ROZLOUČENÍ S EVROPSKOU UNIÍ

Brexit: V Europarlamentu neunesli závěrečnou řeč Farage. Jde o morální úroveň a pravou tvář EU, reagují uživatelé.

© REUTERS / Francois Lenoir POLITIKA 30. 01. 2020

Brexit vstoupil do cílové rovinky, v Evropském parlamentu se 29. ledna konalo poslední zasedání za účasti Velké Británie. Nigel Farage, lídr Strany pro brexit, před svými evropskými kolegy pronesl emotivní proslov na rozloučenou, největší pobouření ale u předsedkyně vzbudil, když se svými spolustraníky vytáhl vlaječky Velké Británie.

Evropskou unii Farage ve svém projevu označil za 47 let trvající politický experiment a poznamenal, že s tím Britové nikdy nebyli úplně spokojeni.

„Můj otec a matka se přihlásili ke společnému trhu, ne k politické unii, vlajkám, hymnám, prezidentům a nyní i ke společné armádě, kterou chcete vybudovat,“ pronesl.

Podle něj to, co se stane v 11 večer v pátek 31. ledna znamená bod, ze kterého už není návratu.

„Až odejdeme, tak už se nevrátíme, a zbytek už jsou s prominutím jen detaily. Jdeme pryč a už tady nebudeme. A to by měl být vrchol mé politické kariéry. Jak jsem již řekl, když jsem sem přišel, tak jste se smáli. V roce 2016 jste se smát přestali (pozn. rok hlasování o brexitu),“ uvedl.

Farage vyjádřil přání, aby brexit odstartoval diskuzi ve zbytku Evropy.

„Co chceme po Evropě? Pokud chceme obchod, přátelství, spolupráci, vzájemnost, nepotřebujeme Evropskou komisi. Nepotřebujeme Evropský soud. Nepotřebujeme tyto instituce a tuto moc. A můžu vám slíbit, že jak v UKIP, tak ve Straně pro brexit, milujeme Evropu, ale prostě nesnášíme Evropskou unii. Takhle jednoduché to je,“ oznámil.

eunepritel

Vládnou nám blázni. V Anglii zvítězil po půl století zdravý rozum.“

Britský politik doufá, že toto je začátek konce tohoto projektu

„Je to špatný projekt. Není jenom nedemokratický, je antidemokratický a dává určitým lidem moc bez odpovědnosti. Lidem, které voliči nemohou pohnat k odpovědnosti. A to je nepřijatelné,“ podotkl.

Farage ve svém projevu řekl, že nyní po celém Západě zuří bitva globalismu proti populismu.

„A můžete populismus nesnášet, ale vtipné je, že populismus se stává populárním. A má spoustu výhod. Už žádné další přihazování do rozpočtu, už žádný Evropský soud, už žádná dohoda o rybolovu, už žádné povyšování se nad nás, už žádná šikana, už žádný Guy Verhofstadt (pozn. europoslanec, zastánce federalizace EU). Co na tom komu vadí?“ ptal se.

Svůj projev ukončil slovy: „Vím, že nám chcete zakázat vlajky, ale zamáváme vám s nimi na rozloučenou a těšíme se, že v budoucnosti s vámi budeme spolupracovat jako samostatná...“, v tuto chvíli vstali jeho spolustraníci ze svých křesel a zamávali britskými vlajkami. Předsedající Mairead McGuinnessová vypnula Nigelu Farageovi mikrofon a řekla: „Pokud nebudete poslouchat pravidla, tak budete přerušen. Prosím, odstranili byste ty vlajky?“

Farage na to odpověděl, že už je konec, vše je dokončeno. „Už jsme pryč,“ prohlásil. „Prosím, sedněte si, vraťte se na místa. Dejte pryč ty vlajky, odcházíte, tak si je vezměte s sebou, pokud odcházíte teď hned, sbohem,“ řekla irská předsedající.

(A poslanci Velké Británie po této výzvě opustili jednací sál – pozn. RSP)

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473