NÁŠ KOMENTÁŘ NA ŘÍJEN

Motto: „Není blbce, aby si nebyl jist, že je velikým mužem, není osla, aby shlížeje se v potoce, kolem něhož kráčí – nehleděl na sebe s potěšením a neshledával, jak náramně se podobá koni.“ /Flaubert./

„C E T E R U M   C E N S E O   C A R T H A G I N E M   E S S E   D E L E N D A M.“

/Ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno./

svata

 

 

 

 

Název mého komentáře plně koresponduje s výrokem mnohokráte účelově pronášeným římským politikem, řečníkem, spisovatelem a vojákem, kterým byl Marcus Porcius Cato st. Jmenovaný neustálým opakováním tohoto výroku na konci každého svého projevu chtěl poukázat na to, že o mnohem důležitější než všechny návrhy podávané v senátu je zničení Kartága. Šlo v zásadě o to, aby Římané získali dominanci nad Kartágem, což se nakonec podařilo. Město bylo zničeno a jeho obyvatelé, kteří přežili, byli prodáni do otroctví. To vše s cílem vymazat minulou slávu a především vliv konkurence. Historie však ukazuje, že nejenom slova politika Catoa, ale zejména způsoby likvidace nepohodlných jsou stále uplatňovány, zejména když se mocní začnou bát o své majetky i postavení nejenom ve společnosti, ale i v globalizovaném světě.

         Klasickým příkladem těchto dnů, samozřejmě v jiné modifikaci, ale stejné podstatě, jsou opakované výroky prezidenta B. Obamy a jeho nohsledů o tom, že syrský prezident B. Asad musí zmizet ze syrské politické scény, neboť jinak nebude v Sýrii a ani na Středním východě klid. B. Obama spolu se svým francouzským protějškem F. Hollandem ve svých projevech na letošním plénu Valného shromáždění OSN B. Asada coby hlavu Syrského státu odmítli. Na tuto skutečnost reagoval prezident Ruska V. Putin slovy: „Vážím si svých kolegů, amerického a francouzského prezidenta, nejsou ale syrskými občany a nemyslím, že by měli rozhodovat, kdo by měl Sýrii vést.“ V. Putin také prezentoval, že nejde dělat účet bez hostinského. V čemž se rozhodně nemýlil.

         B. Obamovi, F. Hollandovi a dalším jejich souputníkům je přitom zcela jedno, že je to právě MUDr. B. Asad, který vzdoruje za pomoci Ruska a dalších svých přátel extrémistům Islámského státu. Je to právě Asadova armáda, která je dnes jedinou reálnou silou v Sýrii proti islamistům. Vyvstává tak otázka zdali si USA vůbec uvědomují, že kdyby B. Asad padl, nejvíce by na tom vydělaly síly islámistů, které dnes USA bombardují. Anebo je to i účel, aby dílo bylo dokonáno? To však ještě zatím zůstává otevřenou otázkou! Pravdou pak zůstává, že jednou vypuštěný z láhve džin se do ní už těžko vrací.

        Do určité míry bylo pro B. Obamu a mnohé jeho protagonisty „svatováclavským“ překvapením nedělní oznámení Bagdádu a Damašku, že začnou koordinovat zpravodajské informace s Ruskem a Iránem. USA, které s Ruskem a Iránem nemíní informace sdílet, se obávají, že to jejich koalici proti Islámskému státu oslabí. Při této příležitosti je třeba dodat, že Rusko ústy svého prezidenta pro americkou televizi CBS prezentovalo, že se nezúčastní žádných pozemních operací na území Sýrie nebo v jiných státech; alespoň nyní to neplánuje. Zvažuje ale, jak posílit spolupráci se syrským prezidentem B. Asadem a jinými partnery, což cosi také signalizuje. Putin při svém „svatováclavském“ setkání s B. Obamou rovněž připustil, že by se Rusko mohlo účastnit náletů proti Islámskému státu, ale jen s mandátem OSN.

        Ruský prezident V. Putin pozval všechny země světa, aby se po jeho boku zapojily do bojů s Islámským státem. Rusko v Sýrii oficiálně letecky útočí od středy 30. září t. r. O pomoc bylo oficiálně požádáno prezidentem Sýrie B. Asadem. Letecká pomoc Sýrii byla jednohlasně schválena horní komorou Federálního shromáždění Ruska. Pro Putinův návrh hlasovalo všech 162 členů Rady federace. Akce Ruska silně zneklidňuje USA a jejich spojence čemuž se nelze divit. Jeden z jejich nejbližších „ paladinů“ – Saúdská Arábie vyhrožuje i před Valným shromážděním OSN ústy svého ministra zahraničí, že B. Asad musí odejít, k čemuž bude donucen i silou. Není se čemu divit, vždyť Saúdská Arábie patří k těm zemím, které díky svým penězům jsou spoluodpovědné za to, co se v arabských zemích dělo a děje. Tato „hlásná trouba“ USA, obdobně jako kdysi Cato st. na pokyn svého protektora vykřikuje, že B. Asad musí být zničen. Je to vcelku logické, vždyť B. Asad vysloveně překáží americkým zájmům v této oblasti a to je třeba trestat!

