NÁŠ KOMENTÁŘ - ÚNOR 2017

Motto: „IMPEDIT IRA ANIMUM, NE POSSIT CERNERE VERUM. (Hněv brání mysli, aby poznala pravdu.)

H N Ě V

          Jak je všeobecně známo hněv je silná afektivní reakce na překážku, která se staví do cesty při dosahování nějakého cíle nebo brání rozvíjení jednání. Jde o emoci, jejímž původním smyslem bylo připravit jedince na útok. Podle intenzity se rozlišuje rozzlobenost neboli zloba (nejslabší), hněv, zlost a vztek (nejsilnější). Dlouhodobějším projevem hněvu je hostilita (nepřátelství). Nezapomínejme, že je to právě hněv, který lidstvo provází od jeho počátku a přetrvává dodnes.  Měnila se pouze jeho intenzita, podstata však zůstávala vždy stejná. Ruku v ruce s hněvem kráčí i nenávist, která může být hněvem udržována při životě. Jednou z její příčiny je strach. Jedinec či skupina se bojí toho, co neznají a obávají se, že je to omezí a obere o kvality a hodnoty, které zastávají.

          Markantním takovým příkladem z poslední doby je uměle vyvolávaná hysterie okolo nového amerického prezidenta D. Trumpa. Demokratická kandidátka na úřad amerického prezidenta H. Clintonová v souboji o prezidentský stolec s republikánským kandidátem D. Trumpem prohrála. Dodnes tato ambiciózní žena, která si byla již předem svým vítězstvím v prezidentských volbách naprosto jistá, se s prohrou nesmířila a stále „kope“ veřejně i skrytě okolo sebe. V této její „bohulibé“ činnosti ji podporují její příznivci starých pořádků doma i v zahraničí včetně našich. H. Clintonová v žádném případě nechce přiznat, že za svoji porážku v prezidentských volbách vděčí především sama sobě. Její osobní tragédií je, že hledá viníky své prohry všude jinde jen ne u sebe. Zlost a vztek této dámy postihly např. šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) J. Comeyho, kterému vyčítá, že několik dní před volbami otevřel aféru týkající se zneužívání jejího soukromého e-mailu ve státních záležitostech. Za svoji prohru viní rovněž konkurenta z primárek B. Sanderse za to, že svými výroky poškodil její obraz v očích široké veřejnosti. Samozřejmě ze své prohry, aby toho nebylo málo, obviňuje ze staré nenávisti Rusy. Ti podle ní měli údajně nemalý podíl na zmanipulování voleb ve prospěch D. Trumpa.  A tak by bylo možné pokračovat v dalších a dalších nesmyslech šířených touto dámou a jejími nohsledy. Účelem není nic jiného než kalit vodu všude tam, kde se jen dá. Na první pohled je dnes už zřejmé, že nový vítr vanoucí z Bílého domu mění hněv těchto lidí v hostilitu.

          Podceňovaný a zesměšňovaný miliardář D. Trump, účelově „oštemplovaný“ coby člověk s extrémistickými názory, ukázal všem svým odpůrcům zač je toho loket. Stal se přes proti němu vedený silný mediální tlak jak doma tak i v zahraničí 45. prezidentem USA. Republikáni totiž pochopili, chtějí-li změnu a vyhrát musí poslat do prezidentského klání právě D. Trumpa, což se také povedlo.  Lví podíl na Trumpově vítězství měla široká škála americké společnosti, která ho pro jeho názory a způsoby řešení mnohých otázek plně podpořila. Mezi nimi ti, na které se podle D. Trumpa zapomnělo“ - obyčejné lidi z venkova nebo menších měst. Trumpovou doménou byl v této souvislosti slib těmto lidem, že bude používat selský rozum a že si bude ve Washingtonu počínat tak, jak by si počínali oni. Nemalou roli sehrála i Trumpova proklamace - Amerika na prvním místě!

