POD HOROU KUNĚTICKOU 5. 9.

CO BYLO, CO ZBYLO?

V sobotu, 5. 9. 2015 jsem se vypravil na tradiční setkání „Pod Kunětickou horou“. Myslím, že kromě loňského jsem byl na všech. Mou si snad proto dovolit takový ten retro-pohled.

Na počátku to byla skutečně velkolepá akce, kterou jsme hradecké a pardubické KSČM snad i trochu záviděli. Nám samotným se cosi aspoň trochu podobného nepodařilo. A to, i když jsme věnovali přípravě mnoho úsilí a měli jsme řadu kvalitních odborných spolupracovníků. Mám na mysli výročí Slavnosti přátelství v Holanech. Jednak jsme na to byli poněkud osamoceni a neměli jsme přízeň místních, resp. v obci přetrvaly historické henleinovské tradice. To jen tak poznámka mimo.

Pod Kunětickou horu jsme jezdili rádi a nebyl žádný problém naplnit i tři autobusy.

Počasí této akci tradičně přálo, byl kvalitní kulturní program, stánky se vším možným i nemožným, občerstvení a hlavně mnoho známých a přátel, tedy i dobrá nálada.

Léta ubíhala, pomalu ubývalo stánků i účastníků. To je tak. Stánkaři rádi jedou tam, kde je mnoho lidí a možnost dobrého výdělku. Ubude lidí, ubude i stánků. Proč ubývá lidí? Ubývá snad příznivců KSČM? Možná. Ti „věrní“ kdysi poznaným idejím ubývají a nové se získávat asi moc nedaří. Možná proto, že ideje se jaksi „nenosí“ a nepropagují. Na vystoupení několika představitelů, z nichž někteří se snaží přesvědčovat účastníky, že jsou mnohem lepší, než ve skutečnosti jsou, je asi zvědavo stále méně lidí. A tak místo ocenění myšlenek a aktivizace slýcháme spíše poznámky typu – „to nám ten předseda zase přibral“, atd.

Můžeme se ptát, jestli akce táhne tolik jako dříve nebo dokonce více. Odpověďmi mohou být klesající počty účastníků včetně jejich motivace k účasti. Jistě jsou tu i jiné limity, jako např. finance. Autobus něco stojí. Samozřejmě když se to řeší rozpočítáním na účastníky, není každý ochoten za nějaké dvě stovky nebo i více, jet. Ještě tak autem, když to může spojit s návštěvou příbuzných nebo kamarádů poblíž nebo v okolí, jako třeba já. Když jedeme tři jedním dobrým a úsporným autem, už nás to vyjde jen něco přes stovku na jednoho.

Tento finanční limit je daleko jednodušší řešit, než výměnu některých představitelů za lepší. Nevěříte?

Podívejme se na zastoupení od nás z Libereckého kraje. Zdánlivě se až tak moc nezměnilo. Přes původní „poplašné zprávy“ jsme se tradičně potkali s kamarády ze Semil. Nejeli sice autobusem, ale bylo jich tam i tak 18 a měli tradičně kvalitní stánek včetně podpisového stolečku se dvěma peticemi.

kunka 002

Jablonečtí sice neměli stánek, ale autobus ano, stejně jako českolipští. Liberec už dlouho tradičně nejslabší. Autobus je drahý a přece ho nebudou zajišťovat pro cizí lidi. Koho míní liberecká „hvězda“ pod termínem „cizí“ mezi zájemci o akci „Pod Kunětickou horou“? To se zeptejte na liberecké adrese. Pokud by chtěla zajišťovat dopravu jen pro „necizí“ – své kamarády, tak by to na autobus jistě nevyšlo nebo by to musel být jen malý mikrobus. Pokud by to mělo být jen pro skutečné přátele, tedy ne takové, kteří přátelství jen předstírají, protože musí, nebylo by potřeba ani auto. Stačila by motorka a ani by nemusela mít tandemové sedlo.

Přitom řešení v KSČM, kde se hovořívalo kdysi o solidaritě a pomoci, by to mohlo být ke zvýšení účasti jednoduché. Mít takové příjmy, jako má výše zmíněná „hvězda“, zaplatím autobus ze svého a účastníci by jeli zdarma a to byste hned viděli ten zájem. A což takhle pan poslanec? Pro něj zaplatit autobus ze svých příjmů, by byla přece legrace. Klidně i dva autobusy. Jenže to by muselo platit, že co říkáme, taky děláme. Snad by „s lidmi pro lidi“ mohlo platit aspoň jednou za rok. Bohužel původní heslo bylo transformováno na „s lidmi pro sebe“ a nějaká jednota slov a činů neplatí už ani v KSČM.

A tak, přestože se život v naší zemi stále více dramatizuje, akce, která by se mohla stát jedním z velkých masových protestů, stále více ztrácí svůj „glanc“ a slábne.

V Mimoni 7. 9. 2015, M. Starý

 

 

 

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473