NÁŠ KOMENTÁŘ - SRPEN 2018

Motto: „CUI BONO?“ (Komu to prospěje?) Cicero.

B L Ý S K Á   S E   S N A D   N A   L E P Š Í   Č A S Y?

         Každý normálně uvažující člověk, orientující se alespoň okrajově v mezinárodní politice, jistě uvítal letošní červencové setkání dvou významných světových politiků, amerického prezidenta D. Trumpa a ruského prezidenta V. Putina. blahorodiJe tomu tak proto, že naprostá většina lidí by si nepřála případný střet těchto supervelmocí a jejich souputníků vědoma si, že by v něm nebylo vítězů ani poražených. Jestli je někdo přesvědčen o tom, že jeden zlikviduje druhého, pak se šeredně mýlí. Nezapomínejme, že případné střetnutí by už nebylo otázkou počtů konvenčních zbraní a lidského potenciálu, ale zbraní nukleárních. A těch mají obě strany ve všech jejich formách dostatek.

         Starou pravdou, platnou do určité míry i dnes, je skutečnost, že pokud hovoří diplomaté, nehovoří zbraně. Tak je tomu zatím i u nejvyšších představitelů obou výše jmenovaných zemí. Zmírnění napětí mezi Američany a Rusy je pro zachování celosvětového míru více než žádoucí. Proto je třeba pozitivně ocenit nedávné červencové setkání D. Trumpa a V. Putina v Helsinkách a nenechat se unést všemi těmi, kterým je toto setkání stále solí v očích. Jedná se především o některé představitele vojensko-průmyslového komplexu v USA, a dalších jim podobných individuí lovících nejraději v kalných vodách. Tito lidé jsou známi především tím, že pro peníze a vlastní profit jsou schopni udělat vše včetně toho nejhoršího – rozpoutání nukleární války. Nezapomínejme, že obchod se zbraněmi vždy byl a stále také je nejlukrativnější a nejproduktivnější na tvorbu zisku. To už dnes ví kde kdo. „Čestnou“ výjimkou byl snad v tomto směru pouze exprezident V. Havel. Všichni víme, jak to díky jemu s naším zbrojním průmyslem nakonec dopadlo a kdo nás na zahraničních trzích „nezištně“ nahradil.

         Pokud jde o prezidenta D. Trumpa lze říci, že to doma rozhodně lehké nemá. Je zde pod palbou jak demokratů, tak i určité části republikánů. Mnozí jeho kritici, oponenti a nepřátelé dělali vše možné i nemožné, aby k jeho schůzce s V. Putinem nedošlo. Jejich žlučovitost a nenávist neznala a nezná mezí. Někteří šli dokonce tak daleko, že začali vykřikovat cosi i o zradě amerických národních zájmů, impeachmentu a jiných hloupostech. V USA mezi takové lidi patří např. H. Clintonová, M. Albrightová, J. Brennan /Trumpem vyhozený bývalý ředitel CIA/ či následovník neblaze proslulého McCartyho zřejmě duševně nemocný McCain aj. V některých případech to připomíná dehonestaci našeho prezidenta M. Zemana takovými „típky“ jako jsou např. P. Gazdík, M. Němcová, J. Hřebejk, T. Klvaňa a další jim podobní.

         Zůstává skutečností, že D. Trump jednal s V. Putinem 2 hodiny za zavřenými dveřmi pouze za přítomnosti tlumočníků. Určitým tajemstvím stále zůstává, o čem oba konkrétně jednali a co dohodli. Proslýchá se, že to byly otázky týkající se problematiky současného světa, jakož i akceptace dalších setkání na nejvyšší úrovni. Kalkuluje se, že přes halasnou propagandu některých amerických masmédií o opaku, D. Trump ukrajinský konflikt nezmínil a zpochybnil závěry svých tajných služeb, že Rusko zasahovalo do voleb v USA. To druhé, později pak pod tlakem svých odpůrců, D. Trump vysvětlil svým přeřeknutím. Jeho postup lze logicky chápat znalostí svých domácích „pappenheimských“, kteří když už jinak nemohou tak mu alespoň, obrazně řečeno, „okopávají kotníky“.

         Je s podivem, že naprostá většina našich mainstreamových médií se k summitu D. Trump – V. Putin chovala a chová s přezíravostí sobě vlastní, plně korespondujícími s postoji Trumpových odpůrců, především ale amerického vojensko-průmyslového komplexu. Na rozdíl od řady světových médií nebyla většina těch našich vůbec schopná objektivně prezentovat význam výše uvedeného setkání pro světový mír. Naopak, v této souvislosti jsme se setkávali a stále ještě setkáváme s urážkami, zesměšňováním, pomluvami a zpochybňováním všeho druhu. Nikde se však neobjevilo slovíčko díků za to, co tito představitele USA a Ruska svým setkáním pro zachování světového míru udělali.

         A co říci závěrem? Snad pouze tolik, že věřím, dalším setkáním prezidentů USA a Ruska D. Trumpa a V. Putina ke kterým v dohledné době dojde a to i přes překážky kladené odpůrci vzájemného sbližování. Nezáleží na tom, bude-li místem jejich setkání Washington, Moskva či jiná metropole. Důležité je, aby se setkávali a o základních světových problémech jednali, neharašili zbraněmi, případně nalezli nějaký modus vivendi, který budou vzájemně respektovat. Anebo se snad mýlím? Ale na to si již musí odpovědět každý sám!

I N G.  V ÁC L A V  S V A T E K

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473