Z "KAVÁRNY"SOPKA

Kavárna soptí vzteky

Sociolog Hampl vysvětlil, proč pražské elity1), nenávidí prezidenta.

Často se mluví o „rozdělené společnosti“ v souvislosti se zvolením prezidenta Miloše Zemana a vyhraněnými postoji jeho příznivců a odpůrců. Jak se na to dívá sociolog?

Otázka: Jak moc zásadní je, podle Vás, tento spor?

Odpověď: Václav Bělohradský nedávno napsal, že přímá volba prezidenta rozdělila národ. To není přesné. Právě přímá volba prezidenta ukázala rozdělení společnosti, které už dlouho existovalo.

   *  Na jedné straně elita národa, bohatí, herci, umělci, politikou živení inteligentní (nebo spíš „vyčuraní“?) lidé, žijící z dotací, podpor a státních či korporátních rozpočtů.

   ** Na straně druhé, řemeslníci, lidé z fabrik a obchodů, podnikatelé, servírky, kadeřnice, zdravotní sestry a masa dalších obyčejných lidí, kteří těm vznešeným, svojí prací, svými daněmi, jim platí jejich pohodlný život.

     Pokud se někde příznivci Zemana ozvou, jsou označováni za "nácky". A tito obyčejní lidé najednou zjistili, že mohou elity přehlasovat!

     To je skutečný důvod, proč Miloš Zeman, ač si jako prezident počíná velmi dobře, vyvolává takovou nenávist v části společnosti. To je naprosto revoluční zjištění.

    Za tři roky ve funkci prokázal, že bude-li na druhé funkční období kandidovat, český národ jej opět zvolí. A to by byla pro všechny "havloidy a sluníčkáře", včetně velvyslance USA, přímo katastrofa.... 

    Pro vládnoucí elitu je Miloš Zeman živou připomínkou, že i ona může být v demokratickém systému poražena. Tak se zamyslete, třeba i sdružujte a hodnoťte...

Vysvětlivka: 1)Soubor mravních ubožáků označovaný jako „pražská kavárna“ rozhodně nelze považovat za elitu. Pravda je, že oni sami sebe tak hodnotí a považují se za vrcholy inteligence a kultury, když často opak je pravdou. Jiným případem je, když z nich elity chce dělat někdo, kdo potřebuje nějakou jejich podporu a nemůže přece tvrdit, že je podporován nemravnými idioty. Když ale řekne, že „se za ním šikuje elita národa“, jak to tvrdil pan Drahoš, je to sice stejná blbost, ale zní to hezky, že? 

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473