          Zvolení D. Trumpa americkým prezidentem lze přirovnat k pokračujícímu politickému zemětřesení započatému Brexitem. D. Trump mj. ukázal, že je možné zlomit moc nadnárodních organizací, velkých bank, korporací a neziskovek. Rovněž jasně prezentoval svoje stanovisko k islámu, který označil za velké nebezpečí; zároveň slíbil, že nebude podporovat islamizaci USA ani Evropy. Např. podepsal např. exekutivní nařízení, které v následujících 120 dnech zastaví přijímání uprchlíků Spojenými státy. Zároveň po dobu 90 dnů nesmí do USA přicestovat obyvatelé sedmi převážně muslimských států  -  Iránu, Iráku, Sýrie, Jemenu, Libye, Somálska a Súdánu. Samozřejmě, že se proti jeho nařízení postavila řada příznivců starých pořádků. Proti pozastavení programu na přijímání uprchlíků se vyslovila jak OSN, tak i opozice. Znepokojení nad Trumpovým krokem vyjádřily vedle mnohých muslimských zemí např. Kanada, Německo a Francie a později pod tlakem Skotska i Anglie. Doslova bonbonem na dortu migrace je prohlášení bývalé ministryně zahraničí v Clintonově vládě a přítelkyně V. Havla a H. Clintonové M. Albright: „Vychovali mě jako katoličku, stala jsem se členkou Episkopální církve, později jsem zjistila, že má rodina byla židovská. Dnes stojím připravena se zaregistrovat jako muslim, v rámci solidarity.“ Což není nic jiného než blafování této staré dámy, jak to u ní bývalo vždy zvykem!

          Na druhé straně Trumpův krok ve směru k islámu přivítal prezident M. Zeman, který je dlouhodobě proti přijímání muslimských migrantů. „Prezident USA D. Trump chrání svoji zemi, jde mu o bezpečí občanů. Přesně to co EU elity nedělají.“ Reagoval jeho tiskový mluvčí J. Ovčáček: „Pan prezident se dlouhodobě vyjadřuje proti přijímání muslimských migrantů“ uvedl J. Ovčáček o M. Zemanovi „Bezpečí občanů je prioritou. Nyní máme spojence v USA“. S postojem prezidenta M. Zemana na rozdíl od „pražské kavárny“ a jejich sympatizantů. V tomto směru s prezidentem M. Zemanem souhlasím.

          A co říci závěrem? Snad už pouze tolik, že vítězství D. Trumpa prokázalo, že americký a evropský mediální svět, tedy i náš, není tak všemocný, jak je trvale prezentováno a jak je také každodenně vtloukáno lidem do hlav. D. Trump totiž neporazil jen H. Clintonovou, ale porazil i poplatná a neseriózní média jako taková. Jen si vzpomeňme jak kdejaký „chytrolín“ plácal za jidášský groš chválu na H. Clintonovou a plival jedovatou slinu na D. Trumpa. Nezapomínejme, že i naše neobjektivní masmédia, mezi nimiž dominovala veřejnoprávní televize ČT1 coby hlásná trouba H. Clintonové, proklamovaly jak je D. Trump nebezpečný, jak zničí svět, rozbije NATO, že jeho kampaň je podporována Ruskem….. A to všechno jen a jen proto, že stojí v cestě superelitám a islámistům. Lze s jistotou předpokládat, že útoky proti D. Trumpovi budou pokračovat a za záminku proti němu bude bráno všechno, co by ho mohlo tak i onak zdiskreditovat včetně jeho snahy o sbližování a případnou spolupráci s Ruskem. Mnohá neseriózní masmédia, pokud je už konečně někdo neklepne přes prsty, budou opět moci dělat svoji špinavou práci tak, jak tomu jsou dnes zvyklá.  Anebo se snad mýlím? Ale na to si již musí odpovědět každý sám.

I N G.   V Á C L A V   S V A T E K

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473