ŠKODLIVÝ VÝLET ZA NAŠE PRACHY

Jedna z nejsledovanějších zahraničních cest je tady. Přečtěte si, kdo odletěl na Tchaj-wan s Vystrčilem

© Fotolia / SeanPavonePhoto ČR

blb na tajvan

29. 8. 2020 odpoledne vyletělo letadlo na Tchaj-wan s předsedou Senátu ČR Milošem Vystrčilem a dalšími asi devadesáti osobami na palubě. Serveru Parlamentní listy se povedlo zjistit, kdo všechno se bude na palubě nacházet.

Není překvapením, že se jedná o jednu z nejsledovanějších zahraničních cest, jelikož se proti ní staví nejen Čína, ale i vrcholní čeští politici, a to včetně premiéra Babiše a prezidenta Zemana. Miloš Vystrčil se přesto rozhodl na zahraniční cestu odletět a server Parlamentní listy nyní přichází se seznamem osob, které letí s ním. Jak server uvádí, na seznamu se nachází úředníci a politici, ale ani jeden zástupce privátní společnosti.

S předsedou Senátu odletí jeho manželka Ivana, senátoři Jiří Růžička a Pavel Fischer, dále Lumír Aschenbrenner, místopředseda Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu, a několik dalších.

Vašíček: Praha vystrčila matrjošky, Senát – Vystrčila na Tchaj-wan. Facka české ekonomice?

Na Tchaj-wan letí dále pražský primátor Zdeněk Hřib s vedoucím oddělení zahraničních vztahů a protokolárních záležitostí hlavního města Martinem Churavým, z Akademie věd pak Hana Sychrová, rektor VŠCHT v Praze Pavel Matějka či Radek Holý, prorektor ČVUT, a ředitel Nemocnice Milosrdných bratří Pavel Piler. Na palubě letadla se budou nacházet i IT expert Petr Pavlinec z Vysočiny a projektový manažer Václav Jáchim, Kateřina Kalistová z Pražské filharmonie a předseda České vesmírné aliance Petr Bareš.

Server disponuje i seznamem novinářů. Z České televize letí Jakub Szántó s kameramanem Markem Halfarem, z Primy Pavlína Kosová, z ČRo David Jakš, ČTK vybrala Karla Čapka, Hospodářské noviny Ondřeje Leinerta, za Deník N poletí Luboš Palata, za Respekt pak Kateřina Šafaříková a ze Seznamu Václav Dolejší.

Z Tchajpejské ekonomické a kulturní kanceláře letí Andy W. M. Tseng, Peter Liheng Hsiung a vedoucí Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře Liang-Ruey KE. Na palubě budou i osobní ochránci, jejich jména ale kvůli citlivosti údajů server nepublikuje.

Za zmínku stojí, že například ČTK uvádí, že v delegaci se nachází především podnikatelé a zástupci firem, kteří se orientují na inovativní oblasti ekonomiky. Na rozdíl od Parlamentních listů však žádný seznam delegace nepublikuje. (Asi vědí proč. Lidi z mediálních plácadel nebo vrchní pražské „pako“ těžko označit za podnikatele či zástupce ekonomických firem, pokud nepovažujeme za inovace informační dezinformace – pozn. RSP)

Vystrčilova cesta

Svůj záměr oficiálně navštívit Tchaj-wan oznámil Vystrčil v červnu. Cestu pak schválil Organizační výbor Senátu České republiky. Předsedu Senátu má doprovázet devadesátičlenná delegace.

„Jsem přesvědčen, že je to správné z hlediska hospodářského a ekonomického i z hlediska toho, jak se mají k sobě demokratické země chovat,“ řekl Vystrčil.

Vystrčil odletí na Tchaj-wan 29. srpna a vrátí se 5. září. S jeho cestou však nesouhlasí Čína ani někteří čeští političtí činitelé, včetně premiéra Andreje Babiše, ministra zahraničí Tomáše Petříčka a prezidenta Miloše Zemana. Přednedávnem se k tomu vyjádřil i ministr vnitra Jan Hamáček, který zpochybnil ekonomický význam této cesty a upozornil na diplomatická rizika ve vztazích s Pekingem.

ZDROJ: Parlamentní listy.

(Kdyby byli co k čemu, navrhnou o náklady cesty ponížit rozpočet Senátu – pozn. RSP)

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473