AŽ BUDETE NADÁVAT... (VOLIČŮM ANO A PODPOROVATELŮM)

… na průsery a dopady, které nám přinese nekompetentní populistická politika jak celostátně, tak v Mimoni, postavte se vy, kteří jste volili ANO nejdříve před zrcadlo, a teprve potom nadávejte. Na sebe, protože vaší vinou se tak děje. Vy jste se o to svou volbou zasloužili!

O děsech v malém v rámci našeho města můžeme psát v malém, i když to právě pro nás bude nejbolestivější. Jen jednu poznámku do úvodu. Já samozřejmě vím, že k novým volbám nestačí, jako kdysi, když počet zastupitelů klesne o více než jednu třetinu. To bývalo. Novelizovány bylo nad jednu polovinu. Do té chybí tři hlasy z pěti zatímních „sloužících“. Mezi těmi jsou i slušní lidé, kterým se ale může posluhování „vůdci“ časem „zajídat“. Každý z nich má přece své jméno a svou pověst mezi spoluobčany a každému nemusí být jedno, že by ji mohl hodně zkazit. Ve světle průběhu prvého zastupitelstva jsem řekl jednomu „obroďákovi“, že tomuto zastupitelstvu dávám tak rok. Uvidíme…

My další, nejen v našem městě, ale po celé naší vlasti bychom si měli připravit poděkování voličům ANO, až se začne sklízet ovoce nekompetentního populismu, možná i dost kapesníků na utírání slz.

A to hlavně ti mladší. Je mi líto i některých, kteří byli schopni tolerovat podporu Babiše v očekávání třeba růstu důchodů a dalších vylepšení. My, kteří máme aspoň do nějaké míry pojem o ekonomice a nikoli jako třeba Dolejš, Vostrá a podobní, nazývající se s drzostí sobě vlastní „ekonomy“, jsme často říkávali lidem, kteří plakali, jak dlouho to mají ještě do důchodu, že horší bude, když na jejich důchody už nebudou finance. A už se to blíží. Druhým asi ještě větším průserem je postupná výměna původního obyvatelstva. Tak třeba Rakousko odmítlo a nepodepíše Globální pakt OSN přijatý v Marrakéši. Emisar české vlády ho podepsal, byť premiér lhal, že ne a dnes vláda ČR k tomu mlčí. P:

Vybrali jsme pro vás:

Nevěřte, že důchody porostou!

Znáte ten večerníček o Dorotce? Papoušek jí vysvětloval, jak nebezpečné jsou sirky. Ale Dorotka si myslela, že je chytřejší než papoušek, a tak dlouho si se sirkami hrála, až začal dům hořet. 

Pohled na naše politiky dost Dorotku připomíná. Jsou mistři světa, všechno umí a všemu rozumí. Dokud nepřijde průšvih. Jeden takový průšvih tento týden naznačila Národní rozpočtová rada. Zveřejnila projekci, jak se budou vyvíjet veřejné finance za předpokladu, že by stávající zákony platily i v příštích letech. Projekce přinesla nelichotivý závěr: Za nějaký čas (tak dlouhý, jak se budeme chovat - např. populisticky zvyšovat důchody, protože jsme to slíbili, tak tím rychleji) bychom měli mít dluh k hrubému domácímu produktu (HDP) vyšší, než ho má dnes předlužené Řecko. Zatímco řecký dluh dnes činí 180 % HDP, náš dluh by měl činit 230 % HDP. Za vše přitom může stávající důchodový systém. Podle demografické projekce se totiž prodlouží průměrná délka dožití. Počet lidí nad 65 let proti dnešku se značně zvýší, a to tak, že na starobní důchody by musel stát dávat ročně 12,9 % HDP.

Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová k tomu uvedla: „Je před námi asi patnáct dobrých let, kdy bude důchodový systém vyrovnaný. Problém začne v momentě, kdy půjdou do důchodu ročníky sedmdesátých let.“ (dnes ve věku 40 – 48 let). Kolik ekonomů to už politikům říkalo? Nesčetně. Jak dlouho už to ekonomové politikům říkali? Co mi paměť sahá. A politici co? Nic.

Jedna vláda se sice pokusila silou protlačit cosi, co nazývala reformou, ovšem nad oním cosi (v podobě povinného spoření do penzijních fondů) nepanovala celospolečenská shoda. Následující vláda reformu torpédovala, čímž akorát všem ukázala, že u nás žádná reforma nikdy nebude, protože politici se dohodnout nechtějí a jen se předhánějí, kdo koho víc urazí. Aby bylo jasno: Problém s budoucími důchody je známý DLOUHDOBĚ. Například už v roce 2011 jsme na toto téma společně s Vladimírem Pikorou vysvětlovali, že jsou jen tři možnosti řešení:

-       zvýšit daně,

-       zvýšit věk odchodu do důchodu,

-       nebo snížit důchody.

Anebo kombinace všeho. Dnes, po dlouhých sedmi letech, se pořád plácáme v tom samém a rozpočtová rada stejnou myšlenku oprašuje. Ačkoli žádné z těchto řešení není příjemné, jiné neexistuje. Jenomže místo toho, aby se politici na něčem shodli, jen přemýšlí, proč to nejde.

