SYRSKÉ DEMOKRATICKÉ SÍLY PORAZILY IS

Kurdové ohlásili vítězství nad Islámským státem

SVĚT

23.03.2019

Syrské demokratické síly (SDF), které převážně tvoří kurdští bojovníci, v sobotu ohlásili konečné vítězství nad Islámským státem v Sýrii. Dříve v pátek mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová novinářům uvedla, že IS byl v Sýrii zcela zničen.

„Baghúz byl osvobozen. Dosáhli jsme vojenského vítězství nad Daiš (IS, pozn. red.),“ napsal mluvčí SDF Mustafa Bali na Twitter. SDF sváděly boje o město Baghúz na syrsko-irácké hranici již několik týdnů.

Dříve mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová oznámila, že Daiš byl na území Sýrie „stoprocentně“ zničen. Syrský velvyslanec v OSN označil prohlášení o americkém vítězství nad IS za blaf.

Ve středu americký prezident Donald Trump uvedl, že poslední enkláva IS bude přes noc zničena.

SDF za podpory mezinárodní koalice pod vedením USA vedou bojové operace proti zbytku IS. Syrská média přitom upozorňovala, že nálety koalice mají na svědomí velké civilní oběti a tvrdí, že USA a jejich spojenci používají bílý fosfor.

Spojené státy spolu se svými spojenci od roku 2014 bojují proti IS na území Sýrie a Iráku. V Sýrii to však činí bez souhlasu oficiální vlády v Damašku nebo Rady bezpečnosti OSN. V prosinci minulého roku Trump ohlásil stažení amerických jednotek ze Sýrie.

Zdroj: SPUTNIK

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473