NÁŠ KOMENTÁŘ - ČERVENEC 2018

Motto: „Dělat ze svého názoru universální pravdu může jen ubožák.“ H. Fitzpatrick                              

U B O Ž Á C I

         Při psaní červencového komentáře jsem si pod názvem „Ubožáci“ rozhodně nepředstavil pouze román velkého francouzského spisovatele Viktora Huga, jak by se na první pohled někomu mohlo i zdát, ale především široký rozsah a obsah tohoto slova včetně jeho pejorativního významu. To znamená, že vedle významu slova ubožák znamenajícího člověka ubohého, nešťastného a trpícího lze dané slovo expresivně použít i v případě, že jeho adresát je ubohý, neschopný, nebo je součástí morální spodiny.

blahorodiA právě v této souvislosti mě na mysl připadla jména, jako jsou např. J. Hřebejk, B. Hrzánová, V. Besser, M. Fendrych a další jim podobní. Za všechny takové pány a dámy, jejichž společným jmenovatelem je nenávist a dehonestace prezidenta M. Zemana bych si dovolil jmenovat J. Hřebejka. Je tomu tak proto, že právě tento zmíněný pán, který chce být stále za každou cenu „cool“, nejenomže neumí ovládat své emoce, ale ve svých veřejných protizemanovských výrocích používá slov nehodných intelektuála, na kterého si hraje. Kdyby tento pán opravdovým intelektuálem byl, nikdy by nemohl takovým hrubým a neomaleným způsobem urážet a ostouzet prezidenta M. Zemana, člověka, kterému nesahá ani ke kotníkům. Tak činí povětšinou pouze primitiv a k takovému se J. Hřebejk jistě asi řadit nechce. Měl by si proto uvědomit, že i přes osobní averzi vůči určité osobě, v jeho případě jde o prezidenta M. Zemana, nemusí s ním názorově souhlasit, může ho kritizovat za to či ono, ale nikoliv ho sprostě urážet. Každý člověk má právo na vlastní názor, tedy i prezident M. Zeman, kterému dala svůj hlas ve svobodných prezidentských volbách více než polovina našeho národa. J. Hřebejk, který se bláhově domnívá, že pokud se týká prezidenta M. Zemana, už má patent na rozum, jakoby zapomněl, že všechno by mělo mít určitou formu. Dovolím si mu proto v této souvislosti připomenout velkého J. W. Goetha, který měl při své tvorbě vždy před očima slova: „ Látku před sebou vidí každý, způsob zpracování může být rozdílný, ale forma, ta pro většinu lidí zůstává tajemstvím.“ A žel, tak je tomu i u pana J. Hřebejka. Obdobně by se měl zmíněný pán zopakovat starou zásadu, že v diskusi se má argumentovat k věci, tedy ad rem, nikoliv k osobě, tedy ad hominem. Pan J. Hřebejk ve vztahu k prezidentovi volí výhradně tuto druhou cestu, což nepřímo svědčí, že na více nemá.

         Už odedávna platí staré české úsloví: „Prázdný sud nejvíce duní“, tak je tomu i v případě pana Hřebejka a jeho protagonistů. Hřebejkovy výroky skandalizující prezidenta M. Zemana znovu uveřejněné 21. 6. 2018 v rozhovoru s E. Smetanou v DVTV hovoří za vše: „ Pro mě je to ve všech ohledech ohavný chlap“, pro mě je to jako, když máte v baráku vulgárního ožralu, který čůrá na schodišti“. O voličích M. Zemana pohrdlivě řekl: „To jsou lidi, se kterými nechci mít nic společného, buď jsou zblblí z toho, co si přečetli, nebo nemají v pořádku hodnoty“. Aby toho nebylo málo tak se otřel i o předsedu KSČM V. Filipa, jeho stranického kolegu Z. Ondráčka a předsedu SPD T. Okamuru. Vysloveně sprostě a urážlivě se vyjádřil v případě V. Filipa: „ Bolševici mají poloviční výsledek, co měli dřív, ale mají předsedy parlamentních výborů. Vykládají, že zásah 17. listopadu byl přiměřenej(ý). Já bych přál tomu Filipovi, aby tam byl. Kanálovi. Aby dostal od Ondráčka pěkně přes držku“. „Vstřícný“ byl i k šéfovi SPD T. Okamurovi: „Těch fašounů je taky pár. To SPD. A ty se musíš na ty jejich tupý ksichty dívat a tvářit se, že je to v pořádku“. A tak by se dalo pokračovat dál. Nic však nepřetrumflo dřívější hnusný bezprecedentní Hřebejkův výrok, když po volbách v r. 2013 prohlásil pro TV Prima: „Rudá a hnědá prasata táhnou lháře a demagoga na Hrad“, což přinejmenším svědčí o nemocném, duševně zakomplexovaném ubožákovi. Myslím, že je pod úroveň dále pokračovat. Nevím proč, ale stále mě pronásledují už dávno pronesená slova Nezbedného bakaláře: „ Pařez zůstane pařezem a vůl volem!“

        A co říci závěrem? Snad pouze tolik, že v Praze 5 bude v letošních podzimních komunálních volbách hnutí STAN reprezentovat na 4. místě právě výše zmiňovaný J. Hřebejk. Jsem přesvědčen, že US ambasáda v Praze udělá vše možné a nemožné, aby pan J. Hřebejk také uspěl. Přejme mu to, neboť s takovými „moudrými“ lidmi se nesetkáváme každý den! Anebo se snad mýlím­? Ale na to si již musí odpovědět každý sám.                

I N G. V Á C L A V  S V A T E K

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473