se bohužel nikdy nedozvíme, jak by vypadalo sestavování vlády, pokud by byl prezidentem Jiří Drahoš. Druhý ani třetí pokus na její sestavení by ovlivnit nemohl, o to se postaral Miloš Zeman. Nemohl by ani dát šanci stranám, které ho podporovaly. Musel by přihlížet, jak se o výkonnou moc dělí strany, u nichž příliš příznivců rozhodně neměl.

   Pokud by trval na tom, že premiérem nemůže být Andrej Babiš, patrně by to znemožnilo sestavení jakékoliv vlády, což by vedlo spíše dříve než později k předčasným volbám.

   Existuje hned několik politických stran, ze kterých by předčasné volby mohly snadno udělat strany mimoparlamentní. K nim patří i sociální demokracie. Ti její čelní politici, kteří vyzývali k volbě Jiřího Drahoše, prokázali pozoruhodnou míru politického analfabetismu. Vzhledem k tomu, jak velkou část svých životů v politice strávili, je to tak trochu zvláštní. Podle prvých sociologických průzkumů voliči sociální demokracie volili ve větší míře Zemana než Drahoše. Tím přispěli k možné záchraně ČSSD bez ohledu na chování některých jejích čelných představitelů.

   Opětovné zvolení Miloše Zemana přináší stranám, které jsou těsně nad hranou volitelnosti, cenný oddechový čas. Se sestavením vlády se spěchat nebude a předčasné volby zatím nehrozí.

   Oddechový čas může být promarněn. Proud by došlo k vyřizování účtů, k zakopávání se v obsazených funkcích a pozicích, k pokračování v protizemanovské agitaci, i když volby už skončily.

   Výsledky voleb zcela jasně ukazují, jak bláhová byla slova Zemanových protikandidátů o tom, že sjednotí národ. Prostě neměli o rozpoložení voličů ty správné informace a slibovali něco, co nebylo v jejich silách.  

   Uchazeči o místa ve vedení ČSSD by nyní už správné informace mít mohli. Sjednocení ne příliš početné, ne příliš bohaté a v současnosti ne příliš vlivné strany by mělo být jejich prioritou. Po skončení oddechového času už jim nikdo hrací dobu nenastaví.

Jan Keller, poslanec EP za ČSSD

 

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473