INDIE ZKOUMÁ MĚSÍC

Indie 22. července 2019 11:13 středoevropského času úspěšně odstartovala z kosmodromu Šríharikota misi na Měsíc.

Česká media mlčí ...

Indická kosmická agentura (ISRO) v pondělí úspěšně zahájila bezpilotní misi Chandrayaan 2 na Měsíc. Slovo Chandra znamená v hindštině Měsíc, yaan=vozík. Na palubě kosmické lodi, která má přistát na povrchu zemského satelitu, je malý měsíční rover.

Původně plánovaný start na 15. července byl kvůli technickým problémům odložen. V té době, některá média hlásila problémy s palivovým prostorem GSLV Mk III launcher.

S měsíční misí Chandrayaan 2 pokračuje indický lunární výzkumný program, který byl zahájen v říjnu 2008 vesmírnou sondou Chandrayaan 1. Kosmická loď byla na oběžné dráze 312 dní a měla sondu, která pak dopadla na povrch zemského satelitu.

Chandrayaan 2 je složitější projekt, který plánuje přistání na Měsíci a má na palubě menší rover. Vozidlo bude zkoumat minerální složení měsíčního povrchu během lunárního dne odpovídající 14 pozemním dnům. Použije k tomu laser.

Zahájení měsíční mise bylo původně naplánováno na duben 2018, poté na říjen téhož roku a později na leden, duben a květen 2019. Příčiny odložení nebyly oficiálně vysvětleny.

Pokud uspěje indická mise, Indie bude čtvrtou zemí světa (po USA, Rusku a Číně), aby demonstrovala svou přítomnost na Měsíci.

Start Chandrayaan 2

indostart 2

Raketa krátce po startu.

https://www.youtube.com/watch?v=YxBt1NtM2_4

https://www.youtube.com/watch?v=7AOD8GIUk_4

Podle zpráv NTVTelugu je Chandrayaan 2 také zkouška na misi na Mars

https://www.youtube.com/watch?v=_d7hFc6BkCA

kosmodromu Šríharikota

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kosmodrom_%C5%A0r%C3%ADharikota

Sent from ProtonMail, encrypted email based in Switzerland.

Poznámka: Cílem a záměrem je uvést poslední stupeň na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Přistávací modul by měl sestoupit a měkce přistát asi v polovině až třetí dekádě září 2019. Z něj by potom mělo být vysunuto dálkově ovládané vozítko (viz snímek),

indochod

které bude plnit po omezený čas výzkumné úkoly. Pozn. RSP

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473