BLBOST NEZNÁ MEZÍ ANI HRANIC

SVĚT SE ZBLÁZNIL A BLBOST NEZNÁ MEZÍ!

Tak nevím, co si o tomhle budete myslet. Na britských univerzitách se asi studenti brzy dočkají šokujících změn. Dobře poslouchejte!

V rámci politické korektnosti ze stěn a chodeb zmizí portréty a busty slavných předků. A důvod? Jsou příliš bílí a v zahraničních studentech z neevropských krajin mohou vyvolávat pocit úzkosti nebo vzpomínky na kolonialismus. Zdá se to neuvěřitelné, ale děkan ústavu psychiatrie a psychologie slavné britské King´s College Patrik Lemon řekl, že z prostor školy musí zmizet podobizny, jak řekl, vousatých bílých mužů. (Že by oběť svého povolání zralá pro psychiatra? – pozn. RSP) Jde o slavné britské vědce a intelektuály, kteří už nevyhovují dnešní ultrakorektní politice britských institucí. Má je nahradit tzv. „Stěna rozmanitosti“. „Fakulta by neměla vystavovat jen busty bílých vousatých mužů z 20. let minulého století, ale měla by udělat místo podobiznám lidí z různých etnických a kulturních skupin.“

Z průčelí budovy by tak měly zmizet busty zakladatelů slovutného ústavu a budou následovat další vědci, kteří mají tu vadu, že jsou příliš bílí. Ozvat se proti těmto návrhům už dnes vyžaduje kromě zdravého rozumu i osobní statečnost.

„Lidé v rámci politické korektnosti už zešíleli. Prakticky dekolonizujeme naši minulost. Někteří studenti mají už dokonce problém s tím, že je učí bílí profesoři bez ohledu na to, že to jsou nejlepší odborníci v oboru. To je opravdu šílené“, říká Sam Barrett, předseda King ´s Conservative Association.

Podobně už existuje studentské hnutí „Rhodes musí dolů!“ v Oxfordu. To si dalo za cíl sundat z průčelí budovy univerzity sochu Cecila Rhodese, britského koloniálního politika. Jedna z nigerijských studentek např. řekla, že pokaždé, když se na sochu podívá, cítí nevýslovnou bolest. Takže tento monument možná čeká v Británii stejný osud, jaký stihl před dvěma lety Rhodesovu sochu stojící před univerzitou v jihoafrickém Kapském Městě.

„Já jsem si té sochy nikdy moc nevšímala, jsem tu, abych studovala. Ale jestli to někomu udělá dobře …“, říká jedna z černošských studentek.

A aby toho nebylo málo, se svou trochou do mlýna přispěchalo i londýnské metro. Jeho zaměstnanci už brzy přestanou oslovovat cestující tradičním „dámy a pánové“, ale budou je zdravit genderově neutrálním „Good morning, everyone!“ – něco jako „Dobrý den každému!“

Gabriela Božilová, PRIMA ftv

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473