MÁME TO ZA SEBOU?

TAK UŽ TO MÁME ZA SEBOU

Myslím tím jaksi – u nás doma. Cestou do volební místnosti mě napadlo, jak bude posuzován hlas, když si volič splete obálky a zeptal jsem se volební komise. U nás se totiž volí i do Senátu a obálky se liší jen barvou.

Žlutá do Senátu, šedá do zastupitelstva města. Nevyloučil bych, že to někdo vloží obráceně a podle sdělení komise budou jeho hlasy neplatné. Myslím, že je to nesmysl. Za plentou jsou sice vylepeny vzorově obě obálky s nápisy, ale to může volič přehlédnout. V případě barvosleposti, jak poznamenala jedna členka komise je to 50/50.

 

Tentokrát jsme u nás doma zvolili plnohodnotně. Při volbě do Senátu jsme řešili, jestli vybereme toho, kdo se nám jeví nejlépe, nebo nebudeme v prvém kole hlasovat a počkáme na druhé. Manželka to rozhodla. Vybrali jsme. Upřímně řečeno u zbytečné instituce jako je Senát, mi to je jedno. Beru to tak, že v republice vybíráme, kterých 27 občanů si zvedne průměr na důchod. Nic víc.

Komunální volby to je jiná káva. Je to o našem městě a jeho budoucnosti. Cestou mě jen napadlo, jestli by neměly být zveřejněné volební programy i podrobeny přezkoumání a některé strany z voleb vyřazeny. Např., jestliže program ČSSD v Mimoni obsahuje zločinné prvky, neměla by být kandidátka této „strany“ k volbám připuštěna. Možná to chtělo podání trestního oznámení po zveřejnění zločinného záměru, aby dále nedošlo k navádění (oblbování) dalších občanů ke zločinu.

„Kosti jsou vrženy“ a budou vrhány do 14 hodin. V případě měst a obcí budeme výsledky přece jen očekávat s určitým napětím. Kdybych byl věřícím, modlil bych se, aby neuspěli sebestřední kariéristé, kterým žádná špatnost není cizí, typu pana Chota nebo např. paní Žatecká, jejíž „obrazy“ hyzdí prostředky hromadné dopravy v České Lípě, t. č. též krajská zastupitelka, od které jsme toho na jednáních krajského sboru zastupitelů slyšeli velmi málo a přínos i toho mála (několika vět nebo slov) lépe nehodnotit. Nebo třeba jediný nositel správných názorů (naštěstí obvykle osamělý) pana Ráček v Mimoni, připravený vždy hájit své jediné, někdy i časem hodně zkamenělé „pravdy“ proti všem bez ohledu na změny situace a vývoj společenského dění i technicko-hospodářského stavu.

Jako nevěřící nemohu spoléhat na Boha a jeho všemohoucnost. Zbývá mi tak jediné, spoléhat na to, že většina voličů neztratila ani v záplavě předvolebních slibů a oblbování svou soudnost a bude rozhodovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, jak jsme se o to snažili i u nás doma.

I když to dalo dost práce, nakonec jsme oba využili všech 17 hlasů, které jsme mohli pro dobrou budoucnost našeho města využít. Svědomí tak máme čisté a doufáme, že většinově projdou pracovití, slušní lidé. A nebezpeční egoisti, případně perspektivní zločinci nebo i pomatenci budou odstaveni na vedlejší koleje bez možnosti našemu městu škodit!

V Mimoni 11. 10. 2014, Miroslav Starý

 

 

 

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473