ROZUMÍTE TOMU?

Ministerstvo zdravotnictví zatím nereagovalo na dopis, kterým vyzval šéf lékařů Milan Kubek, aby začalo řešit případ doktorů, kteří nabídli pomoc v tuzemských nemocnicích.

Už je to devět dní, co prezident lékařské komory Milan Kubek poslal dopis teď už bývalému ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi (za hnutí ANO).

Napsal mu, že někteří čeští lékaři jsou připraveni se vrátit ze zahraničí a pomoci v tuzemských nemocnicích kvůli nárůstu počtu pacientů s novým typem koronaviru.

Zároveň ale Kubek uvedl, že o zhruba pětadvacet doktorů, kteří pracují ve Francii nebo Německu, není příliš zájem.

Nemocnice, kde chtěli vypomáhat, si podle Kubka se žádostí lékařů nevědí rady. A tak Kubek chtěl, aby Prymula začal situaci řešit a ministerstvo jim udělilo status takzvané hostující osoby, bez něhož nemohou v Česku legálně pracovat.

Zdravotníci padají na hubu a lidé chodí na bleší trhy, kritizuje šéf lékařů

25. 10. 11:22

Kubek ve čtvrtek pro Seznam Zprávy uvedl, že žádnou odpověď na dopis pro ministra nedostali.

„Lékaři, kteří nás kontaktovali, si trochu stěžují na to, že s nimi Ministerstvo zdravotnictví nekomunikuje. Potřebují právní i finanční garance, potřebují mít potvrzení pro svého současného zaměstnavatele,“ uvedl Kubek.

„Jsou už z toho otrávení. Možná to je moje chyba, že jsem to nejdříve nekonzultoval s ministerstvem, zda má o takové zdravotníky zájem,“ doplnil.

Lékaři nabídli svoji pomoc v době, kdy desítky českých nemocnic oznámily, že jim chybí personál. A žádaly dobrovolníky, aby jim pomohli.

Navíc v těchto dnech se podle údajů lékařské komory každý den nakazí koronavirem tisíc zdravotníků. O uplynulém víkendu jich bylo přes 13 tisíc, z toho 2582 lékařů.

V Česku je nejméně 700 tisíc nakažených, spočítali vědci

Mluvčí Ministerstva zdravotnictví Jan Brodský napsal, že oni nasazení českých lékařů nekomplikují. „Ministerstvo zdravotnictví prozatím neeviduje větší zájem o status takzvané hostující osoby,“ doplnil.

Na dotaz, proč však ministerstvo na dopis Kubka nereagovalo a proč lékařům neudělilo potřebný status, náměstek ministra Aleksi Šedo zatím neodpověděl.

Podle Kubka toto povolení potřebují lékaři jako pojištění v případě, že by se v Česku dopustili při léčbě nějakého odborného pochybení, případně by se nakazili koronavirem.

„Nemůžeme očekávat, že sem přijedou protiprávně, načerno na brigádu. To nejde. Kompetence k tomu má pouze Ministerstvo zdravotnictví,“ dodal Kubek.

Zajímavé! O 25 českých lékařů není zájem a o 28 amerických lékařů – ze země původu Covid-19 – zájem je? Rozumíte tomu? Pozn. RSP

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473