Logický argument: Nelze donekonečna zvyšovat věk odchodu do důchodu, protože lidé na práci fyzicky nemají. (A zvýší se tím nezaměstnanost, což je další zátěž pro státní kasu – pozn. RSP) Také je pravda, že probíhá čtvrtá průmyslová revoluce (u nás ještě ne), trh práce se mění a manuální práce ubývá. Stejný trend postihne celou planetu. Robotizace zvýší produktivitu.

Řada lidí se tváří a nechápe, že zdrojem problému je fakt, že se rodí málo dětí. Děti jsou řešením, ne jakékoliv finanční produkty, jak se nám politici snažili namluvit. S nízkou porodností se problém prohlubuje. Mnozí zoufalci vidí řešení v dovozu imigrantů s dětmi. To je řešení jen na papíře, protože jak známo, aktuální typ migrace nevede k zapojování většího podílu pracovních sil a kumulaci větších úspor, ale naopak vede k další a rostoucí zátěži systému sociálními dávkami. Řada lidí si zase myslí, že podporovat domácí rodiny a domácí porodnost by bylo drahé, protože by to znamenalo zvýšit přídavky na děti a další dávky. Nesmysl. Rodinu je potřeba podpořit hlavně nefinančně, aby si někdo nedělal z dětí business. Tak například školství se dnes sice tváří, že je zdarma, ale vzpomeňte si, o kolik peněz si škola řekne v září. Stát taky neřeší, jak rodiče skloubí práci a rodinu. Družina zavírá v 17:00, a to, že se mnohde pracuje déle, nikoho nezajímá. Drobnosti, ale když to, sečtete, není divu, že se rodí tak málo dětí. Dopady stávající politiky za pár let pocítíme. Ačkoli před volbami se důchody budou ještě zvedat, časem naopak budou muset klesnout. Rozpočtová rada očekává, že průměrný důchod poklesne v současných cenách ze stávajících 12 tisíc k 9 tisícům.

Mezitím ale ČNB nechala (kombinací nesmyslných intervencí a extra nízkých úrokových sazeb v nevhodnou chvíli) vyletět ceny nemovitostí tak vysoko, že musí růst i nájmy. Důchodci s průměrným důchodem žijící v nájemním bytě si ho nebudou moci v městech (Mimoně, může být i nadále výjimkou – pozn. RSP), dovolit. Města pro ně budou moc drahá. Podobně jako v Dubaji najednou zjistíme, že důchodci ve městě už nežijí. Ve městech budou do sedření pracovat jen pilné včeličky. To chceme?

Co s tím? Čekat, až to stát „nějak“ vyřeší? Ne. Řešení je až překvapivě jednoduché: Jen ignorant si dnes nešetří SÁM (nejlépe do „štrúzoku, každá banka vám z úspor ubírá – pozn. RSP), protože na stát není spoleh. Stát dokáže vymyslet tak nové lejstro, ne to, jak naspořit peníze bez vlastní snahy.

Ekonomika se u nás – hlavně zásluhou dlouhodobých intervencí - změnila na montovny. Montovny mají nízkou produktivitu práce, proto také nízké mzdy. A z nízkých mezd toho moc naspořit nelze, ani když se jeden snaží. (Ale aspoň nějaká vlastní snaha o úspory je lepší než pasivní čekání, až zahřmí.)

Tak tedy: nikdo nic neřeší, jen ekonomové včetně Národní rozpočtové rady vlády bijí na poplach. Nikdo nic neřeší, protože politici vědí, že žádné příjemné řešení není. Exploze důchodů postupně doběhne celý moderní svět. Nedávno museli důchody řešit v Rusku – dokonce už i tam pochopili, že líbivá řešení neexistují. Ihned po reformě logicky rekordně poklesla popularita Vladimíra Putina. Dokonce ani tenhle guru davů nedokázal uchlácholit své příznivce. Když vám sáhnou do peněženky, tak to propaganda nespraví. A tak všichni populisté řešení odkládají, vidouce odpuzující ruský příklad.

Vědí totiž, že exploze přijde až za oněch patnáct let, o kterých mluví Národní rozpočtová rada. Tou dobou už ale ve vládě nebudou. Např. pan Babiš na zprávu Národní rozpočtové rady reagoval, že dělat prognózu vývoje veřejných financí na tolik let dopředu je sci-fi. Rozpočtová rada by prý měla veřejnosti prezentovat své závěry pouze jako odborný názor, ne jako daný fakt a děsit lidi.

Chybělo jen, že to celé je kampaň. Premiér ukázal, že nechápe rozdíl mezi slovy projekce a prognóza. Rada zase velmi správně ukázala, kam se dostaneme, pokud nebudeme v dalších letech nic dělat.

Je pochopitelné, že se politikům závěry Rady nelíbí, ale měli by se řídit jejími závěry. Rada třeba logicky kritizuje, že na rok 2019 počítá vláda s růstem ekonomiky a zároveň s deficitem 40 mld. Kč. Tak odpovědná politika nevypadá.

