V NOVÉM ROCE ZATÍM ŽÁDNÁ SLÁVA

Dnes jsme byli s manželkou na kontrolním vyšetření a tak jsem si vzpomněl na níže uvedený článek, který nám do redakce přišel před časem. Je 8. ledna 2018 (systém prý funguje od 1. 1. 2018).

Podle optimistických zpěvů třeba na rozhlasových stanicích se vydávají recepty, „jen to fičí“ a všechno skvěle funguje. K naší smůle jen v ordinaci, ve které jsme byli vůbec ne. Ani ve dvou lékárnách (v jedné lék neměli a ve druhé na štěstí měli poslední) jsme také neslyšeli žádné chvalozpěvy. Já jsem žádný lék nepotřeboval moje žena jeden. Než se paní doktorce podařil recept, byla ta milá, jinak stále usměvavá dáma zralá na infarkt. Nakonec se jí to na čtvrtý nebo pátý pokus podařilo. Zdá se, že jeden další krůček ke zničení lidstva technikou. Článek došlý asi před dvěma měsíci, přikládám:

Elektronický recept.

„Bude povinný od 1. ledna, ten člověk, co je teď chvíli ministrem zdravotnictví, to považuje za svoji prioritu… Bojím se, že většina lidí netuší, o co jde. Zkusím to vysvětlit normálně. Když přijdete pro recept, tak ho nedostanete. Dostanete čárový kód (pokud bude fungovat internet a nespadne centrální úložiště dat). S tím čárovým kódem půjdete do lékárny, lékárník ho přečte (pokud nespadne internet a centrální úložiště) a vydá vám lék – pokud ho má. Když ho nemá, tak jiný lék vám vydat nesmí a máte smůlu… Když budete chtít recept pro babičku – máte smůlu, musí si pro recept přijít sama… Nebo ho doktor může poslat babičce na mobil!! Když bude babička v domově důchodců, tak se asi musí naučit s mobilem, jinak nedostane nic. Kdyby náhodou doktor napsal normální recept, tak má hned 2 miliony pokutu! Navíc se ty čárové kódy budou evidovat kdesi v nějakém úložišti, takže kdo bude mít zájem, tak s trochou šikovnosti si zjistí, že paní X. X. má rakovinu, protože bere na to léky, a pan Y. Y. má potíže s erekcí, protože bere Viagru, a ještě je blázen, protože bere prášky na hlavu. Tohle fakt chceme? V žádné rozumné zemi to není, všude fungují papírové recepty. Jediný užitek z toho bude mít firma, která spravuje to centrální úložiště dat. Vadí to doktorům, lékárníkům i sdružení pacientů pana Olejára. Bohužel většina lidí si myslí, že elektronický recept je to, co vytiskne doktor na tiskárně – a ne tahle hrůza, co nás čeká. No a politikům to nevadí vůbec. Není jediná strana, která by byla proti tomu! Vážení politikové, co budete (už jste byli – pozn. RSP) zvoleni – a že vás pár v přátelství mám… Jardo, Jano, Václave, Filipe, Pavle – takhle začnete volební období? Po novém roce vás čekají opravdové problémy. Systém určitě spadne – pamatujete problémy s evidencí motorových vozidel – a to bylo podstatně méně údajů. Lidi nedostanou svoje léky. A doktoři a lékárníci se budou bouřit… Jestli bude stávka, budu jeden z prvních, který do toho půjde."

„Nejen ministr, ale i pan premiér by chtěl digitalizovat kdeco, dokonce chtěl k tomu mít zvláštní ministerstvo. To mu nakonec rozmluvili, ale… Tak nějak jsem nahlédl do Ústavy ČR, jejíž první článek základních ustanovení zní: „(1) Česká republika je svrchovaný, jednotný a demokratický právní stát založený na úctě k právům a svobodám člověka a občana.“ Není to žádná sláva ani se svrchovaností, ani s demokracií ani s právním státem. Ale já bych z toho nyní vyjmul úctu k právům a svobodám člověka. Mám stále více nedobrý pocit omezování svobod člověka. Omezování a potlačování svobody technikou. Stáváme se stále více nějakými naprogramovanými robotky a to samostatné, vlastní a člověčí se z nás stále více ztrácí. Nebo je z nás záměrně vytlačováno?

8. 1. 2018, M. Starý

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473