         Problematika migrantů nesouvisí jenom se situací v Sýrii, jak je neustále našimi masmédii akcentováno, ale i s problémy řady jiných států arabského světa, Asie, Afriky, dokonce i Evropy (viz Albánce z Kosova)odkud běženci utíkají nejenom ze strachu z válek, ale i z touhy za lepším životem v bohatých evropských státech. Toto uměle vyvolané „stěhování národů“ nepřímo zapadá do kontextu americké globální politiky. Je přece všeobecně známo, že cílená propaganda je mocná zbraň a když se k ní přihodí pár „ zlaťáků“ na cestu, tablet či mobil těžko se dá uměle vyvolaný exodus zastavit. Nezapomínejme, že mezi těmi, kteří do Evropy utíkají, nejsou jen ubožáci, kteří před hrůzami válek skutečně naši pomoc potřebují. Ti totiž povětšinou na cestu za lepším životem ve vysněné Evropě peníze nemají na rozdíl od těch, kteří účelově s jasným cílem do Evropy přicházejí. A to stále mnozí ještě nechápou. Jinak by přece nemohl ještě dnes šéf Evropské komise J. C. Juncker na 13. Kongresu Evropské konfederace odborů v Paříži vzkazovat utečencům, že jsou v Evropě vítáni. Doslova mj. uvedl: „Vítejte, uprchlíci!“, řekl s tím, že je „naléhavou povinností Evropy aby je přijala“. Jakoby nechtěl vidět co se okolo stoupající vlny migrantů děje. Tyto jeho výroky se snad dají tak nanejvýše vysvětit senilitou či duševním pohnutím v šestinedělí.

         Jinak je tomu u německé kancléřky A. Merkelové. Ta totiž nepřímo podle bavorského premiéra H. Seehofera vyzvala běžence, aby vtrhli do Německa, čímž způsobila současnou krizi. Německo už dnes, tak jako některé další země příjem migrantů nezvládá a naprosto nefungují pravidla pro jejich přerozdělování. Jen v září přišlo do Bavorska 169400 uprchlíků. Podle šéfa německých policejních odborů R. Wendta je už dnes situace taková, že v některých ubytovnách pro úprchlíky vládnou zločinecké struktury. Násilnosti jako ty, které se udály 26. a 27. září t. r. v centru pro migranty v středoněmeckém Kasselu, nejsou podle něho ničím novým. Migranti totiž vytvářejí skupiny podle etnického původu, náboženství nebo klanů a ty na sebe útočí povětšinou noži. Jsem názoru, že A. Merkelová buď mnoho rozumu nepobrala, neboť by jinak svoje extempore okolo běženců nedělala. A tak se naskýtá otázka, zdali nakonec její postoje a činy někdo neřídí a ona musí konat jak je jí nařízeno, aby před světem neztratila tvář. Mohou to být nelegální odposlechy jejích telefonů Američany, o nichž už ona dávno ví či připomínání jejích starých „hříchů“ z mládí v tehdejší NDR. Zřejmě na tom může něco být, i když je to holá spekulace. Svědčí o tom i nedávný vtip, který mně vyprávěli moji němečtí přátelé z bývalé NDR. „ Víš, kdo nakonec zlikviduje Německo? No přece A. Merkelová plnící pomstu E. Honeckera a Stasi za rozbití NDR.“ Lidé se prostě baví a vymýšlejí nejrůznější „pitomosti“, ale i to patří k folkloru té či oné doby, včetně té naší.

         Pokud jde o našeho premiéra B. Sobotku, ten coby „uníjní poskok“ nestojí za řeč. K odmítnutí kvót běženců se zachoval jako zbabělec a nechal v tom „vymáchat“ jak R. Fica tak i V. Orbána. To už nikdy se sebe nesmyje! Zároveň začal v tomto smyslu bohapustě žvanit a ospravedlňovat se, tak jak to mívá ve zvyku. V tomto případě přišel s tím, že to udělal jen proto, aby se prý vůči EU „nevyautoval“. Zapomněl přitom, že se vůči celé řadě našich občanů „vyautoval“ už dávno. Ne jistě náhodou byl B. Sobotka už v r. 2014 „oceněn“ webem o. s. Národní myšlenka cenou Emanuela Moravce.

         A co říci závěrem? Snad už pouze jen citovat varovná slova Apollonova kněze v Tróji, věštce Láokoóna – „Nevěřte tomu koni Trojané“! Anebo se snad mýlím? Ale na to si již musí odpovědět každý sám!

I N G. V Á C L A V  S V A T E K

 

 

 

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473