Premiér Babiš neví, která bije. Je zmatený. Europoslanec Zdechovský přináší šokující informace o smlouvě, před kterou varoval profesor Piťha

(Projev profesora Piťhy ze svatovítské katedrály 28. 9. 2018 jsme bezprostředně přinesli v plném znění – RSP)

02. 11. 2018

ROZHOVOR „Premiér Babiš neví, která bije. Je zmatený a vůbec se v této problematice neorientuje. Jednou za ním přišly na kafe holky z genderu a on to hned začal podporovat. Tak se nerozhoduje státník, ale naprosto nekompetentní populista, který nedokáže opřít svá rozhodnutí o fakta, ale rozhoduje se jen na základě emocí,“ říká europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

(Úvod rozhovoru)

Rakousko nepřijme globální pakt OSN o migraci

31. 10. 2018

Vídeň - Rakousko nepodepíše globální pakt OSN o migraci, který bude v prosinci oficiálně přijat v Marrákeši. Rakouský kancléř Sebastian Kurz (nejmladší premiér – 31 let – na snímku vlevo, vedle něj sedí rakouský prezident - pozn. RSP)

premir 5

a vicekancléř Heinz-Christian Strache to podle agentury APA uvedli před dnešním zasedáním vlády. Text nezávazné dohody byl v září 2016 přijat 193 členy Organizace spojených národů. Od dokumentu, který má zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, loni odstoupily Spojené státy.

Jako důvod rakouské neúčasti na paktu uvedli Kurz se Strachem zásadní obsahové výhrady. Podle nich ujednání nepomáhá řešit migrační otázky, ohrožuje rakouskou suverenitu ve věcech migrační politiky a stírá rozdíly mezi legální a nelegální migrací. Z těchto důvodů Vídeň do Marrákeše nepošle své zástupce, aby dokument podepsali.

"Jsou tu některé body, na které nahlížíme kriticky a kde se obáváme ohrožení naší národní suverenity," prohlásil lidovecký (ÖVP) kancléř Kurz. Jako příklad uvedl návrhy, které by mohly omezit činnost bezpečnostních úřadů při vyhošťování migrantů, nebo také myšlenky, které by mohly směřovat ke stírání rozdílů mezi legální a ilegální migrací a mezi pracovní migrací a právem na azyl. "To odmítáme," zdůraznil Kurz podle agentury APA.

"Část obsahu jde zcela proti našemu postoji, který je i ve vládním programu," doplnil šéfa vlády Strache, který je zároveň předsedou protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ). "Migrace není a nemůže být lidským právem," pokračoval vicekancléř. "Nemůže se stávat, že někdo dostane právo na migraci kvůli klimatu nebo chudobě," dodal Strache.

Po jednání vlády, která odstoupení od migračního paktu schválila, Strache ještě prohlásil, že Rakousko v této věci zaujalo "roli předjezdce". Strache předpokládá, že příkladu Vídně nyní budou následovat i další státy. Námitky podle něj vyjádřily Polsko, Itálie či Japonsko.

Rozhodnutí vlády ostře odsoudili politici z opoziční sociální demokracie (SPÖ), Zelených a liberální strany NEOS. Podle APA hovoří o dně rakouské zahraniční politiky a zpochybňování mezinárodního pořádku.

Europoslanec za SPÖ Josef Weidenholzer Kurzovi a Strachemu vyčetl, že dále ohrožují pověst Rakouska jakožto zprostředkovatele. Podle Weidenholzera je to nezodpovědné a zcela nehodné země, která předsedá EU.

Europoslanec za stranu Zelených Michel Reimon poznamenal, že opuštěním migračního paktu je Rakousko "nejen součástí reakčního východního bloku, ale i jeho vůdcem".

Kurz předpokládá, že k migračnímu paktu se nepřipojí i další státy. Dnes také vyslovil domněnku, že mnoho států se sice připojí, ale nakonec se nebude držet jeho cílů.

Negativně se k paktu staví i Polsko s Maďarskem. Česká republika, která patří společně s Budapeští a Varšavou k hlasitým kritikům migrační politiky Evropské unie a k odpůrcům přijímání migrantů, své stanovisko k dohodě vyjádří až na prosincové konferenci. Podle prohlášení českého ministerstva zahraničí ale vláda nebude souhlasit s nelegální migrací.

Politování nad rozhodnutím Vídně vyjádřil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. "Je mi to velmi líto," řekl Juncker rakouské rozhlasové stanici Ö1. V souvislosti s tím pak zopakoval svůj požadavek, aby EU v zahraničněpolitických otázkách rozhodovala kvalifikovanou většinou.

Podle Junckera je nerozumné, že EU v této zásadní otázce týkající se budoucnosti nedokáže hovořit jedním hlasem. "Ale budeme se s rakouskými přáteli v příštích týdnech ještě bavit," zdůraznil šéf unijní exekutivy.

Mluvčí komise v Bruselu zdůraznila, že migrace je globální výzvou, která vyžaduje globální odpovědnost. Rakousko přitom podle ní dosud k tématu migrace přistupovalo velmi konstruktivně.

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473