NÁŠ KOMENTÁŘ - ČERVEN 2019

Motto: „Říct někomu, že je idiot, to není někdy urážka, nýbrž diagnóza.“ J. Tuwim /Tančící Sokrates/

KAM JSME SE TO DOSTALI?

         Naše společnost je vážně nemocná.

blahorodiU některých jejích jedinců začínají dominovat ty nejhorší lidské vlastnosti. S tolika zloby, nenávisti, sprostoty, nestoudnosti, agresivity, neschopnosti a hlouposti jsme se dříve rozhodně nesetkávali. Dnes se někteří lidé mylně domnívají, že v rámci demokracie si mohou dovolit vše. Zapomínají přitom, že existují určité morální a mravní atributy, které by se překračovat nikdy neměly. Samozřejmě, že na světě není jen všechno černé nebo bílé. Tedy i všechny lidské vlastnosti mají dva póly. Většina lidí se pohybuje kolem středu. Vychýlení jim obyčejně způsobují nejrůznější pocity často katalyzované většími, či menšími zásahy zvenčí. V každém člověku dřímají jak dobré tak i špatné vlastnosti a je jenom na okolnostech, které v tom či onom okamžiku převáží. Jsem přesvědčen, že vůbec nejhorší lidskou vlastností je lidská závist, od které se odvíjí takřka vše. Ničí nejenom mezilidské vztahy, ale i vše krásné, pozitivní a výjimečné. Žel, povětšinou demotivuje i ty nejschopnější a ve svých důsledcích vede zpět k rovnostářství a průměrnosti. A tak se často stává, že někteří jedinci se chovají jako „utržení ze řetězu“ a myslí si, že svou blbostí ohromí nejenom své okolí a svoje příznivce. Takovým markantním případem je například dnes už bývalý funkcionář ODS v Jesenici u Prahy M. Lang. Jmenovaný se rozčílil, že Sněmovna přehlasovala veto Senátu a definitivně potvrdila, že církve budou platit daně z náhrad od státu. Všechny poslance, kteří hlasovali pro schválení zákona o zdanění církevních restitucí, označil za „smradlavá, proradná prasata. Uvedl: „Nejsou to lidé a je dovoleno je zabíjet. Takové zrůdy je nutné pozabíjet, aby svou morální zrůdností nenakazili zbytek národa.“ A ještě drsněji se obul do samotného prezidenta, kterého by podle jeho slov za tento čin bylo hodno „podřezat.“ Uvedl doslova: „Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini“. „Debilní senilní bolševik Zeman se rozhodl zákon podepsat a je třeba ho zabít též. Ideálně takovou zrůdu podřezat, jako přestárlou svini, nechat vykrvit a poté spálit,“ běsnil. Za tyto a další podobné výroky by se nemusel stydět ani bývalý fašistický šéfredaktor nacistického plátku Der Sturmer, „židobijce“ Julius Streicher, který také v Norimberku dostal za svoji „bohulibou“ činnost pro Hitlera provaz. Pan M. Lang však dnes může klidně spát, neboť nic takového se mu stát nemůže. Naprostá většina lidí totiž vidí, že v jeho případě se jedná o nebezpečné výplody chorého mozku. Takový jedinec by měl být izolován a léčen v ústavu pro choromyslné a nikoliv, aby se ještě „producíroval“ v Jesenickém zastupitelstvu. Ale proti gustu žádný dišputát. 

         Nejhorší však na celé věci je skutečnost, že jmenovaný a jemu podobná individua dávají negativní příklady nejrůznějším primitivním blbečkům, kteří podle toho také jednají. Markantním takovým příkladem z poslední doby je např. dvojnásobné fyzické napadení L. Jakla, člena rady RRTV, bývalého tajemníka V. Klause a člena parlamentní strany SPD. Tyto podobné a jiné skutečnosti už nelze nečině přehlížet, ale jednat v souladu s právem neboť jsou důkazem fašizace společnosti podobné té, která byla ve 30. létech minulého století. Tiskový mluvčí prezidenta republiky J. Ovčáček k tomu uvedl: „Jsme svědky stupňující se agresivity tzv. liberálů. Fašizace má podobný průběh jako ve 30. letech 20. století. Po slovních útocích na sociálních sítích a náměstích nastupují útoky fyzické. Jde o reálné ohrožení svobody a demokracie v naší zemi.“

         A co říci závěrem? Snad ještě několik slov k nedávno skončeným volbám do Evropského parlamentu. Výsledky voleb jsou všeobecně známy a tak by bylo nošením dříví do lesa je znovu opakovat a detailně rozebírat. Snad jen připomenout, že se do Europarlamentu dostali zástupci ANO (6); ODS (4); Piráti (3); TOP/STAN (3); SPD 2); KDÚ-ČSL (2) a KSČM (1). Vyslovené fiasko utrpěla ČSSD, za což si mohla jen a jen sama. Žádná z českých politických stran neuspěla. V Evropském parlamentu končí např. i J. Štětina a P. Telička. Obou pánů podle mého názoru žádná škoda spíše naopak. Jejich charaktery se totiž podobají jako vejce vejci. Oba se nechali unést mylnou představou o své nepostradatelnosti, což se povětšinou nevyplácí. Pokud jde o samotné volby, jsem názoru, že snad o volby v pravém slova smyslu ani nešlo. Spíše se jednalo o jakýsi širší průzkum veřejného mínění, a proto tolik záleželo na volební účasti. Ta byla ve svém globálu i přes oficiální tvrzení o opaku stále mizerná. Těch 10 procent navíc oproti minulým eurovolbám žádný zázrak rozhodně nebyl, spíše ostuda. Konec konců nelze se tomu ani divit, když si uvědomíme, co zmůže těch našich 21 poslanců v 750 členném Evropském parlamentu. A přidáme-li k tomu jejich nejednotu, kdy obrazně řečeno, jeden táhne „čehý“ a druhý „hot“, tak nám zůstanou jen oči pro pláč. Jsem rovněž názoru, že ani tentokráte „ANTIBABIŠ“ nesehrál tu roli, kterou mu opozice přisuzovala. Uměle vyvolávané demonstrace proti dvojici Babiš – Benešová naopak plně prokázaly, kdo za nimi stojí, kdo je všemožně živí, a jistě i konec konců i platí. Anebo se snad mýlím? Ale na to si již musí odpovědět každý sám.                           

I N G.   V Á C L A V   S V A T E K

 

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473