NÁŠ KOMENTÁŘ - LEDEN 2020

Motto: „Quando equidem populus iste vult decipi,decipiatur."

/Když ovšem tento lid chce být klamán, ať je klamán./ C. Carafa de Montenegro.

SNADNO VĚŘÍME TOMU, ČEMU VĚŘIT CHCEME.

blahorodiTak tady máme nový rok s magickým číslem 2020. Starý rok se nenávratně odebral mezi svoje předchůdce do propadliště dějin a všichni toužebně očekávají, co jim ten nový přinese. Samozřejmě, že by si přáli, aby byl lepší než ten starý, aby jim přinesl zdraví a štěstí podle jejich individuálních přání. Vyhovět však všem, jak je všeobecně známo, samozřejmě nejde. A tak budou opět mezi námi ti, kterým se dařit bude, ale i ti kterým nikoliv a to i přes halasné oficiální „vytrubování" jak se nám všem v globálu vlastně dobře daří. Kéž by tomu skutečně tak bylo. Myslím, že by si to přál i ten největší škarohlíd s výjimkou těch, kteří nebudou spokojeni nikdy.

Významnou roli budou jistě hrát v tomto směru někteří neukojení politici bez sebereflexe, kteří si dokazují, nejen sami sobě ale i svým souputníkům, že oni jsou ti, kteří to s naši společností myslí nejlépe. Nepřímo se tak prezentují, jako novodobá avantgarda, která povede naši společnost k novým „světlým zítřkům". Zapomínají přitom, že ony světlé zítřky už tady dávno byly a to v době, kdy některým ještě teklo mléko po bradě nebo na světě ještě nebyli. A ti starší si pamatují jak to nakonec s těmi „světlými zítřky" dopadlo! Je přitom více méně tragikomické jak někteří, s impertinencí sobě vlastní bez znalosti věci vystupují, kritizují, poučují a přesvědčují ostatní o svých pofiderních pravdách. Doslova katastrofou je, že se díky „úspěšně" postupující společenské debilizaci najdou mezi námi ti, kteří jim jejich bláboly ještě „baští".

         Zvážím-li vše pro a proti docházím k názoru, že letošní rok nebude o nic lepší než ten minulý, ne-li horší. Dále poroste polarizace společnosti a její rozrůznění do protichůdných názorových táborů. Nezapomínejme, že při polarizaci věříme pouze tomu, čemu chceme věřit a nedůvěřujeme tomu, co reprezentuje ty druhé. Pokračovat bude zdražování i míra manipulace v některých sociálních médiích obdobně, jakož i další šíření černobílého vidění světa, a j. Žel, člověku aby si zachoval tvář a „nepapouškoval ptákoviny", nezbude nic jiného, než se znovu naučit číst mezi řádky.

         Ve větší míře, než tomu bylo v roce předcházejícím, bude ve společnosti svoji roli hrát boj o prestiž a moc. Zvláště pak, když nás letos čekají krajské a senátní volby, které budou jakýmsi naším společenským indikátorem. Opět se bude realizovat stará pravda, že politikům jde vždycky především o moc, o jejich moc, nikoliv o prospěch lidí nebo lidu. Moc slouží především k získání jakéhokoliv prospěchu! Tedy nejenom finančního či materiálního, jak by se na první pohled i zdálo, ale lze k nim přiřadit i myšlenky uskutečnění spravedlnosti, dosažení prospěchu pro někoho jiného atd.

       Čekají nás další stupňující se útoky na prezidenta M. Zemana, premiéra A. Babiše, ministryni spravedlnosti M. Benešovou a jejich příznivce. Angažovat se samozřejmě v tomto směru budou především tzv. „demokratické" strany ODS, KDÚ-ČSL, STAN, TOP09 a Piráti. Ti posledně jmenovaní si bláhově myslí, že budoucnost musí patřit jim a podle toho se dnes už také chovají. K nim se budou připojovat jejich soukmenovci všeho druhu. Ale všeho do času, žádný strom neroste do nebe!

         Prim bude, tak jako v minulosti, opět hrát spolek Milion chvilek se svým guru M. Minářem. Plané fráze tohoto spolku, mj. např. požaduje, že pro lepší život v naší zemi je třeba odstoupení premiéra A. Babiše aj., mají napomoci destabilizaci současného Status quo v naší zemi. V těchto jejich nátlakových akcích pomocí ulice se pánové a dámy z Milionu chvilek zřejmě zhlédli ve francouzských žlutých vestách, hongkongských aktivistech či realizátorech ukrajinského Majdanu a jim podobných. Ať už jsou jejich vzory takové či makové, pořádku to rozhodně neprospívá, spíše destrukci. Někdy to až připomíná realizaci známé fráze: „Čím hůře, tím lépe". Otevřenou otázkou ale zůstává pro koho? Kdo má takový zájem na destabilizaci naší společnosti? Komu jsou trnem v oku naše zatímní dobré ekonomické výsledky? Kdo za tím vším stojí? Frenetické vyřvávání mnohdy ctihodných dam a pánů frází typu demise, demise, demise silně připomínají slova francouzského prezidenta de Gaulla: „Lidé jsou telata." Samozřejmě s tím nemohu souhlasit. Lidé telata nejsou. Je však smutným faktem, že se občas tak chovají.

         Nepříjemnou skutečností je fakt, že se někteří jedinci budou i nadále snažit kalit vodu v mezinárodně politických a hospodářských vztazích, především mezi námi Ruskem a Čínou a to i přes značné úsilí prezidenta M. Zemana o jejich stabilizaci. Markantním příkladem takového Kazisvěta není nikdo jiný než starosta Řeporyjí P. Novotný. To co předvádí tento pán ve vztahu k Rusku a Číně nemá obdoby. Je ztrátou času jeho excesy rozebírat. Snad mu pouze připomenout, že dělá ostudu s pomníkem Vlasovcům, když už ne Řeporyjím tak svojí židovské komunitě. Tento pán ve svém provlasovském entuziasmu asi zapomněl, že to byli mj. právě Vlasovci, kteří povraždili rozhodně nemalý počet Židů. Omluvou pro něho by to bylo v případě, že by se snad někdo z jeho nejbližších honosil německým fašistickým titulem „Čestný árijec", čemuž rozhodně nevěřím. Jinak pro tohoto pána více než pro kohokoliv jiného platí slova z Bible: „Blahoslavení chudí duchem, neboť jejich jest království nebeské."

         A co říci závěrem? Snad pouze tolik, že letošní rok nebude pro řadu z nás žádnou procházkou růžovým sadem. Blížící se krize by mohla přinést nejenom další zdražování, ale i ztrátu řady pracovních příležitostí čemuž bychom se nevyhnuli. Je třeba přiznat, že Babišova vláda dělá vše možné i nemožné, aby případný negativní dopad krize na obyvatele odvrátila. Otázkou bude, jak se jí bude dařit. Je třeba popřát A. Babišovi v tomto směru hodně zdaru a nenechat ho odradit. Nezapomeňme, že letošní rok je pro nás i jinak specifický. Bude tomu totiž 8. listopadu už 400 let, kdy se pro náš národ stala tragedií bitva na Bílé hoře, která ho uvrhla na 300 let do habsburské poroby, což se nesmí v jakýchkoliv formách už nikdy opakovat! Anebo se snad mýlím? Ale na to si již musí odpovědět každý sám!

I N G. V Á C L A V   S V A T E K

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473